Heilo bij Alkmaar De ronde O De Kortelingen Productiebos wordt wandelbos :."-u1: - Het ijzeren hekje met de piketpaaltjes in de vorm van een O, ca. 1900 wordt genoemd. Met het franse 'rondeau' rondje) heeft het niets te maken. In de Eerste Wereldoorlog werden door cadetten van de Cadettenschool in Alkmaar militaire oefeningen in het bos gehouden. Op een donkere avond, toen zij in de Westerlaan bij de spoorbaan stonden, werd bevel gegeven storm te lopen naar het lichtje dat vanuit het landhuis straalde. Even voorbij de Westerweg vielen de voorsten over het hekje van de O. De volgenden vielen erbovenop. Ze krabbelden weer op en renden verder. Het hele stel viel vervolgens over het tweede hekje en de geschiedenis herhaalde zich. Dit verhaal kwam uit de mond van een cadet die later een van de dochters Van Foreest trouwde. De cadettenschool werd in 1930 het Centraal Ziekenhuis, daarna het Medisch Centrum Alkmaar en is nu het Ziekenhuis Noord-West. Men vermoedt dat dit hekwerk in de Tweede Wereldoorlog is verdwenen. Tussen de Zanderslootweg en de Heerenweg, aan weerszijden van de zichtas, bevinden zich twee bekende plekken, t.w. de Kattenberg en de Kortelingen. In de Cronyck van juni 2018 is op blz. 28 over de Kattenberg te lezen in een kort artikel getiteld 'Een boom van ereklasse'. Hieronder het verhaal over de Kortelingen, een open plek in het bos. Begin vorige eeuw brak er voor de familie Van Foreest een zware tijd aan. De kosten van onderhoud van het landgoed waren hoog en de kinderen hadden na een wetswijziging recht op hun wettelijke erfdeel. Het gevaar bestond dus dat het landgoed in delen uiteen zou vallen. Om dat te voorkomen besloot Jhr. Pieter van Foreest, op dat moment de bewindvoerder en vader van negen kinderen, in 1913 het landgoed onder te brengen in de N.V. Maatschappij Nijenburg tot Exploitatie van Onroerende Goederen. Zo konden toekomstige generaties in het huis blijven wonen, ook al waren ze niet in de eerste plaats eigenaar. De maatschappij drijft dan - naast de gebruikelijke pachtinkomsten van de boerderijen - op twee kurken: de tuin en het hout. Hiervoor was een open plek in het bos nodig: de Kortelingen (korteling betekent: stomp, overgebleven stuk hout na het hakken). Om extra financiële middelen te verwerven werd hier een aspergeveld aangelegd, ging men witlof verbouwen en kwam er een aardbeienveld. De voornaamste activiteit was de houtverkoop. Tot begin vorige eeuw was het bos een productiebos. Er moest geld mee worden verdiend. Een perceel werd ongeveer elke vijftien 8

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 10