Jacht in de Nijenburgse bossen De Koude Keuken Overbosch 10 de gemeente Heiloo, de Provincie en het Rijk, verkocht aan Natuurmonumenten. Alleen het huis is in 2004 verkocht aan Vereniging Hendrick de Keyser. Behalve als paardenweide heeft de Kortelingen van 1946 tot 1955 ook dienst gedaan als sportterrein voor de Alkmaarse Mixed Hockey Club. Er werden sportdagen gehouden o.a. voor scholieren, atleten en ook voor de concours-hippique. In 1972 schonk de 'Grosmarkt' voorwerpen voor een trimbaan op het grasveld. Al in de 17e eeuw was het door Gerard van Egmond van de Nijenburg op de strandwal aangelegde landgoed een belangrijk jachtgebied en is dat eeuwenlang gebleven. Het huis Nijenburg stond er toen nog niet. Wel een jachthuis, De Groote Woninge genoemd, dat alleen voor jachtpartijen werd gebruikt. Toen Maria van Egmond van de Nijenburg in 1742 overleed, kwam het landgoed toe aan de familie Van Foreest. In de Blauwe Kamer van het huis wordt naar de jacht verwezen. Ter gelegenheid van haar huwelijk in 1730 heeft Maria deze pronkzaal laten inrichten met een symmetrische wandbetimmering. Hierop zijn grisailles geschilderd, ook wel grouwtjes genoemd. Deze zijn geinspireerd op de Metamorphosen van Ovidius, verhalen met als hoofdgedachte: alles verandert voortdurend, niets blijft. Twee van de drie panelen illustreren deze filosofische gedachte. Ze verwijzen naar de activiteiten waar men zich door de eeuwen heen op Nijenburg mee bezighield: tuinieren en jagen. Het rechter paneel verwijst naar de tuinen, het linker naar de bossen en stelt een jachttafereel voor. Men ziet Diana, godin van de jacht. Zij draagt een kort gewaad, pijlentas op haar rug en een boog in de hand. Iemand brengt haar een geschoten haas. Als zij tijdens het jagen besluit om naakt in een vijver te gaan baden, wordt zij bespied door een jager, Actaeon. Zij is dan zo beledigd dat zij hem voor straf verandert in een hert dat verscheurd wordt door zijn eigen jachthonden: dat alles voortdurend in verandering is, wordt hier tot in het absurde verbeeld. Over de van oost naar west lopende Kraaienlaan belanden we op de Koude Keuken, een oude picknickplaats. In de tijd dat er nog gejaagd werd, kwamen de jagers en drijvers tijdens een jachtpartij op deze vijfsprong bijeen om hun 'koude' lunch te gebruiken. Vanuit het huis werd deze maaltijd hiernaartoe gebracht. Evenwijdig aan de Kerkelaan, achter de huizen langs, ligt een laantje dat door het z.g. Spokenbosch loopt. Door zijn gedeeltelijke begroeiing met hoge sparren was het beneden nogal donker. In de bomen nestelden vele eksters die met hun ratelend gekras de sfeer nog onheilspellender maakten. Misschien dat daardoor in de volksmond de naam Spokenbosch ontstond. De Spokenboschlaan in het Blockhovepark is naar dit bosje genoemd. De Kraaienlaan loopt verder in westelijke richting over de spoorwegovergang naar de Stetlaan die toegang geeft tot het Overbos. Een stet is een los- en laadplaats aan vaarwater. Aan het uiteinde van deze laan bevond zich vroeger de Egmondermeer. Later, na de droogmaking, de Egmondervaart waardoor men een vaarverbinding had met Egmond-Binnen, Egmond aan de Hoef en Alkmaar. In het westelijke deel van het bos liggen vier pachtboerderijen die behoren bij het landgoed Nijenburg. Twee hiervan kwamen reeds ter sprake onder het hoofdstuk 'Vier rechte lanen'. De in 1960 gebouwde boerderij Het Stet ligt aan het einde van de Stetlaan. Dit was aanvankelijk een veeboerderij en is nu De Koude Keuken, de vijfsprong waar de jagers de lunch gebruikten. Foto: Dick Slagter

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 12