KLEINE AANVULLING "De Rimboe aan de Holleweg" Kleine aanvulling op het artikel "De Rimboe aan de Holleweg "uit De Heylooer Cronyck van juni 2017. Mr. W.A.M. Admiraal In het juni 2017 nummer van onze Cronyck verscheen een artikel geschreven door Dick Slagter en Jan de Gruijter over "De Rimboe aan de Holleweg". Het artikel ging over het stuk grond dat tussen de Holleweg, Bergeonstraat en de Algemene begraafplaats gelegen is. Alleen hoe het in het bezit gekomen is van de eerste bewoner en naamgever dhr. C. Langebaerd, konden de auteurs niet achterhalen. Hierover weet mr. W.A.M. Admiraal meer te vertellen, ledereen kent hem nog wel van zijn zeer lezenswaardige artikelen over 150-jaar spoorweg in Heiloo. Hij komt nu aan het woord: De voorgeschiedenis voordat de heer Langebaerd de Rimboe in handen kreeg is wel zo interessant. De Ter Coulsterlaan liep in het begin van de 19e eeuw vanuit landgoed Ter Coulster tot aan de Westerweg en was aan beide zijden omzoomd door bossages die ook doorliepen tot aan de Westerweg. Het westelijke stuk werd afgesneden door de spoorlijn, en dit stuk laan verdween dan ook; het overige gedeelte van de laan en de aanliggende bossen bleef; zij waren eigendom van de familie Fontein Verschuir. Bij een verdeling van de landerijen van deze familie in 1876 werd Jhr. Gijsbert de Dieu Fontein Verschuir de nieuwe eigenaar van wat later het Gemeentebos en De Rimboe zou zijn. Wanneer het Plan Tuindorp wordt ontwikkeld, (Van Doornstraat, Van Catsstraat, en omgeving,) maakt ook hij het plan om zijn eigendom te verkavelen en publiekelijk te verkopen. Het geheel wordt in 48 (bouw)kavels verdeeld; in deze kavels zijn ook begrepen de Ter Coulsterlaan zelf en het Slimpad voor zoveel in het bos gelegen (het huidige Slimpad voor zover dat dat fietspad is). In de Alkmaarsche Courant wordt het terrein aldus omschreven: "Diverse percelen BOSCHGROND en LAAN, meerendeels bijzonder geschikt voor Bouwterrein, aan den Rijksstraatweg, Heerenweg en Hollenweg, te samen groot 5.63.79 H.A". De Gemeente vindt verkaveling en bebouwing niet zo'n goed idee: "Overwegende dat zich op die perceelen bevindt een mooie laan van eikenboomen, terwyl de terreinen overigens bezet zyn met hakhout. Overwegende, dat gaandeweg heel wat beboschte terreinen in de gemeente Heiloo zyn verdwenen, zoodat het in het belang der gemeente is, om de bosschen die er zyn, te behouden; geldt dit in het algemeen, het behoud van bovenbedoelde mooie laan is voor het natuurschoon der gemeente een bepaald vereischte. Overwegende dat enkele gedeelten van bedoelde terreinen zonder schade voor het natuurschoon voor bouwterrein kunnen worden bestemd." In een geheime raadsvergadering wordt besloten om bij de openbare verkoping te trachten deze gronden aan te kopen. Op Maandag 8 November 1920 vindt in Café De Rooij ten overstaan van Notaris A.P. de Lange uit Alkmaar de verkoop bij opbod plaats; nadat de notaris de voorwaarden had voorgelezen is tot veiling bij opbod overgegaan, waarna ondertekening van het proces-verbaal volgde - echter zonder de handtekening van de hoogste bieder, Cornelis Butter, die zich zonder opgaaf van redenen had verwijderd. Een week later, de 15e, is tot veiling bij afslag overgegaan door dezelfde notaris wederom in café De Rooij met als resultaat dat alle kavels zijn toegewezen aan de Gemeente voor 13.865, te wier behoeve die koop werd aangenomen door de daar aanwezige burgemeester, Jhr. N. Van Foreest en gemeentesecretaris W. Bruul. In de daaropvolgende raadsvergadering van Vrijdag 19 November 1920 wordt deze aankoop bekrachtigd. Hiervoor wordt een lening aangegaan van 15.000, De Burgemeester brengt een woord van dank