De school De Tweede Gemeenteschool, ca. 1906 Aan het einde van de 60er jaren werd het bedrijf beëindigd. De heer Van Veen had geen opvolger. Maar mogelijk speelde ook de opkomst van het "fabrieksbrood" daarbij een rol. De contouren van de oorspronkelijke stolp zijn bij de huidige woning nog zichtbaar. In latere tijd waren in de panden rond deze woning nog enkele, reeds weer verdwenen winkels gevestigd, onder andere de bekende baby- en peuterwinkel Bambi, later een dierenwinkel en in een deel van het pand van de voormalige bakkerij een 'bijbelwinkel'. Een wat mysterieuze bewoner van een klein, oud en donker huisje, nr. 295, was Anton Buijs, door de kinderen uit de buurt 'kluizenaar' genoemd. Door de buren werd hem af en toe een pannetje eten toegestopt. In het begin van de twintigste eeuw werd de enige (lagere) school aan de Willibrordusweg in het noorden van het dorp nabij de Witte Kerk, de latere Nicolaas Beetsschool, te klein en was eigenlijk de afstand die de kinderen uit Zuid-Heiloo naar de school moesten lopen te groot. Daarom werd in 1905 besloten een tweede (gemeente)school in Zuid- Heiloo te bouwen. Deze school werd gepositioneerd aan de oostkant van de Westerweg tussen de woonhuizen en de spoorweg. Later, in het einde van de vijftiger jaren, had de school waarschijnlijk het postadres 300, want dat nummer ontbreekt op de adreslijsten van rond 1955. In 1906 werd gestart met deze openbare school voor zowel jongens als meisjes. Schoolhoofd werd de heer Veltman die een kloeke onderwijzerswoning kreeg aan de Westerweg voor de school (later nr. 292). Nu nog steeds een beeldbepalend pand. Rechts naast deze woning was de toegang tot de school. Enkele huizen verder naar het zuiden bevond zich nog een steeg die toegang gaf tot het kolenhok van de school. Na de zogenaamde "schoolstrijd" werd in 1917 de Nederlandse grondwet aangevuld met een artikel 23 waarin de bekostiging van de het bijzonder (confessioneel) onderwijs werd gelijkgesteld aan die van het openbaar onderwijs. In de nieuwe onderwijswet van 1920 werd dit uitgewerkt. Een uitkomst hiervan was dat het R.K.-kerkbestuur in Heiloo besloot twee scholen op te richten: een meisjesschool en een jongensschool. In 1923 ging een meisjesschool (Mariaschool) aan de Malevoortsdijk (nu: Pastoor van Muijenweg) van start. Voor de jongensschool viel het oog op het gebouw van de tweede gemeenteschool. Daar startte de Clemens Willibrordusschool in 1924. 12 Dit ging nog gepaard met een onelegant voorval. Meester Veltman werd (eervol) ontslagen en kon in korte tijd geen nieuwe woning vinden voor zijn grote gezin. Toen hij enige tijd als reisleider in het buitenland verbleef werden zijn vrouw en kinderen samen met de inboedel van het huis zon der pardon op straat gezet. De woning werd het domicilie van het nieuwe hoofd, de heer Tamis. Deze heeft de school geleid van 1924 tot zijn pensionering in 1956. De onderwijzer Ivo Groothedde (wonend op nr. 323) werd bekend als auteur van enkele kinderboeken. Tegen het einde van de vijftiger jaren werd de telkens weer uitgebouwde school (tot 10 lokalen) te klein en schoolden groepen leerlingen in het Brunogebouw aan de Malevoortsdijk (nu Pastoor van Muyenweg) en in de nieuw opgerichte R.K.-scholen in Heiloo. Een deel van de school werd verbouwd tot kleuterschool (St. Franciscusschool, 1963). In 1975 werden de verouderde gebouwen definitief verlaten voor een nieuwe school in Boekenstein. Ingang van het schoolgebouw circa 1960. Foto: collectie Fred Houtenbos Het schoolgebouw als onderkomen voor o.a. het Trefpunt bekende bedrijf Bosman Tweewielers nog steeds gevestigd (nr. 295). In 1956 vestigde het aannemingsbedrijf van Jac. Klaasse zich op de Westerweg (thans nr. 302). De firma had een goede naam opgebouwd met de bouw van de Vondelschool en de rustieke muur van het Julianaklooster met antieke, nog af te bikken stenen. Toen de bewoners van de te verbreden Westerweg gedwongen werden om een strook grond voor hun behuizing met de breedte van een meter voor 1 gulden te verkopen aan de gemeente stelde de familie Klaasse voor als ruil de steeg (toegang tot het kolenhok van de vroegere school) naast hun huis te betrekken bij hun grondgebied, hetgeen door het gemeentebestuur werd toegestaan. Thans bestiert de derde generatie, Bart Klaase, het aannemingsbedrijf met een keukenshowroom. Een zeer bekend bedrijf was de brandstofhandel van Siem, later Cor Morsch (nr. 308-310). De firma maakte voor het inslaan van de kolen, die per spoor werden aangevoerd, Het oude schoolgebouw werd het trefpunt voor allerlei voorzieningen, zoals de Stichting Welzijn (Trefpunt), de Ouderenbond en de balletschool van Els Bijlsma. Tevens kerkte de "Evangelische Gemeente" enige tijd in het gebouw. In 1997 verhuisde de Stichting Welzijn naar het Abraham du Bois-hof. In die tijd werd het oorspronkelijke schoolgebouw verlaten en afgebroken. De vrijgekomen grond werd betrokken bij het optrekken van de appartementengebouwen van de nieuwe wijk Hoog en Laag. Naast wonen veel bedrijvigheid aan de Westerweg Zo ongeveer tegenover de toegang tot de Ewislaan trof men rond 1955 een cluster van winkels en bedrijven aan. Ten eerste de fietsenhandel Adolf (nr. 298), voorheen Zoon. Later werd het bedrijf overgenomen door de familie Bosman en, omdat daar meer ruimte was, verplaatst naar de overzijde. Daar is nu de tweede generatie, Bert, van het Fietsenwinkel Adolfs/Bosman. Foto: HV Heiloo 13

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 8