21 achterzijde waar het 's winters net zo hard vroor als buiten en waar slechts een simpele waterkraan aanwezig was en een plank met een tweetal petroleumstellen als keuken dienst deed. Toen deze koningin van het hergebruik 80 jaar werd en haar einde niet meer zo ver weg leek, trof zij een regeling met haar twee nichten waarbij de oudste, die ook geregeld een oogje in het zeil hield, in het bezit van haar huisje werd gesteld. Deze nicht had het plan om na het verscheiden van tante, het huisje te moderniseren en samen met haar man te gaan bewonen. Het zou er niet van komen want Coba leefde daarna nog 16 jaar. Jaren waarin haar in de hele familie bekende zuinigheid steeds ernstiger vormen aannam. Zo bood zij op haar verjaardag op 31 oktober, ergens in de jaren zeventig, haar op bezoek zijnde familieleden een glaasje rode wijn aan. De fles was toch al aangebroken en de dominee had hem ook lekker gevonden...met Kerstmis... De aangetrouwde neef die in zijn woonplaats commandant van de vrijwillige brandweer was, wees tante eens op een 1920, vlnrJacoba en G uurtje. Zittend moeder Janna 1930 voor het nieuwe huis met de dochters van Guurtje, Jean nette en Henriëtte Augusta Erkamp zeer gevaarlijke situatie waarbij de kachelpijp bijna het al warm geworden behang raakte. Zonder aarzelen pakte zij een stofblik dat zij resoluut tussen behang en pijp sloeg, het gevaar afwendend. Uiteindelijk nam haar gedrag bijna ziekelijke vormen aan, waarbij tijdens haar bezoek aan familie half opgegeten gebakjes of resten van de maaltijd heimelijk in haar grote handtas verdwenen 'voor thuis'. In 1987 moest zij haar eigenzinnige vrijheidsstrijd opgeven en belandde zij in verzorgingstehuis 'De Loet' in Heiloo. Ook het pandje in Castricum, dat zij nog steeds in bezit had, werd verkocht. Met de opbrengst daarvan moest zij haar verzorging financieren. Gedurende haar verblijf in het verzorgingstehuis zag de familie ruim 100.000 gulden aan erfenis van de spaarzame tante in rook opgaan. Zij overleed, 96 jaar oud, op 29 februari 1990, waarmee de Heilooër tak van het geslacht Ivangh uitstierf. Simon de Smeth heeft de grote gereedschapskist van Jan Marinus met daarin de oude gereedschappen aan de Historische Vereniging Heiloo geschonken. Nu is de kist in het museum te bewonderen. 20 1970 Mannelijke visite werd voor de sanitaire kleine boodschap naar de tuin verwezen, wat vooral in het najaar als de bessenstruiken kaal werden voor ongemakkelijke situaties zorgde (en voor opvallend minder bezoek aan tante in de winter). Alleen haar zwager durfde bij zijn bezoek een peertje van 60 Watt uit zijn zak te halen en in de enige lamp in het vertrek te draaien met de woorden "zo kunnen we elkaar ook weer eens zien, Coba". Haar gesputter smoorde in het vooruitzicht geen bezoek meer te ontvangen, maar doorgaans gaf zij zich niet gauw gewonnen. Coba in haar eenvoudige keukentje. Zij veroorloofde zich geen enkel comfort 2017, in bezit van een volgende eigenaar Menig inwoner van Heiloo zal Coba nog wel langs de weg hebben zien schuifelen, wekelijks naar het witte kerkje. In de winter met sokken over haar schoenen en een oud hoedje op en kleding uit voorbije tijd. Wie een kaartje van haar kreeg was meestal de tweede ontvanger omdat Coba aan haar toegezonden ansichten zorgvuldig met nieuw papier beplakte en zo een nieuw leven gaf. Voor de neven en nichten, maar ook de achterneven en -nichten was tante Coba ook na haar dood een bron van vrolijkheid over de soms lachwekkende belevenissen. Coba in het verzorgingstehuis

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 12