aan de heer Bakker voor zijn succesvolle optreden namens de Gemeente bij de openbare verkoping en feliciteert de Gemeente met het nieuwe bezit waardoor zal worden bereikt dat een gedeelte natuurschoon in Heiloo bewaard blijft. Dan is er de volgende maand alweer een geheime vergadering. Hierin deelt de Burgemeester mede de loop der onderhandelingen over de verkoop van de zojuist aangekochte percelen bosgrond ten westen van de Holleweg, gevoerd met de heer C. Langebaerd, waarvan het gevolg is dat deze genegen is de percelen te kopen op voor de Gemeente zeer aannemelijke voorwaarden en voor 4.130, waardoor op die percelen een niet onbelangrijke winst wordt gemaakt. Hoe de Gemeente binnen een maand aan deze gegadigde komt die afkomstig is uit de andere kant van het land, uit Lochem, blijft duister; in deze geheime vergadering wordt er geen melding van gemaakt, alleen dat hij de genoemde 4.130, heeft geboden voor het totaal aan het door de Gemeente aangekochte bos ten westen van de Holleweg. Verondersteld kan worden dat hij ervan wist via de vorige eigenaar, De Dieu. Fontein Verschuir, die 24 in Borculo woonde, dicht bij Lochem gelegen. De vraag is echter wel waarom dit in een geheime vergadering moest worden behandeld. De notulen geven geen uitsluitsel. Aan deze verkoop heeft de Gemeente nog de volgende voorwaarden verbonden: 1e. Het uitzicht over de terreinen vanaf de spoorbaan op de Nieuwe Laan Ter Coulsterlaan) mag nimmer worden belemmerd; 2e. De percelen blijven grotendeels bebost. 3e. er mag geen hout- of boomgewas gerooid worden dan met toestemming van B&W. 4e. De ontwerpen van eventueel op de terreinen te stichten gebouwen moeten de goedkeuring erlangen van B&W. 5e. Heiloo heeft het recht om de wal liggende langs de Holleweg te doen opruimen, over het zand ervan te beschikken en de weg te verbreden waarbij maximaal twee meter van het terrein mag worden genomen. Ook merkwaardig is dat de heer Langebaerd al dezelfde maand, op 29 December, op basis van een geheel uitgewerkt plan een bouwvergunning krijgt voor een woning op dit terrein. Deze wordt gebouwd nabij de Holleweg ten noorden van de laan. Op 25 Juni 1923 krijgt hij bouwvergunning voor de woning met het torentje, die wordt gebouwd aan de zuidzijde van de oprijlaan, ongeveer in het midden van deze laan (dus niet op het terrein van de Adelbertusschool); de woning wordt voorzien van waterleiding en electrisch licht en op 9 Juli daarop ontvangt hij bouwvergunning voor een grote schuur van 3 bij 10 meter bij deze woning ten behoeve van het houden van hoenders en konijnen. Zijn enige zoon erft de gehele Rimboe. In 1958 verkoopt hij een klein stukje ervan, het meest noord-westelijk gedeelte, ter grootte van 11.70 aren, voor 7,50 per m2 aan de gemeente als onderdeel van een groter complex waarop de Adelbertusschool wordt gebouwd. Hierbij stelt hij als voorwaarde dat hij een huis of bungalow voor eigen bewoning mag bouwen op de plaats van de houten verwaarloosde woning waarin mejuffrouw Hamstra woont, genaamd "Senang Hati", aan wie de huur wordt opgezegd. Zolang de Rimboe heeft bestaan is het zicht op de spoorbaan min of meer behouden gebleven; deze is verdwenen met de bouw van de Moeder Godskerk*). Het overige door de Gemeente aangekochte bos is nog steeds intact als het Gemeentebos en de Ter Coulsterlaan en het Slimpad zijn sindsdien openbare wegen in eigendom en beheer bij de Gemeente. Mr. W.A.M. Admiraal De RK Moeder Godskerk is de oorspronkelijke naam van de huidige protestantse Ter Coulsterkerk (redactie). Huis Senang Hati aan de Holleweg met waarschijnlijk dhr Langebaerd met hond. 25

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 14