Historisch moment voor Heiloo Op de plek van de tuintjes achter de Heerenweg staat nu het winkelcentrum Ter hoogte van de Willibrordusput werd een groot gebouw bedacht: een toneelzaal, dorpshuis of gemeenschapshuis. De winkelstand aan de Raadhuisweg zou gehandhaafd kunnen blijven. Verder zou er nieuwe bebouwing plaats vinden van winkels tussen de Laarmanstraat en de Raadhuisweg. Het was de bedoeling het winkelcentrum in fases uit voeren. Gedacht werd aan een begin in 1970 en een algehele realisering in 1980. Er zouden zo'n 75 percelen moeten worden gesloopt en er was reeds aangekocht voor fl. 1.300.000,-. Dat vele bewoners hun, vaak geliefde, woonplek moesten verlaten, daar tilde men niet zo zwaar aan: 'daar was eenmaal niets aan te doen'. Verklaring van de cijfers op de foto hiernaast: 1. Witte Kerk. 2. Raadhuis. 3. Toneelzaal (cultureel centrum). 4. Gebouw ten dienste van gemeentelijke diensten. 5. Brandweerkazerne. 6,7,8,9 Winkelgalerijen. 10. Parkeerterrein van Aostastraat. 11. Parkeerterrein Holleweg. 12. Parkeerterrein Heerenweg. 13. Servicebedrijven. (Het Astatheater achter de toneelzaal is dus in dit Brinkplan opgenomen. Op de foto is het 4e geplande parkeerterrein aan de Ter Coulsterlaan niet te zien). De discussie over dit Brinkplan leverde uiteenlopende meningen op. Veel daar wonende mensen waren niet echt blij met de ontwikkelingen: zij moesten hun huis uit. Maar de jongeren vonden het juist een 'machtig' plan. Ondertussen gingen de aankopen van percelen gewoon door, waaronder de percelen van de Nicolaas Beetsweg 14 en 16. Hier was destijds een gasstation gevestigd. Er werd zelfs aan hoogbouw gedacht, maar niet boven de boomgrens! De maquette van het eerste concept voor het winkelcentrum: het oorspronkelijke Brinkplan 6 Een nostalgisch stukje Heiloo dat verdween. In het midden het Dorpshuis en de Nicolaas Beetsschool Intussen kwamen er steeds meer open plekken in de buurt van de Witte Kerk. De vrijgekomen open ruimte aan de Schoollaan werd in 1972 van gras voorzien en al spoedig nam de jeugd bezit van het terreintje. De gemeente plaatste er zelfs een stel echte doelpalen waardoor er voor de jeugd een sportveldje ontstond. Hier is dan ook naar hartelust gevoetbald. Op 4 juni 1970 werden de plannen voor het winkelcentrum 't Loo door de gemeenteraad, met een stem tegen, aanvaard. Aandachtspunten die nog verdere uitwerking behoefden waren: een alternatieve woonruimte voor inwoners die in af te breken panden woonden; het behoud van het Oude Raadhuis; de financiële haalbaarheid; de bereikbaarheid; de parkeerruimte; de verplaatsing van het oorlogsmonument; het niet méér slopen dan strikt noodzakelijk was; de toegankelijkheid voor minder validen; het behoud van de dokterswoning van dokter Ten Bruggencate; het vermijden van hoogbouw en het behoud van de karakteristieke oostkant van de Heerenweg. Tot slot mocht het geen 'afschuwelijk lelijk' gebouw worden. In december 1970 leverde projectontwikkelaar de heer Wildeboer een eerste concept af voor het Winkelcentrum 't Loo dat was ontworpen door architect Magnee. De hoofdopzet van het plan leek aanvaardbaar maar de uitvoering van de buitenkanten van het centrum De beginfase van de bouw van het winkelcentrum ontmoette ernstige bezwaren. Toch kwam men na gesprekken en het inwinnen van informatie tot de conclusie dat de heer Wildeboer voor het winkelcentrum een goede projectontwikkelaar zou zijn. In 1971 gingen gemeentebestuurders zich opnieuw oriënteren op 7

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 5