De aanzet tot de restauratie De muur wordt opgebouwd Vervaardiging van metselkalk 31 Stutten, gaten en overhelling, foto's: Ver. Hendrick de Keyser de Keyser, eigenaar van het buitenhuis, het initiatief om naast een eigen bijdrage fondsen te verwerven voor de -kostbare- restauratie van de noordmuur. Uiteindelijk werden voldoende bijdragen verworven om de ruim 50 meter lange muur te restaureren, c.q. opnieuw op te bouwen. Met het oog op de restauratie werd een projectplan opgesteld. Het project omvatte het aanbrengen van een fundering en het opnieuw opmetselen van grote delen van de muur met steunberen, zo veel mogelijk met hergebruik van de afkomende bakstenen. Ook zouden twee vakken van drie meter behouden en gerestaureerd kunnen worden. Hoewel het voor een leek voor de hand zou liggen ook dit vak opnieuw op te metselen, is het uitgangspunt van de vereniging bij restauratie dat 'het oude' zoveel mogelijk moet worden behouden. Bruikbare stenen werden afgebikt. Maar de aldus verkregen stenen waren niet voldoende om de gehele muur op te metselen. Aannemer Meijerhof en zijn medewerkers hebben stad en land afgezocht om oude (harde) handvormstenen te vinden die zo ongeveer gelijk waren aan de bij Nijenburg gebruikte stenen. Verschillende handvormstenen werden met elkaar vergeleken en uit eindelijk viel de keus op stenen afkomstig van een gesloopte boerderij bij Den Bosch. Een zelfontworpen methode om een passende steen te vinden, foto: Ver. Hendrick de Keyser 30 De oude muur kende geen echte fundering; de muur was, zoals dat destijds gebruikelijk was, op een gemetselde voet op de zandgrond gebouwd. Maar nu werd gekozen voor de aanleg van een fundering (onder het maaiveld) met gewapend beton (en bij het water nog vier palen) en (nieuwe) bakstenen. muur. Er is voor gekozen aan de boomgaardzijde een vlakke muur toe te passen (zoals ook in de oude situatie het geval was), met gebruik van een 'snijvoeg'. Bij dit type voeg worden met een liniaal in de voeg horizontale lijntjes gesneden om de ongelijke structuur, veroorzaakt door het verschil in de stenen, enigszins te maskeren en de vlakke, horizontale structuur te accentueren. Een arbeidsintensieve Bekisting fundering, foto: Ver. HdK Muur grotendeels opgemetseld, foto: W. Buwaida Bij de aanleg van de fundering en de opbouw van de muur is rekening gehouden met het wortelstelsel van enkele bijzondere bomen (moerascypressen en een oude conifeer). Daarvoor is een boogconstructie gemetseld (een onderdoorgang in de voet van de muur). Aan de noordzijde van de muur bevinden zich steunberen. Om zo dicht mogelijk bij de situatie van de oude muur te blijven is ervoor gekozen metselkalk als mortel (metselspecie) te gebruiken. Speciaal moest aandacht worden besteed aan het verschillende formaat, qua dikte, breedte en lengte, van de stenen. Dit had gevolgen voor de structuur van de klus. Aan de andere zijde van de muur waar structuur nog meer ongelijk is werd er vroeger soms voor gekozen de muur (vlak) te bepleisteren. Bij de herbouwde muur van Nijenburg wordt waarschijnlijk gekozen voor een vlakke (geborstelde) voeg die soms iets uitsteekt, waarmee de muur weliswaar niet vlak is, maar toch een fraaie aanblik biedt. Met de restauratie heeft dit historisch element in de 'tuinen' van Nijenburg een nieuwe toekomst gekregen. Met dank aan Isja Finaly, Henk Meijerhof, Arjan van Baar, Vincent Zwaan en Marcel Heijnser. In vroeger tijden werd metselkalk als mortel of metselspecie toegepast. Het nu algemeen gebruikte cementspecie is van later datum. Voordat gebruik werd gemaakt van de industriële kalkovens werden kalksteen/kalkbrokken of schelpen op de werkplek in een brandstapel gebrand en daarna geblust met water. Vervolgens was de kalk bruikbaar om te metselen.

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 17