Bestemmingsplan Winkelcentrum 't Loo goedgekeurd Maquette getoond De gebruikers van het nieuwe winkelcentrum Officiële opening Winkelhof 't Loo. winkelcentra. Dit keer toog men naar Veenendaal, Gorinchem en Etten Leur. Op 29 juni 1971 werd het bestemmingsplan Winkelcentrum 't Loo door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland goedgekeurd. Bezwaren werden daarna niet meer ontvankelijk verklaard. Wel kon men nog bezwaar aantekenen bij de Kroon en dit gebeurde ook. Dit werd weliswaar betreurd, maar er werd opgeworpen dat dit de gelegenheid bood 'om tot een evenwichtige conceptie voor de vormgeving van de nieuwbouw te komen'. Eind 1973 werd het bestemmingsplan - behoudens enkele kleine details - eindelijk goedgekeurd door de Raad van State: het gemeentebestuur van Heiloo mocht haar bestemmingsplan 't Loo uitvoeren. Van de eerste gedachten die zich rond de Witte Kerk, dus van het Brinkplan, hadden ontwikkeld, bleef niet veel over. Het winkelcentrum zou komen te liggen tussen de Van der Veldenstraat, de Heerenweg, de Schoollaan en de Willibrordusweg en zou in twee fasen worden uitgevoerd. Eind maart 1974 leek er eindelijk schot te komen in de realisering van het bestemmingsplan 'Winkelcentrum 't Loo' Het winkelcentrum hier nog zonder plein dat voortaan Winkelhof 't Loo zou heten. Deze naam deed vriendelijker en dorpser aan dan het woord winkelcentrum, zo vond het college van B&W. In een toelichting op de tekeningen en de maquette betreffende de plannen van projectontwikkelaar mr. J. Wildeboer en architect Magnée, beiden uit Hilversum, werd duidelijk hoe het plan er voorlopig uit kwam te zien. De oorspronkelijke oppervlakte aan winkelruimte van ca. 15.000 m2 werd teruggebracht tot 7800 m2. Het betrof het gebied tussen het pand van de drukkerij/boekhandel Deutekom en de Schoollaan, begrensd door de Holleweg en de Heerenweg. In tegenstelling tot eerdere plannen bleef de woning van Dr. Ten Bruggencate staan. Men dacht aan de bouw van ongeveer 50 winkels. Er zou voldoende ruimte beschikbaar komen voor een zich uitbreidende markt. Het bestaande wegenpatroon zou zoveel mogelijk intact blijven, ook dit dus in tegenstelling tot vroegere plannen. De winkels zouden naar binnen gekeerd worden en komen te liggen aan een overdekte arcade (winkelstraat), onderbroken door pleintjes. De juiste plaatsbepaling daarvan was nog niet bekend. De huizen aan beide zijden van de Heerenweg, tussen Schoollaan en Kerkelaan, zouden zoveel mogelijk gehandhaafd blijven, alsook De Hutkoffer. In en rond Winkelhof 't Loo zou veel aandacht worden besteed aan beplanting. Begin 1975 was het zover. Er werd weer een maquette van het winkelcentrum getoond. Nog bescheidener van opzet dan enige jaren geleden de bedoeling was, namelijk 4100 m2 groot en romantisch van opzet. De heer Van Bendegom van het stedenbouwkundig bureau benadrukte dat de architectuur van Winkelhof 't Loo was aangepast aan de bestaande bebouwing. Boven een deel van de 75 winkeleenheden zou het cultureel centrum komen dat het Open Huis zou moeten gaan vervangen, met een oppervlakte van 700 m2. Tegenover de Raadhuisweg was de hoofdingang bedacht. Voor de Witte Kerk zou een plein komen. De Willibrordusweg zou een wandelweg worden en er zou een nieuwe weg oostelijk van het Astatheater komen vanuit de Kerkelaan om de winkelende inwoners gelegenheid te geven naar genoemde parkeerruimten te komen. Waar de kruidenierszaak van de familie Ouwendijk stond, had men ook een bankgebouw geprojecteerd. Men ging aan de slag en de grond werd bouwrijp gemaakt door firma G.P. Groot en Zn. Het winkelcentrum werd gebouwd door aannemersbedrijf Spijker. Op 13 januari 1976 ging de eerste van 600 betonpalen de grond in voor de bouw van het Winkelhof 't Loo. Dit werk werd uitgevoerd door aannemings- en heibedrijf Versteegh NV te Mijdrecht Wilnis. Er werd begonnen aan de noordzijde van het omvangrijke bouwterrein en het heien zou ongeveer een maand in beslag nemen. Eind september 1976 werd duidelijk dat er een gevarieerd winkelbestand in Winkelhof 't Loo zou ontstaan. Ook voor de tweede fase van dit winkelcentrum waren er reeds kandidaten. Dit deel van het Winkelhof zou zo snel mogelijk na de eerste fase gebouwd worden. Van de Heilooër ondernemers zouden er zich zeven in de eerste fase van Winkelhof 't Loo vestigen, te weten: Bons Schoenen, Livera Lingerie, Boonacker Brood/coffeeshop, Van Schagen Damesconfectie, Disco-Heiloo Grammofoonplaten, Stomerij Krom en Koomen Handwerken. 