jaar gekapt. Veel bomen zijn gerooid in die tijd, veel hout ging naar de houtveilingen. Nicolaas Beets, getrouwd met een dochter Van Foreest, verbleef vaak op het landgoed. In zijn Camera Obscura heeft hij mooie passages aan de houtkap op Nijenburg gewijd. Maar ik wilde van Koppermaandag spreken. Dan hebben wij bijvoorbeeld hier de grote houtveiling, een publieke feestelijkheid, oneindig vermakelijker dan een grote parade, indien gij mij geloven wilt. Tegen tien uren, half elf, komt dan eens kijken! Dan komen al de boeren bij troepen door het bos slungelen, een Kennemer boer heeft nooit enige haast, tenzij op de Alkmaarse kaasmarkt, als het er op aankomt een goede plaats te 'bedekken'. Langzamerhand naderen zij allen, de een met de handen op de rug, en de ander met de handen in de zakken van 't wambuis, ter plaatse waar de parken nederliggen, en waar de opgaande bomen staan die, met een blutsje van de bijl en een nommer, ten dode zijn opgeschreven, en zo onder de eersten als bij de laatsten wordt naar gading gezocht. Elk hunner verbergt zijn plan en drift om te kopen en zijn belangstelling om te zien onder het volmaakste laconisme Aan het kappen is een eind gekomen in de jaren twintig, toen hout niet meer zo belangrijk was als grondstof voor het koken en de verwarming vanwege de opkomst van gas. Het bos bracht dus weinig meer op. Daar kwam bij dat er na de Eerste Wereldoorlog een slechte economische periode aanbrak. Verkaveling van het landgoed tot bouwgrond hing in de lucht. De verkoop van hakhout, groente en fruit leverde niet voldoende inkomsten op om het landgoed te onderhouden. Daardoor was Jhr. Herpert van Foreest, zoon van Pieter en vader van de laatste bewoonster mevrouw Jkvr. Snethlage-van Foreest, gedwongen de functie aan te nemen van directeur van N.V. Maatschappij voor Zwavelzuurbereiding v/h Ketjen in Amsterdam. Toch was overdracht aan derden uiteindelijk niet te voorkomen. Tot groot verdriet van Herpert moesten stukken van het bosterrein worden afgesplitst. In 1928 werd het bos tussen de spoorlijn en de Kennemerstraatweg verkocht aan Vereniging Natuurmonumenten. De N.V. Nijenburg heeft bovendien niet kunnen voorkomen dat het noordelijke deel van het bos een villadorp werd: het Blockhovepark. Maar het landgoed was bijeengehouden, dat was het doel, en het bos kreeg de naam Heilooër Bos. De strook westelijk van de spoorlijn werd het Overbos. Het doorzicht door de Westerlaan moest behouden blijven, dat was een van de voorwaarden. De vreugde onder de Heiloose bevolking was groot. Uiteenlopende activiteiten vonden nu in het bos plaats en iedereen kon eraan deelnemen. Toch is het landgoed in de jaren '60 opnieuw bedreigd: er waren plannen om dwars door het bos een grote aftakking van de A9 te laten lopen. Hiertegen is met succes actie gevoerd. In 1966 zijn alle aandelen van de N.V. Nijenburg, met subsidie van De aspergestekers aan het werk. Rechts, met hoed: Jhr. Pieter van Foreest; geheel links: Hendrik Kirpensteijn

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 11