S'T De Boog en het stetlaantje dm Slagter In deze rubriek treft men meestal foto's en tekst aan van min of meer bekende plekken in Heiloo. Er zijn echter ook minder bekende plekken die de moeite waard zijn om eens te belichten. Een van die plekken is De Boog, een straat aan de zuidrand van de wijk Ypestein. Tot 1996 stond daar op de plek van het huidige complex De Wulp de woning met opstallen van de 88-jarige heer Bertus Koning midden in het weiland. Het huisje lag, gezien vanaf de Oosterzijweg, aan de rechterkant van een smal weggetje. Dit weggetje liep min of meer in het verlengde van de Warmoezierslaan en leidde naar Het Stet. Op de foto kan men zien dat de ingang van het huisje was georiënteerd richting het oosten, Het Stet dus. Op de foto kijkt men tegen de voordeur met daarnaast het keukentje. In de woning, die toen nog met een petroleumkacheltje werd gestookt, was ook nog een bedstee aanwezig. Het huisje zou zo'n 200 jaar oud zijn geweest. De bewoner was een zogenaamde keuterboer. Een vriendelijke man die een paar koeien, kippen, schapen en soms (tegen de Kerst) konijnen hield. Hij molk de koeien nog met de hand en had er ook een bescheiden groentetuin. Terwijl hij er nog woonde werd aan de ene zijde van zijn huisje druk gebouwd en aan de andere zijde werd de grond afgegraven ten behoeve van de woningen die aan de uiterste zuidkant van Ypestein werden gebouwd. Hij kon al die bedrijvigheid rond zijn huisje wel waarderen. Hij vond dat hij daar niet zo nodig weg moest en hij wees een woning bij De Loet af. Uiteindelijk was hij toch wel erg blij met zijn nieuwe huurwoning op Maria's Hof, die hij als eerste voor het kiezen had. Na zijn vertrek van het perceel werd het gesloopt. Hij wilde niet bij de afbraak ervan aanwezig zijn. Het Stet komt al op kaarten van halverwege de 19e eeuw voor. Het was een laad- en losplaats voor bootjes die vanaf De Die richting Oosterzijweg voeren. Men zou voor wat betreft de ligging kunnen denken aan de waterloop bij de Oostersingel. Bij Het Stet bevond zich aan de noordzijde 28 ook nog een kleine vuilnisstortplaats van de gemeente, die later verhuisde naar de Kanaalweg. De naam 'stet' komt ook met andere betekenissen voor en ook wel als familienaam. Hier betekent de naam een plaats of een plek om scheepjes te laden of te lossen. In deze betekenis komt het in meerdere dorpen in Noord- Holland voor. Het informele 'stetlaantje' van weleer maakt nu deel uit van De Boog. De Boog is een werknaam die in 1993 werd bedacht door advies- en ontwerpbureau Kuijper Compagnons in het kader van het verkavelingsplan Zuid- Oost II in de wijk Ypestein. Deze weg loopt in een boog en wordt waarschijnlijk daarom zo genoemd. Met de bouw van deze grote wijk in het zuidoosten van Heiloo werd begonnen in 1989 en rond 2000 was het grootste deel van dit plan gerealiseerd. Wie bekend is met Heiloo weet dat er ook een boerderij Het Stet aan de Stetlaan ligt. Deze ligt echter aan de noordwestkant van Heiloo ten oosten van het Heilooërbos en dateert uit de vorige eeuw. Heiloo breidt steeds verder uit en zal steeds minder pittoreske plekjes tellen. Vaak begrijpelijk, maar in historisch opzicht altijd wel jammer. 29

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 16