8 Het winkelcentrum voorde helft gereed De overige vestigingen kwamen van elders, te weten: De Konkelboet Pannekoekhuis, Zeeman textiel algemeen, Strego juwelier, Chinees Restaurant 'Azië' (later 'Lotus'), Flandria foto film, Zwetsloot drogisterij, De Haan slagerij, Florado bloemen, De Kleuver exclusieve interieurverzorging, De Deel kaas en noten, Mulder optiek, Vet Jeans en vrijetijdskleding, Van Rozendaal schoenen, Jamin chocolaterie, Alberto Slijterij, Beentjes groenten en fruit, Papillon cadeauwinkel en tenslotte Albert Heijn supermarkt. De laatste omvatte bijna een vijfde van de winkeloppervlakte die beschikbaar kwam en opende als eerste zijn deuren. De middenstandsvereniging koos een nieuw bestuur. Tot voorzitter werd benoemd de heer J.A. de Groot, de heer A. Bons werd secretaris, de heer H. de Kleuver 2e secretaris, de heer J. Boerlage penningmeester en de heer J.N. Oudejans zorgde voor de public relations. Op 11 mei 1977 vond de officiële opening van het winkelcentrum plaats. Vier dagen lang stond Winkelhof 't Loo in het centrum van de belangstelling. Er waren optredens van het kwartet Hans Schaeffer, Robert en Anja van Lint en het orkest uit Club Privé van Henk van der Meyden. Er was een draaimolen en een suikerspintent voor de jeugd. Door Miss Noord-Holland werden waardebonnen uitgedeeld voor een ritje in de draaimolen, een gratis suikerspin, een feestpet, een rode roos of een waardebon. Bij de opening zorgde het bekende duo Peppie en Kokkie samen met burgemeester Hoekstra voor een groots ballonfeest. Maar eerst vond in de hal van het winkelcentrum de officiële opening door burgemeester Hoekstra plaats. Veel lof werd door de burgemeester toegezwaaid aan allen die Winkelhof 't Loo mede tot stand hadden gebracht, waaronder de projectontwikkelingsmaatschappij Wildeboer-Spijker en architect Haamke uit Den Dolder die met name van het Open Huis iets bijzonders wist te maken. Nadat burgemeester Hoekstra de sleutel van het Open Huis had overhandigd aan de heer W.M. Mast, voorzitter van de Stichting Open Huis, bedankte de heer Mast het gemeentebestuur voor dit unieke verenigingsgebouw. De heer J. de Groot sprak namens de winkeliers van de Winkelhof zijn blijdschap uit over het tot stand komen van dit centrum. Schildersvereniging Tintoretto bood een prachtige aquarel aan voor het Open Huis van de kunstenaar Cor Heeck. 's Avonds hield het duo Paul Sengers en Loek Schoorl, die deze foyer hadden gepacht, 'Open Huis' waarbij gratis drank werd geserveerd. In en na 1978 veranderde in het centrum nog meer. De Dokterslaan kreeg in 1973 een ruime verbinding met het centrum en er vond een reconstructie plaats van het kruispunt, inclusief stoplichten en een bochtafsnijding ter hoogte van de Oude Pastory. Maar hier bleef het niet bij. Er zou een cultureel theater komen tussen het Winkelhof 't Loo en de Kerkelaan. Dit werd uiteindelijk De Beun. Het Oorlogsmonument werd herplaatst en kreeg een plek voor de Oude Pastory. De voormalige drukkerij van Deutekom werd vervangen door een winkel-woonhuis, passend in de stijl van het winkelcentrum. De bouw van de tweede fase van het Winkelhof 't Loo ging in 1979 van start. In het verkoopcontract met de Exploitatiemaatschappij Wildeboer-Spijker voor de bouwgronden voor de eerste fase van Winkelhof 't Loo was overeengekomen dat die maatschappij recht van koop had voor de bouwgronden van de tweede fase. De verkoopprijs was in 1975 reeds bepaald op f 750.000. De tweede fase van Winkelhof 't Loo omvatte 1278 m2 vloeroppervlakte. Het hele Winkelhof werd echter afgestoten aan DELA te Eindhoven. DELA is een coöperatieve Het tweede deel van Winkelhof 't Loo in aanbouw 9

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 6