TIE VAN DE HISTORISCHE MUUR VAN NIJENBURG Zwarte Piet Het boek van Sinterklaas uit de jaren '50 HSV-sjaal? Een geboren Heilooër schreef een boek over hulpsinterklazen Sinterklaas: het feest waaraan ons land een deel van zijn identiteit ontleent Joop Tulp Bronnen Een kostbare, zorgvuldig uit te voeren operatie De tand des tijds 29 sinterklaasfeest wordt in de Strandwal gehouden. Daar is iedereen welkom. Jeroen Schouten is nu de voortrekker van het Sint- Nicolaascomité. Dit comité bedacht het keurmerk 'Vriend van de Sint' voor sponsoren. De intocht kost momenteel al meer dan €13.000,-. Zeventig liefhebbers van Sint brengen dit bijeen. Ze worden in de week voor de intocht bezocht en bedankt door verschillende pieten. Ook in Heiloo leeft de pietendiscussie. Deze is niet echt hevig. Het huidige intochtcomité wil piet graag zwart houden. Vorig jaar waagde een inwoner zich aan een mening over de pieten op de website 'Je bent Heilooër als..'. Hij is fan van zwarte piet, maar stoorde zich aan pikzwarte pieten met huizenhoog kroeshaar, dikke rode lippen en gouden oorringen. De beheerder van de site besloot de discussie die zich ontspon te stoppen. Ons historisch museum mocht dit boek op de expositie 'Heiloo, kom er eens kijken..' tentoonstellen. Sint gebruikte dit op de katholieke scholen. Hij las dit voor bij zijn bezoek. De meesters en juffen hadden er teksten over de kinderen ingeplakt. Ze schreven over het niet leren van de katechismus (nog met een 'k'), gering kerkbezoek, slordigheid, ongehoorzaamheid en luiheid. Sint moest blijkbaar de boeman zijn: er zijn weinig complimenten te lezen. Een leerkracht bezigde zelfs termen als: 'aartsleugenaar' en 'verwaand'. Deze woorden kent Sint tegenwoordig niet meer, hij geeft vooral complimenten. In 2013 bracht het Sinterklaasjournaal het bericht dat Sint verkouden was: hij had een sjaal nodig die rood-geel moest worden. Daarmee worden de kleuren van Spanje bedoeld, maar laten het nou ook de kleuren van HSV zijn.... Sint draagt de sjaal nu bij elke intocht in Heiloo. De NPO in Hilversum kan blijkbaar bepalen wat Sint in Heiloo doet. Jos Brink, geboren in Heiloo, schreef het 'Handboek voor Hulpsinterklazen'. Jos was ervaringsdeskundige en gaf op een humoristische manier veel tips voor mensen die de stoute schoenen van Sinterklaas aan willen trekken. Het boek had dus een plekje kunnen vinden op onze tentoonstelling over overleden kunstenaars uit Heiloo. Ons Nederlandse Sinterklaasfeest wordt nu al jaren gevierd. De traditie is uniek in de wereld. Het is een feest van anoniem cadeaus geven, van surprises en van gedichten met lof of een sneer. Dat het nog lang gevierd mag worden in ons land en ons dorp. (Joop is secretaris van de Historische Vereniging Heiloo en een groot fan van Sinterklaas. Hij verzorgt presentaties met als titel 'De wortels van Sinterklaas'. Deze gaan over de heilige Nicolaas tot en met de pepernoot.) 'Heiloo onder Dak' van Jan de Gruijter en Piet Stoffers, eigen uitgave, z.j. 'Vaders achter het behang' van Peter A.Zwijnenberg, eigen uitgave z.j. Website: www.bokt.nl Diverse uitgaves van De Uitkijkpost Gesprekken met Nico Akkerman, Jan Sengers en leden van het Sint-Nicolaascomité 28 Wim Buwalda Veel van de nog bestaande buitenhuizen in Nederland bezitten een moestuin, kruidentuin of boomgaard die begrensd wordt door muren. De muren beschutten de tuinen tegen wind en stuifzand, maar hebben ook nog een andere belangrijke functie. De muren slaan zonnewarmte op en bieden daardoor de mogelijkheid om tegen de muur (subtropisch) fruit te kweken. Dat betreft fruitsoorten die veel warmte en zonlicht vragen, zoals perziken, abrikozen, nectarines, druiven en vijgen. Maar ook de fruitsoorten kersen, pruimen, appels en pruimen gedijen goed tegen deze muren. Fruitdragende leibomen zijn bomen waarvan de takken horizontaal worden geleid. Bij verschillende buitenhuizen is een bijzondere vorm van een leifruitmuur toegepast. Een slangenmuur is een(lei)fruitmuur gebouwd met een slingerende lijn die overal even dik is. Door de slingerende vorm wordt een stabiele muur verkregen zonder dat er steunberen gemetseld behoeven te worden. De bochten vormen beschutte plaatsen voor de kweek van subtropisch fruit. Een bekende slangenmuur is aanwezig bij het Slot Zuylen (Utrecht). Het landgoed Nijenburg bezit rechte muren. Bij Nijenburg is sprake van 'historische' muren. Aangenomen wordt dat de twee muren, de noordmuur en de westmuur, reeds zijn opgetrokken in de achttiende eeuw. Het eerste (hoofd)gebouw van Nijenburg was in 1710 voltooid. Een tekening van J.A. Crescent van 1811 toont (waarschijnlijk) aan de rechterkant de reeds gebouwde muur. (Zie witte pijl.) Vanaf circa 2010 was meer dan duidelijk zichtbaar dat de noordmuur flink had geleden door de 'tand des tijds'. Door het ontbreken van een fundering helde de muur over en moest de muur gestut worden. Door boomwortels werd de muur opgedrukt en op verschillende plaatsen ontstonden door verschillende oorzaken gaten en horizontale scheuren in de muur. Geruime tijd geleden werd de muur aan de noordkant ter bescherming bepleisterd, maar dat bood op den duur weinig soelaas. (Waarschijnlijk is de bovenkant van de westmuur ooit ook gerepareerd.) De staat van de noordmuur bracht inmiddels instortingsgevaar met zich mee. Vooral vanwege de historische waarde van de muur en omdat de muur een zichtbepalend element op het 'huiserf' van het landgoed vormt, nam Vereniging Hendrick Een tekening van Nijenburg door J.A. Cresent van 1811.

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 16