Wat verdween er en wat kwam ervoor terug? Besluit De drukkerij Deutekom vlak voor de afbraak vereniging voor verzekeren en verzorgen van begrafenissen en crematies, die het Winkelhof aankocht voor een belegging van de reserves. De door de gemeente aan Wildeboer-Spijker op te leggen verplichtingen werden geheel door DELA overgenomen. Als eerste ging de Hema op 9 augustus 1979 open. Deutekom kreeg tussen de bestaande zaak en de Hema een kiosk van zo'n 25 m2 en de winkel kreeg een ander interieur. Binnen in de Winkelhof kwam als nieuwe vestiging de Radio- en Televisiezaak van Van Wijngaarden (voorheen Pantekoek). Joseph van Schagen ging uitbreiden want het cadeauwinkeltje Papillon werd aan het bestaande pand gekoppeld zodat het één geheel werd. De bloemenwinkel ging naar het pand van Papillon. Kapper Braam kwam ook in Winkelhof 't Loo en wel in het voormalige pand van de bloemenwinkel. De Kleuver interieurs kreeg er zo'n 210 m2 bij. Op 15 augustus 1979 werd onder zeer grote belangstelling de tweede fase van Winkelhof 't Loo ingeluid met de opening van de Hema, eigendom van de firma Van Schaik. Bij het officiële gedeelte van de opening bood de firma Van Schaik aan locoburgemeester J.J. Dekker een zeer zeldzame kopergravure aan, gedrukt omstreeks 1700, voorstellende de ruïne van de Kapel in Oesdom. Nadat de heer Dekker een lint doorknipte was de Hema in de Winkelhof 't Loo een feit. Op 17 oktober 1979 was het winkelcentrum compleet De bekende Heilooër Nico Akkerman trad bij de opening op als ceremoniemeester. Hij memoreerde dat destijds veel mensen kritiek hadden op de bouw van dit centrum, maar dat diezelfde mensen (waarschijnlijk niet allemaal) er nu trots doorheen liepen. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, knipte burgemeester Glijnis het lint door en was de Winkelhof 't Loo helemaal gereed. Echter niet nadat heer De Groot tegen de ondernemers van de Winkelhof had gezegd: "Al zit u op een goede plek, al zit u tussen Albert Heyn en de Hema en passeren er zo'n 25.000 mensen per week uw zaak, u zult het zelf moeten waarmaken, daar heeft de consument in Heiloo en in de wijde omgeving recht op". Tijdens de eerste vijf jaren van het bestaan van Winkelhof 't Loo trof men verder nog aan: V.T. Sportartikelen, Pim Pam Pet Speelgoed, Modos Boetiekmode, Bambi Baby, Veldt Dierenhuis, 't Loo Bloemen en Planten, Schipper Damesmode. Boekhandel Deutekom nam een aparte plaats in dit geheel in omdat het een particulier eigendom betrof. De eigenaar wilde in die tijd verbouwen en uitbreiden. Om een vergunning te krijgen moest dit van de gemeente wel in de stijl van Winkelhof 't Loo worden verbouwd. Dit leidde tot onnodige vertraging. De oorzaak van deze vertraging was onder andere de eis van een brede luifel, een eis die overigens later voor het hele winkelcentrum werd afgeschaft. De drukkerij verdween en in 1980 kwam Van Vuuren Mode daarvoor in de plaats. Tussen 1993 en 1995 werd Winkelhof 't Loo opnieuw gerenoveerd en uitgebreid. Er kwam een roltrap bij het binnenpleintje aan de zuidzijde. Dit ten behoeve van de winkelruimte op de bovenverdieping. De doorgaande Heerenweg werd bij het winkelcentrum Ook de Schoollaan verdween. Op de achtergrond het Astatheater en de verdwenen Noordergeestkerk voorzien van drempels en er werd een plein gecreëerd. Op 1 september 1995 vond de officiële heropening van Winkelhof 't Loo plaats met de onthulling van een kunstwerk van Willem Hopman. Vanaf 22 november 1995 vond hier ook de weekmarkt plaats. Het aantal marktkramen nam hierdoor flink toe en tijdens de marktdagen werd de weg voortaan voor het verkeer afgesloten. De Schoollaan functioneerde niet