DU BOIS Auteurs Met dank aan een moedig verzetsstrijder Een militaire carrière Droppings en ontsnappingsoperaties Een zakdoekje werd hem fataal vraagstuk te achterhalen wat de familie Van Egmond van de Nijenburg in de beeldentaal heeft willen uitdrukken. In het bovenstaande is op grond van het beschikbare, beperkte materiaal een poging gedaan daarvan in woord en beeld een reconstructie te schetsen. Misschien houdt het belangrijkste monument van Heiloo, Nijenburg, nog meer voor ons verborgen dat de moeite van het reconstrueren waard is. De auteurs en de redactie houden zich aanbevolen voor aanvullingen en correcties. Wim Buwaida, oud-secretaris Historische Vereniging Heiloo, voorheen onder meer leraar Nederlands, thans als vrijwilliger rondleider op Nijenburg. Bob van Rossum, oud-inwoner van Heiloo (1959 - 1964), beeldend kunstenaar en voormalig leraar Tekenen en Kunstbeschouwing, woont nu in Amstelveen. Christi Klinkert, conservator Stedelijk Museum Alkmaar, Harrie de Raad, Regionaal Archief Alkmaar en Jesse van Dijl, Regionaal Archief Alkmaar 1 Zie o.a. J. Belonje, De Afkomst van het geslacht Van Egmond van de Nijenburg, Jaarboek Centraal Bureau Genealogie, 1955 en P. v.d. Berg en I. Blekemolen-v.d. Berg, Egmond en Heiloo: Historisch verbonden, Heylooer Cronyck, jaargang 11 nr. 2, december 2017, blz. 12 noot 5 2 De kastelein ('kasteelheer') was de beheerder van de burcht, de baljuw was de hoogste juridische gezagsdrager in de regio. 3 J.T.P. Bijhouwer, Nederlandsche tuinen en buitenplaatsen, Heemschut, Amsterdam 1946 4 P. T.T.E. Rosenberg, Nijenburg te Heiloo, De 18de-eeuwse bouwcampagnes van de familie Van Egmond van de Nijenburg, Hendrick de Keyser, 2004, blz. 46 (voortaan Rosenberg) 5 Rosenberg, blz. 52 6 Ana I.M. van der Mark, Buitenplaats Nijenburg, Driehonderd jaar instandhouding van een familiebezit, Naarden, 2005, blz. 3 7 Rosenberg, blz. 52 8 M. Stokroos, Fonteinen in Nederland, Historische watervoerende monumenten, Zutphen 2005 9 Ronald H.M. van Immerseel, Mythologische tuinbeelden als legitimering van de afkomst, Het iconografisch decoratieprogramma van Gerard van Egmond van de Nijenburg, Virtus 7, Bulletin van de werkgroep adelsgeschiedenis, Leeuwarden, 2000 (Voortaan: Van Immerseel), blz. 70 10 E. Snethlage - van Foreest, Nijenburg Heiloo, 2005, blz. 39 11 Valentijn Carbo, Buitenplaats Nijenburg, restauratie van het hoofdhuis 2010 - 2011Vereniging Hendrick de Keyser, 2012, blz. 179-180 (Voortaan V. Carbo) 12 E. Snethlage - van Foreest, Nijenburg Heiloo, 2005, blz. 39, maakt melding van (ook nog) "een kist vol armpjes en beentjes". De kist met inhoud is niet teruggevonden. 13 H. Tavenier, De Voorzijde van het huis Nijenburg, 1787; J.A. Crescent, De voorzijde van het huis Nyenburg, 1795; J.A. Crescent, De voorzijde van het huis Nyenburg, 1811RAA, archief Van Foreest. Met dank aan Jesse van Dijl, RAA 14 E. Snethlage - van Foreest, Nijenburg Heiloo, 2005, blz. 41 15 Met dank aan Harry de Raad, Regionaal Archief Alkmaar (RAA) 16 Archief van Egmond van de Nijenburg, RAA, 133, F70 17 Ovidius, Metamorphosen, boek XV, 196 - 198, M. D'Hane- Scheltema, Amsterdam 2018 18 Mogelijk dat de afbeelding van de hoornen des overvloeds verwijst naar het beeld van Hercules naast de vijver. Hercules vecht tegen de gehoornde riviergod Acheloüs die in het gevecht met Hercules een van zijn hoornen verliest. Metamorphosen, boek IX, 87-92 19 Ana I.M. van der Mark, Buitenplaats Nijenburg. Driehonderd jaar instandhouding van een familiebezit., Amsterdam, 2005., blz. 6 29 Metamorphosen, boek XI, 155 21 V. Carbo, blz. 180. Dit wordt bevestigd door Christi Klinkert, conservator Stedelijk Museum Alkmaar 22 F.W. Nietzsche (1844-1900) introduceerde deze (filosofische) begrippen op basis van zijn interpretatie van Griekse tragedies in Die Geburt der Tragödie, 1872 23 Metamorphosen, boek I, 490 - 567 24 Metamorphosen, boek I, 441 - 451 25 (Blauwe) hardsteen is een kalksteen met een meer