DE DIE, HET DIE WD' Eeuwenoud cultuurgebied, Prachtige natuur De Die, eeuwenoud cultuurgebied Schaatsen In de Heylooer Cronyck die nu voor u ligt zijn een aantal uiteenlopende artikelen opgenomen die natuurlijk met elkaar gemeen hebben dat ze over de historie van ons dorp gaan. Aan bod komen zaken die door mensen gemaakt zijn maar ook mensen zelf die door hun verhaal voor ons de verleden tijd weer laten leven. Naast deze onderwerpen leren we ook een redelijk ongerept natuurgebied kennen waarvan we maar zullen hopen dat het niet al te zeer aangetast gaat worden door de veranderingsdrift van de hedendaagse mens. Op 20 september hield Jaap de Graaf een drukbezochte presentatie van zijn nieuwste boek over De Die, een eeuwenoud cultuurgebied bij Heiloo met prachtige natuur. In deze Cronyck geeft hij daarvan een uitgebreide samenvatting weer met prachtige foto's. Het verhaal over de Oude Ewisbuurt van Wim Buwalda geeft ook een goed inzicht in de veranderingen die zich in de loop der jaren in de leefgemeenschappen in Heiloo voltrokken hebben. Zijn artikel beschrijft met name de buurt vanaf 1955 maar de schrijver grijpt verschillende keren op een verder verleden terug om alles in het juiste perspectief te plaatsen. Ook eerdere publicaties van leden van onze vereniging betrekt hij in zijn verhandeling zodat het een goed afgewogen geheel is geworden. Een onverwacht aangeleverde zak met oude brieven, aantekeningen en foto's bracht Simon de Smeth ertoe een verhaal te schrijven over de familie Ivangh. Voor ons is natuurlijk de Heilooër-tak van die familie interessant en het verhaal daarvan eindigt nogal dramatisch. Een voorbeeld hoe moeilijk oudere mensen het ook vroeger vonden om hun zelfstandigheid op te geven. Vervolgens een aflevering uit de serie "Zo was het", van Dick Slagter. Deze keer over de plek waar nu Landschap Noord-Holland en woningcorporatie Kennemer Wonen hun kantoor hebben staan. Een nogal verscholen plek vlak bij de spoorbaan die zo prominent ons dorp doorklieft. Een voorbeeld daarvan vinden we o.a. terug in het verhaal over de Oude Ewisbuurt. Hierna leest u een aanvulling op het artikel dat wij in juni 2017 plaatsten en dat De Rimboe betrof. De schrijvers van het betreffende artikel Dick Slagter en Jan de Gruijter vinden de aanvulling van W.A.M. Admiraal op hun verhaal waardevol. Temeer omdat het een episode uit de Heilooër geschiedenis in verbinding brengt met het gebied in Gelderland waar Jan al jaren woont. Van Joop Tulp een verhaal over Sinterklaas in Heiloo. Joop is naast secretaris van onze vereniging vooral een groot fan van Sinterklaas. Dat laatste blijkt wel uit de liefdevolle wijze waarop hij de geschiedenis van de goedheiligman in Heiloo beschrijft. Tenslotte een tweede bijdrage van Wim Buwalda. Hij maakt ons deelgenoot van de restauratie van de noordmuur van Nijenburg's boomgaard. Hierbij komt nog heel wat kijken en alleen al de keuze van de soort voeg tussen de handvormstenen luistert heel nauw. De redactie hoopt dat u weer veel leesplezier zult beleven aan deze uitgave van de Cronyck. Tevens wensen wij al onze lezers fijne feestdagen en alvast een voorspoedig nieuwjaar. Namens de redactie, Jan C. van der Giessen 2 Jaap de Graaf De Ee, Het Ye, D'Ye, Tije, Tye, De Ye, de Die, het Die, allemaal schrijfwijzen voor hetzelfde, een veenriviertje in de strandvlakte aan de oostzijde van de strandwal waarop Limmen, Heiloo en Alkmaar zijn ontstaan. Het riviertje loopt parallel aan de strandwal en was in het verleden de kern van het moerasgebied en later het veenweidegebied tussen de oostelijke strandwal van Boekei en Akersloot en de strandwal van Heiloo. Het gebied vormt een prachtig cultuurhistorisch monument en is tegelijkertijd een schitterend natuurgebied, waar in sommige delen de tijd lijkt te hebben stilgestaan, maar waarvan in de laatste tientallen jaren ook grote stukken ten prooi zijn gevallen aan dorpsuitbreiding en wegenbouw. Een groot deel van het gebied van de Die is een kwetsbaar en daarom beschermd natuurgebied waarin het publiek geen of slechts beperkt toegang heeft. Tussen de Limmertocht en de Kanaalweg zijn enkele delen van het waterrijke gebied in beheer van Landschap Noord-Holland, achter Nijenburg is Vereniging Natuurmonumenten de beherende instantie. Een min of meer logisch gevolg van deze beschermde status is het feit dat slechts weinig mensen in Heiloo weten dat zo dicht bij het dorp zo'n mooi en waardevol gebied aanwezig is. Het gebied aan de oostkant van het bos van Ter Coulster en het parkachtige gebied rond de Karremel zijn gedeeltelijk voor het publiek toegankelijk. Een uitgezette wandeling, de Landgoederenroute, voert daar langs de Die. En noordelijker is er een wandelroute, het Laarzenpad, beginnend bij de Nijenburgerweg. Deze route voert langs de ringsioot rondom de Kooimeerpolder. 4\ n h De Die aan de westzijde van de AD tot aan de Oudegracht in Alkmaar. Ingetekend op een luchtopname van Google Maps Schaatswedstrijden voor de jeugd op de achtervijver van Nijenburgrond 1910. Collectie Historische Vereniging Heiloo Grote delen zijn niet meer toegankelijk nu, maar vroeger was dat wel anders. Oudere Heiiooërs weten het nog goed. In koude winters, wanneer het water in het Die- gebied van een dikke ijslaag was voorzien, bond je bij de Nicolaas Beetsweg of aan de Oosterzijweg de schaatsen onder en weg was je. Als de winter streng genoeg was, als het Alkmaardermeer dichtgevroren was en ook het Noordhollands Kanaal, ging je via Limmen richting Akersloot en vandaar de wijde wereld in. Maar je kon ook op de schaats, via de eerste tocht (dat was de Die) naar Nijenburg, waar regelmatig wedstrijden werden gehouden, met als prijs een worst van de slager of een 'merakels lekkere krentemik' van de bakker. Of je liep van het ijs bij Nijenburg naar de Ijsbaan in het Heilooërbos, waar altijd grote drukte heerste. Oud Het idee is dat de Die al heel oud is, tenminste stammend 3

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 3