Wonen en bedrijvigheid aan de Westerweg in de vijftiger jaren Hoog en laag marrietta hennie en margo lammers op HEK AAN HET EINDE VAN DE EWISLAAN Puntdakhuizen De bakkerij •r- Gezicht van af de Ewisweg in westelijke richting (ca. 1960) met in de verte de boerderij van P. Bakker, 'de bulloper', later Hein Bakker. Nu bevinden zich hier op de voorgrond de woonwijken Vrieswijk, Termijen en Mariënstein. Foto: collectie Fred Houtenbos bevond zich nog aan deze zijde van de weg de woning van timmerman C. de Zeeuw (nr. 6). Verder het land in liep in de richting van Egmond een uit de middeleeuwen stammend dijkje dat in de middeleeuwen doorliep tot de Vaart waar zich een stet (haventje) bevond. Op de kaart van Dou: het "Groene Dyckie", later - in de volksmond - de "Westerdijk". Daar woonde op nummer 3 Piet Bakker, de 'bulloper'. Hij placht zijn komst gewoonlijk aan te kondigen met een toeter. Zijn dochter woonde met haar zoon achter de boerderij in een omgebouwde goederenwagon. De Ewislaan was in de vijftiger jaren een rustige weg. De laan was maar ten dele bebouwd met (aaneengesloten) woningen; aan beide zijden ongeveer 15 woningen. Het was een bijzonder kinderrijke straat; er woonden voornamelijk grote gezinnen. De (vele) kinderen konden wel rustig op straat spelen, want er waren maar drie families in het bezit van een auto, de familie Van Ammers (nr. 27), de familie Bonnewit (nr. 8) en de familie Robert (nr. 24). De heer Van Ammers was aannemer en makelaar. De heren Bonnewit en Robert waren beiden vertegenwoordigers, respectievelijk in textiel en levensmiddelen. De verschrikkelijke oorlogstragedie van de familie Bonnewit is elders beschreven. (Zie: Heiloo in oorlogstijd, 1 en 2 en Stolpersteine in Heiloo, De Graaf/Gieltjes, 2011-2019.) De heer Jean Robert was een bekend figuur in Heiloo als regisseur van de door Jan Lammers, wonend op nummer 3, opgerichte R.K.-toneelvereniging "Het masker". De laan telde een aantal ambachtslieden, sommigen met werkplaatsen aan of achter hun woning. De heer Duin (nr. 10) was marktkoopman (bloemen en planten), de heer Oudhoff (nr. 32) was bomenrooier en had een houtzagerij, de heer Zoon (nr. 19) was stratenmaker en Henk Kooijman (nr. 1) had een meubelmakerij. Aan het einde van de weg begon, vooral voor het oog van de kinderen, de 'wijde wereld'. De Westerweg is een zeer oude 'heerweg' in de noord- zuidrichting van Alkmaar tot Limmen op de in 2000 jaar v.C. ontstane strandwal. Lange tijd trof men langs deze weg verspreide bewoning aan. Later werden op de 'inbreiplekken' meer woonhuizen en boerderijen gebouwd. In het deel van de Westerweg dat in dit artikel wordt gerekend tot de Ewisbuurt trof men zo rond 1955 naast bewoning ook veel bedrijvigheid aan. Onze rondgang op de Westerweg van circa 1955 start ter hoogte van de toegang tot de wijk "Hoog en Laag". 10 Aan de westkant van de Westerweg naast het R-K-kerkhof, dat circa 1860 naast de kerk werd gevestigd, bevond zich de boerderij van K. Hareman (nr. 269). Aan de overzijde van de Westerweg bezat hij een een stuk grond met de (oude) veldnaam "Hoog en Laag". Eind 1955 is daar de wijk met dezelfde naam gebouwd. Een wijk met kleine, iage, huisjes met rode pannendaken bestemd voor bejaarde inwoners. Centraal in de wijk stond een huisje dat "het kasteeltje" werd genoemd. Op het dak stond een windwijzer met de figuren van een mannetje en een vrouwtje. Hoog en Laag was een sterk beeldbepalend wijkje dat vanaf 1998 moest plaatsmaken voor een complex van een aantal grote, hoekige flatgebouwen met appartementen duidelijk op het station georiënteerd, want getooid met de namen Spoorzicht, De Halte en Het Sein. Een replica van de oude windwijzer bevindt zich in de hal van het appartementengebouw De Halte. Aan de westzijde van de Westerweg, een drietal huizen ten zuiden van de boerderij van Hareman, bevond zich de boerderij van Klaas van der Steen. De tuingronden bevonden zich achter zijn (stolp)woning aan de westzijde van de Westerweg. Toen aan het einde van de zestiger jaren ruimte moest worden gemaakt voor de toegang van de nieuw te bouwen "Akkers" is de boerderij afgebroken en daarna werd de woning aan de zuidkant van de nieuwe toegangsweg Kerkakkers (Westerweg nr. 279) verbouwd. Daar waren een installatiebedrijf (Tromp), later een ruitersportwinkel (MJL) en nog later een bloemist gehuisvest. Thans (2019) zijn er plannen voor een te vestigen appartementengebouw. Aan de overzijde van dit deel van de weg en verderop naar het zuiden aan beide zijden is voor de Tweede Wereldoorlog aan de Westerweg een beduidend aantal, Puntdakhuizen Westerweg (Ewisbuurt) ca. 1955 voor Heiloo karakteristieke, puntdakhuizen gebouwd. De Gruijter en Stoffers geven een plausibele verklaring voor het relatief grote aantal van dit type woningen in Heiloo: kostenbesparing. Omdat men gebruik maakte van eenzelfde ontwerp, de huizen door een aannemer in serie konden worden gebouwd en pannendaken goedkoper waren dan muren, konden in de financieel moeilijke jaren voor de oorlog aanzienlijke kosten worden bespaard. Een zevental woningen verder naar het zuiden voorbij de boerderij van Van der Steen bevond zich de (luxe) bakkerij van Dorus Leek (nr. 293). Oorspronkelijk stond hier een stolpboerderij (in de voorgevel gedateerd 1878). In de boerderij werd circa 1915 een bakkerij begonnen. Daartoe werd het pand in de loop der tijd verbouwd. De bakkerij bevond zich in een uitbouw aan de zuidkant van het pand. De bakkerij werd in 1958 overgenomen door P. van Veen. Bejaardenhuisjes aan het Hoog en Laag met links "Het kasteeltje" met de windwijzer. Op de foto is het vrouwtje van de windwijzer verdwenen. Foto: collectie Fred Houtenbos 11

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 7