of minder uitgesproken blauwgrijze kleur, soms met resten van zeediertjes met een kalkskelet, Wikipedia 26 Opgave Meertensinstituut www.meertens.knaw.nl 27 Publius Ovidius Naso (43 v. Chr. - 17 n. Chr.) was een populaire Romeins schrijver. Zij zeer omvangrijke epos in versregels, Memorphosen, bevat de mythologische en historische verhalen vanaf Chaos, de schepping van de aarde, de hemel en de schepping van de mens tot aan de moord op Julius Caesar. Op de Latijnse school was Metamorphosen een belangrijk lees- en leerboek 28 Van Immerseel, blz. 68 29 Metamorphosen, boek XIII, 752 - 755 30 Idem, 789 - 790 31 Idem, 893 - 897 32 Van Immerseel, blz. 72 - 73 33 Idem, blz. 73 34 Ina Blekemolen- van den Berg, Het Delensbos, een tuin van verwondering, Heylooer Cronyck, juni 2017, blz. 4 22 Ina Blekemolen Bij veel inwoners van Heiloo zal de naam Abraham du Bois bekend in de oren klinken. De al even bekende Stichting Het Trefpunt is immers gevestigd aan de Abraham du Bois-Hof. Maar wie was Abraham du Bois? Abraham du Bois is op 12 april 1916 geboren in Sloten, Noord-Holland, en groeide op in Heiloo aan de Regulierslaan 2. 1 Hij studeerde rechtswetenschappen, werd in 1938 militairen tijdens de mobilisatie in 1939 vaandrig. Na de capitulatie in mei 1940 was hij niet van plan om op te geven. In de oorlog werd hij ingezet als pelotonscommandant in Brabant, maar nadat de Duitsers zijn stelling hadden opgerold, sloot Du Bois zich in Zeeuws-Vlaanderen aan bij de Franse militairen. Tijdens de gevechten met de Duitsers wist hij twintig vrachtwagens te bemachtigen die hij per boot mee naar Engeland nam. Al spoedig was hij op weg naar Canada met een speciale opdracht: mensen ronselen voor de vorming van de latere Prinses Irene Brigade. Hij raakte in 1942 goed bevriend met de in Ottawa verblijvende prinses Juliana en haar dochtertjes. Terug in Engeland volgde hij een parachutistenopleiding en kreeg bij de Special Air Service een opleiding tot geheim agent. Hij werd bevorderd tot 1e luitenant en ingedeeld bij de afdeling Ml 9. Zijn eerste dropping was op 17 september 1944 bij Son in Brabant. Om de Amerikanen van inlichtingen te voorzien over waar de Duitsers zaten, moest hij de bruggen bij Best veilig stellen en contact maken met de burgerbevolking die in het verzet zat. Enkele dagen later werd hij echter al gevangen genomen. Tijdens het transport kon hij ontsnappen en wist hij naar Engeland terug te keren. Daar ontving hij van koningin Wilhelmina het Bronzen Kruis voor zijn moedige optreden. Een maand later, op 18 oktober 1944, werd Bram opnieuw gedropt, nu in de buurt van Garderen. Met hulp van verzetsmensen kwam hij terecht op de boerderij Wester Wetering van de familie Jochemsen langs de Oude Rijksweg in Ede, waar hij langere tijd verbleef. Na de verloren Slag om Arnhem (de mislukte 'Operatie Market Garden') was zijn opdracht om achtergebleven Britse parachutisten te verzamelen en de Rijn over te zetten naar de geallieerde linies. Opgespoorde militairen liet hij voorlopig onderbrengen in de kippenhokken Abraham du Bois (april 1916-maart 1945) van Wolfswinkel in Lunteren. Een dag voor de operatie kreeg hij de opdracht het commando over te dragen aan majoor Hughes Maguire. Die raakte in tijdnood, nam een kortere route en stuitte op de Duitsers, waardoor er van de 120 man maar 7 de overkant bereikten. Maar Bram zette zijn verzetsactiviteiten voort. Op de boerderij van Jochemsen ging hij wapen- en droppingsinstructies geven. Bij de operatie was ook mevrouw Den Hartog gevangen genomen. Op haar zakdoekje stonden aantekeningen over Abraham du Bois. Toen de Duitsers haar daarover ondervroegen, vertelde ze dat Du Bois vanuit boerderij Wester Wetering in Ede opereerde. Daarop heeft een informant, die voor de Duitsers werkte, Du Bois in de val gelokt. Hij wist te vluchten, maar werd door twee kogels geraakt en door de Sicherheitsdienst op diverse plaatsen 23

Heylooer Cronyck | 2020 | | pagina 13