de sloop. Men hoopte dat met de opruiming het gezicht op de gevaarlijke bocht Stationsweg/Kennemerstraatweg een grote verbetering zou ondergaan. Men had voor het verruimen van de bocht echter meer grond nodig als wat er vrijkwam na de sloop van de wagenmakerij. De grond onder het geheel was eigendom van de heer J. Rutsen uit Zuid Scharwoude, die getrouwd was met Geertje Masclé, een dochter van Jacob en Johanna. Na onderhandelingen met Rutsen kon men een stukje grond van 30 m2 aankopen voor f 300,- plus de kosten van een eenvoudige afscheiding langs het perceel aan de zuidzijde van de Stationsweg. De verbreding zou nog wel even moeten worden uitgesteld. Een ijzeren mast van het G.E.B. vormde nog een belemmering maar deze zou spoedig worden verplaatst naar de St. Willibrordus Stichting. De gemeente overwoog verder nog op de tegenovergelegen hoek, de bakkerij van de heer Van Velzen te laten verdwijnen, welke ook een sta in de weg voor het verkeer was. (Dit ging niet door, Van Velzen is er nog.) In juni 1934 is Jacob Masclé Sr. in de ouderdom van bijna 82 jaren overleden ten huize van zijn dochter Geertje en zijn schoonzoon, de hierboven genoemde Jacob Rutsen. Een zoon van Abraham Masclé, naar zijn grootvader ook Jacob geheten, is later met zijn vrouw Agaat Masclé- de Haan een sigarenzaakje begonnen naast het pand van zijn vader. Het adres van dat pand was niet aan de Stationsweg maar Kennemerstraatweg 209. Ik vermoed dat het woonwinkelpandje in 1939 is gebouwd. In december 1938 maakte Abraham Masclé bezwaar tegen het feit dat zijn perceel op de hoek van de Stationsweg en de Kennemerstraatweg niet bebouwd mocht worden. Aan dit bezwaar is door B en W tegemoetgekomen door de rooilijn ter plaatse iets te wijzigen zodat er gebouwd kon worden. De kruidenierszaak van Abraham draaide inmiddels goed en in 1940 vierden Abraham en zijn vrouw Joh. Masclé- Kramer in goede gezondheid hun 25-jarige echtvereniging aan de Stationsweg 1En in 1950 heropende de firma Masclé aan de Stationsweg haar geheel gemoderniseerde kruideniersbedrijf. Een journalist schreef: "We hebben verbaasd gestaan over de fraaie verbetering van de zaak". Maar in februari 1958 overleed Abraham, 68 jaar oud. Zijn weduwe mevr.Joh.Masclé- Kramer verhuisde naar de Bosboom Toussaintweg 8. De kruidenierszaak was in 1956 al voortgezet door Piet Wagenaar, maar dat heeft niet lang geduurd. In december 1960 nam Dick Groot de winkel van Wagenaar over. Groot had het vak geleerd van Jan Veenis aan de Raadhuisweg. Maar hij wilde voor zichzelf beginnen en op 22-jarige leeftijd nam hij de winkel over van Wagenaar aan de Stationsweg 2 (voorheen Masclé). Dick pakte de zaken groots aan. Hij ging met zijn klanten uit. Er werden dan bussen gehuurd en tegen een geringe vergoeding werd er een excursie gemaakt naar b.v. de Amstel brouwerij met 's avonds naar een voorstelling van Snip en Snap in Carré. Eenmaal terug in Heiloo kregen de vrouwen nog een tas met levensmiddelen mee naar huis. Op 30 september 1970 opende de kleine kruidenier een grote supermarkt. Later was hij eigenaar van de Gros markten. Martien Hoebe vestigde in 1970 in de voormalige kruidenierszaak een Fietsenspeciaalzaak en een Speelgoedshop. Deze speelgoedshop werd in 1979 opgeheven. De Fietsenspeciaalzaak werd met ingang van 1 januari 1999 overgenomen door George Viaar. Deze heeft hier ongeveer 10 jaar zijn bedrijf uitgeoefend tot hij met zijn zaak verhuisde naar een ander pand aan de stationsweg. In november 2009 vestigde zich in het pand Hairstudio "Digna". Deze studio had eerst in februari 2009 al onderdak