TIES EN AANVULLINGEN >NDIGING VAN NIEUWE BOEKEN DE SARCOFAGEN VAN HEILOO' Nogmaals door de Ewisbuurt Heiloo' 'De sarcofagen echo's uit het verleden 31 De redactie Foto in 2020 van showroom en woonhuis van de firma Klaasse/Klaase, Westerweg 302 Op het artikel De Ewisbuurt in de Heylooer Cronyck winter 2019 heeft dhr. W. Admiraal gereageerd met enkele opmerkingen. Naar aanleiding daarvan heeft de redactie in overleg met de auteur van het artikel over de Ewisbuurt het onderstaande opgetekend met ook enkele aanvullingen van de auteur. Wij danken beiden voor hun bijdragen. Het r.k.-kerkhof werd op 15 juli 1841 en niet in 1860 ingewijd (blz. 11). (Zie ook: Heiloo voor en na Willibrord, blz. 136). Het huis van boer Hareman (veehouder) naast het kerkhof op nummer 269 was een woonhuis/villa en geen boerderij (blz. 11). Aan de zuidzijde van dit woonhuis tot aan de toenmalige stolpboerderij van Van der Steen bevonden zich (en bevinden zich nog steeds) vier woningen, nummers 271 t/m 277, en geen drietal (blz. 11). De replica van de oude windwijzer van het Kasteeltje van Hoog en Laag bevindt zich in de binnentuin/binnenplaats en niet in de hal van het gebouw De Halte (blz. 11). De firmanaam van het al 87 jaar bestaande keuken- en aannemingsbedrijf op Westerweg 302 is: Klaasse en de naam van de fietsenhandelaar is Adolf. De voormalige Mariaschool was gevestigd aan wat toen de Mallevoortsdijk (en niet Malevoortsdijk heette (blz. 12). Vanwege het "malle" is op verzoek van toenmalige bewoners de naam veranderd in Pastoor van Muijenweg. (Zie ook D. Slagter, Het nieuwe straatnamenboek van Heiloo, blz. 139.) De eigenaar van het kruideniersbedrijf op Westerweg 316 was in het begin van de vijftiger jaren dhr. Kraakman (blz. 14). Later in de vijftiger jaren is het bedrijf voortgezet door dhr. Kaandorp. Een Ewisbuurt is er in vele opzichten niet meer. In deze tijd wordt de wijk aangeduid als "Akkerbuurt". (Zie o.a. D. Slagter, Het nieuwe straatnamenboek van Heiloo, blzn. 143 en 148. 30 De redactie In de tweede helft van dit jaar geeft de vereniging een nieuw boek uit met de titel: 'De St. Willibrordusstichting - van Landgoed Ypestein tot Landgoed Willibrordus'. Het boek wordt momenteel vormgegeven en is geschreven door Dick Slagter. Hoewel men tegenwoordig van het Landgoed Willibrordus spreekt, kennen de meesten het als de St.Willibrordusstichting. Het Landgoed Willibrordus kent een rijke geschiedenis. Een geschiedenis met verschillende invalshoeken, zoals bijvoorbeeld het kasteel Ypestein, een kloostergemeenschap, een psychiatrische inrichting, de opleiding tot verpleegkundige en nu dus het Landgoed Willibrordus. Men kan er ook op een andere manier naar kijken. Hierbij kan men denken aan de geschiedenis van het terrein, de gebouwen en de kunstenaars die er hun sporen hebben achtergelaten. Antwoorden worden gegeven op vragen als: wie waren deze kunstenaars; waar kwamen de vroegere naamgevingen op het terrein vandaan; wat is er allemaal verdwenen en wat bevindt zich nog op het terrein? De bijzonderheden en antwoorden op vragen komt men in het nieuwe boek tegen. Er wordt in dit boek veel aandacht besteed aan de rijksmonumenten zoals bijvoorbeeld de kapel en het hoofdgebouw. Ook wordt stil gestaan bij het wonen, de behandelmethoden en het werken op deze plek in de achterliggende 90 jaar. Aandacht wordt besteed aan allerlei gebeurtenissen en de Willibrordus gedurende de oorlogsjaren. Als men kennis heeft genomen van het boek zal duidelijk worden wat het betekende als men vroeger zei: 'De Willibrordusstichting is een dorp in het dorp Heiloo. Veel informatie over de Willibrordus is in verschillende boeken en boekjes al eens, vooral gefragmenteerd, gepubliceerd. In dit boek is een poging gedaan deze informatie tot een geheel samen te brengen, inclusief de actualiteit, waarmee het boek ook mag worden beschouwd als een rijk geïllustreerd naslagwerk. het verleden Van stenen doodskisten uit Heiloo was heel weinig bekend in Heiloo. Jaap de Graaf heeft na terdege onderzoek een mooie publicatie over de 4 sarcofagen, elk met haar eigen verhaal geschreven. De publicatie verhaalt over de vondst tot het moment van plaatsing in het Historisch Museum Heiloo en is rijk geïllustreerd. Het werk verschijnt in de Historische Reeks Heiloo, kost €7,95 en is te koop of te bestellen in het museum, p.w.morsch@ziggo.nl

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 17