langer als doorgaande weg. 10 Winkelhof 't Loo won in 1996 de jaarprijs van de Nederlandse Raad van Winkelcentra, onder andere vanwege de bijzonder knappe wijze waarop het winkelcentrum is geïntegreerd binnen de overige dorpsbebouwing, dit in tegenstelling tot eerdere opvattingen van een aantal vroegere ingezetenen. In 2015 onderging het winkelcentrum weer een bescheiden opknapbeurt. Een nieuwe uitbreiding richting de westkant is sinds 2018 onderwerp van bespreking. In ongeveer 25 jaar verdween er veel in het oude centrum van Heiloo. Hieronder volgt een overzicht van wat er verdween en wat er zo mogelijk voor terugkwam. Het huis van dokter Hoekstra maakte plaats voor de kruising Dokterslaan-Raadhuisweg-Kennemerstraatweg en een bankgebouw, nu de IJssalon Di Fiorentina. De boerderij op de hoek Nicolaas Beetsweg 54 - 58 maakte plaats voor een gymnastieklokaal. In de boerderij was later een van de grootste brandstoffenbedrijven in Heiloo en omgeving gevestigd. Dit bedrijf was al op zijn retour vanwege de opkomst van gas, waardoor er van voortschrijdende sanering sprake was. De opstallen van de gemeente, inclusief de brandweerkazerne aan de Schoollaan, verdwenen waardoor ten noorden van het huidige winkelcentrum ruimte ontstond. De opstallen verhuisden naar de Kanaalweg en de brandweer verhuisde naar de plek van het vroegere Raadhuis en weer later naar de Rosendaal. Op advies van Monumentenzorg maakte het Oude Raadhuis, het latere garagebedrijf, plaats voor een nieuwe brandweerkazerne; het werd later een bankgebouw en het is nu een restaurant. Het Dorpshuis aan de Willibrordusweg maakte plaats voor het parkeerterrein. Daarvoor kwam terug 'Open Huis' boven het winkelcentrum. Het Astatheater en de Nicolaas Beetsschool werden afgebroken. Voor het Astatheater kwam De Beun terug. De Nicolaas Beetsschool werd gecompenseerd door de bouw van een nieuwe school aan de Rechte Hondsbosschelaan. Er kwamen ook nog drie kunstwerken bij het winkelcentrum te staan, te weten: Muze en Naar 't Loo van Tineke Bot op de Heerenweg, De Bloemenkoopman van Heieen Levano op de Willibrordusweg. Tenslotte bij De Beun Pandor, ook van Tineke Bot. Bij de oplevering van de renovatie in 1995 bleken veel perkplanten verdwenen en vervangen door straatklinkers. In 2012 werden alle activiteiten in het ontmoetingscentrum 'Open Huis' beëindigd en in 2019 zal op deze plek de verkoop van 12 appartementen van start gaan. 'Muze' van Tineke Bot Huize Frisia in de Van Aostastraat en het huis aan Heerenweg 47 werden afgebroken om plaats te maken voor een parkeerterrein. Dit ter compensatie van de parkeerruimte die verloren ging door de bouw van de tijdelijke administratieruimte voor de dienst Sociale Zaken. Deze noodlokalen werden weer afgebroken toen het Raadhuis werd uitgebreid. Café restaurant 'De Rustende Jager' aan de Kennemerstraatweg maakte plaats voor het politiebureau dat inmiddels ook weer is gesloten. De markante hoek Kerkelaan-Kennemerstraatweg met zijn grote boom, kreeg een opknapbeurt en werd niet alleen verbreed om de noodzakelijke ontsluiting naar het Winkelhof 't Loo mogelijk te maken, maar ook vanwege de verdere ontwikkeling c.q. ontsluiting van Plan West. Het Brinkplan werd uiteindelijk officieel Winkelhof 't Loo, maar wordt door de inwoners meestal Winkelcentrum 't Loo of gewoon 't Loo genoemd. Men probeert de omgeving van de Witte Kerk te handhaven als hét centrum van Heiloo en het lijkt erop dat dit redelijk is gelukt. Het is het grootste overdekte winkelcentrum van Heiloo; er is op de woensdag nog steeds een gezellige markt en men probeert zowel in als 11

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 7