gevonden bij Haar en Schoonheidsspecialisten People en Beauty aan de Westerweg. In mei 2010 ging ook en People en Beauty over naar de Stationsweg 2. In mei 2016 kwamen er nieuwe eigenaren te weten Gerard van den Akker en Hilda Weening. De sigarenzaak van Jacob en Agaat Masclé is in 1979 gestopt. In september van die maand maakte Jacob bekend dat zij tot hun grote spijt om gezondheidsredenen hun winkel moesten sluiten. "Voor het vertrouwen dat ge ons als klant gedurende zovele jaren hebt gegeven, zeggen wij u dank". De zaak heeft echter niet lang ieeg gestaan. In november 1980 werd hierin tabakshuis "Tiny" geopend. Een verslag bij de opening luidde als volgt. "De omgeving van St. Willibrord kan z'n rokertje weer dichtbij huis verkrijgen. Afgelopen vrijdag opende tabakshuis Tiny haar deur om de eerste klanten te kunnen ontvangen en die lieten niet lang op zich wachten. De zaak herbergt een groot assortiment aan rokersbenodigdheden, lectuur en snoep. Al deze spullen worden te koop aangeboden in een zaak met een leuk ogend interieur waarin de verlangde artikelen snel te vinden zijn. De zaak die door Rein Kuiper verbouwd werd, De oude wagenmakerij met GEB-mast 26 zal worden gerund door zijn vrouw Tiny die ervan overtuigd is dat de zaak op dit punt aan de Kennemerstraatweg een noodzaak is. Door het verdwijnen van Jaap Masclé 's zaak was er een leegte ontstaan voor de mensen die hun benodigdheden van ver moesten halen. Zeker voor de bewoners van de St. Willibrord is het gemakkelijk om aan de overkant even een pakje sigaretten te gaan kopen. Om u kennis te laten maken met deze nieuwe zaak die gehuisvest is op nr. 215A van de Kennemerstraatweg ligt er voor deze klant een pakje kauwgom of een rokertje klaar". Hoelang tabakshuis "Tiny" heeft bestaan is mij niet duidelijk geworden. In december 1981 heette het Tabakshuis Handgraaf. Wellicht dat de eigen naam van Tiny, Handgraaf was. In 1985 was het nog als zodanig bekend. Maar op 28 september 1988 meldde de Uitkijkpost dat naast café La Strada in de voormalige sigarenzaak van de fam. Handgraaf de boetiek Little Lady was gevestigd. "Dit kleine winkeltje is gespecialiseerd in zelfgemaakte meisjeskleding voor 0 tot 10-jarigen. Van alles bestaat slechts één exemplaar. Er is een prachtige collectie stoffen maar u kunt ook van elders gekochte stoffen iets naar uw eigen idee laten maken". Na Little Lady is het pandje in 2008 gekocht door Geertje Klaasse die er een ijssalon wilde beginnen. Het pandje stond lange tijd leeg en zag er al snel als een bouwval uit. Toen verscheen in de Uitkijkpost van 25 november 2015 een artikel met de veelzeggende kop: 'Ik kan geen kant op en heb geen plan meer'. Daarin legde de eigenaresse uit dat zij het plan om een ijssalon in het pand te vestigen moest laten varen. Het ontbrak haar aan de financiële middelen om de periode, die nodig was om de vergunning in orde te krijgen, te overbruggen. Lange tijd was het stil totdat op 21 januari 2020 in het Noord-Hollands Dagblad een aankondiging van de nieuwe bestemming verscheen. Dit werd middels de volgende opvallende kop gedaan: Makelaarskantoor Tabakshuis Tiny omstreeks 1980 vult 'holle kies' in Heiloo. Inmiddels is de kies gevuld want er staat nu een gloednieuw pand op de plek waar eens de wagenmakerij van Jacob Masclé stond. 1 Katholiek Nieuwsblad voor Noord-Holland, de voorloper van het Noord-Hollands Dagblad Een bekende makelaardij heeft het pand weer heel mooi in oude stijl laten herbouwen en heeft hier vanaf 2020 een vestiging De holle kies 27

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 15