H V - WINKELHOF I LOO Hoe een oude dorpskern verloren ging De omgeving van de Witte Kerk Waarom moest het dorpse centrum bij de Witte Kerk van Heiloo veranderen? Het is meer dan 40 jaar geleden dat de plannen voor een nieuw winkelcentrum in Heiloo door sloop- en bouwactiviteiten concreet gemaakt werden. Hoe de realisatie van Winkelhof 't Loo geregeld werd, en soms aan het toeval werd overgelaten, vertelt Dick Slagter in zijn boeiende verhaal dat als ondertitel kreeg: 'hoe een oude dorpskern verloren ging'. Dat laatste geeft natuurlijk te denken: zou het tegenwoordig ook zo gegaan zijn? Waren er geen protesten en welke positie zou onze Historische Vereniging innemen? Tijdens de lessen vaderlandse geschiedenis werd er vroeger op school niet veel aandacht aan besteed maar tegenwoordig wordt het steeds duidelijker: zuidelijke Nederlanders hebben een zeer belangrijke rol gespeeld in het economisch en cultureel succes van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Dat komt ook weer naar voren in het verhaal van Piet Apeldoorn die ons laat weten dat de tulpen uit het huidige Turkije min of meer toevallig in Nederland zijn aangekomen. Dat kwam doordat twee Leuvense studievrienden, de één gezant van de Duitse keizer bij de sultan en de ander pas aangesteld als hoofd van de nieuw aangelegde Hortus Botanicus in Leiden, het later zo belangrijke Nederlandse exportproduct naar de nog jonge Republiek brachten. Interessant is het om te lezen wat de betekenis van de bollenteelt voor Heiloo is geweest; iets wat veel nieuwe inwoners van Heiloo zich waarschijnlijk nooit gerealiseerd hebben. Het vierde en tevens laatste deel over de 150-jarige geschiedenis van het spoor in Heiloo door W.J. Admiraal is ook in deze Cronyck opgenomen. Daarmee is een einde gekomen aan het gedetailleerde overzicht van de spoorwegen in ons dorp. We zijn de heer Admiraal zeer erkentelijk voor dit ongetwijfeld arbeidsintensieve werkstuk waarmee hij een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de beschrijving van de geschiedenis van ons dorp. We sluiten deze Cronyck weer af met de vaste rubriek 'Zo was 't, zo is 't' waarin deze keer Hans Wellink het licht laat schijnen over de veranderingen die rondom het voormalige gemeentehuis naast de Witte kerk hebben plaatsgevonden. Tenslotte nog een mededeling: Ina Blekemolen-van den Berg heeft te kennen gegeven dat zij na acht jaar uit de redactie terugtreedt. Wij danken haar hartelijk voor al het werk dat zij in die jaren voor ons heeft verricht. De laatste vier jaar was zij als eindredacteur tevens verantwoordelijk voor het eindresultaat. Wij zullen haar toewijding en creativiteit node gaan missen. Rest ons nog om al onze lezers een fijne zomer en veel leesplezier toe te wensen. Namens de redactie Jan C. van der Giessen 2 Dick Slagter Winkelcentrum 't Loo klinkt voor de meeste Heilooërs vertrouwd. Minder bekend Is dat het ontstaan ervan met de naam 'Het Brinkplan' begon. Aanvankelijk was dit een bescheiden plan bij de Witte Kerk, maar gaandeweg reikte 'Het Brinkplan' veel verder. Bijna alle veranderingen binnen het gebied van de Kerkelaan tot aan de Ter Coulsterlaan en van de Holleweg tot aan de Kennemerstraatweg werden er uiteindelijk bij betrokken. Men vindt tegenwoordig een overdekt winkelcentrum meestal heel gewoon, het is in de huidige samenleving bijna niet meer weg te denken. In dit artikel worden de totstandkoming van dit winkelcentrum en de onlosmakelijke ontwikkelingen van de nabije omgeving beschreven. Meer dan een halve eeuw geleden was de situatie hier geheel anders. De omgeving van de Witte Kerk was een gemoedelijke dorpskern. Bij officiële gelegenheden was de ruimte voor het Gemeentehuis het centrum voor de gemeenschap. Voor het uitgaansleven was men aangewezen op De Oude Herberg, De Rustende Jager en vanaf 1957 het Astatheater. Het Dorpshuis maakte ook deel uit van deze dorpskern, mede vanwege verenigingsactiviteiten die overigens ook plaatsvonden in De Rustende Jager. In dit centrum haalden veel inwoners hun boodschappen bij de aanwezige winkeliers. Met het benadrukken van dit centrum wordt aangegeven dat er voor veel Heilooërs ook nog een ander centrum werd beleefd, namelijk het De woningen die tegenover de Witte Kerk stonden Stationscentrum. Hier trof men niet alleen het treinstation aan, maar ook een behoorlijk winkelaanbod en cafés. Tussen 1955 en 1976 vonden er grote veranderingen plaats in het centrum rond de Witte Kerk. Het Stationscentrum bleef voortbestaan en onderging rond de jaren 2007 een volledige metamorfose. In 1975 kwam er een overdekt winkelcentrum bij in Heiloo Zuidwest, dat wij nu kennen als 'Het Hoekstuk', en in 1962 kwam er in Plan Oost een klein winkelcentrum, 'De Loet', dat ook weer verdween. In dit artikel wordt alleen ingegaan op het winkelcentrum 't Loo. Het ontstaan van Winkelcentrum 't Loo kan niet los worden gezien van de nationale en internationale ontwikkelingen op dit gebied. Tot het eind van de zeventiende eeuw haalden de burgers hun boodschappen op markten en in markthallen. Daar kocht men verse waar als groenten, fruit, vlees en vis. Huisraad, gereedschap en kleding werden meestal direct betrokken van de ambachtslieden. De verkoop vond vooral plaats daar waar de producten werden gemaakt. Deze ambachtslieden hadden vanouds de gewoonte om zich te vestigen op de plekken waar dagelijks of geregeld een groot aantal mensen samenkwam of passeerde, zoals de omgeving van de kerk, het stadhuis of aan kruispunten van wegen. Zo vormden zich historisch gegroeide concentraties van handel en ambachten. Dit zag men ook in Heiloo rond de Witte Kerk, De Willibrorduskerk en op de Kennemerstraatweg tussen de Kerkelaan en de Ter Coulsterlaan. Producten die niet in Heiloo verkrijgbaar waren, kocht men in de omliggende plaatsen. Aan het eind van de negentiende eeuw verschenen de eerste van glas voorziene puien en ontstond er een scheiding tussen de werkplaats en het voorhuis. Welk bedrijf in Heiloo hiervan de primeur had is (nog) niet bekend. De industriële revolutie in de tweede helft van de negentiende eeuw had verstrekkende gevolgen voor de ontwikkeling van de detailhandel en de vestigingsplaats van winkels. Door de technische en economische vooruitgang konden gebruiksgoederen niet alleen in grotere aantallen worden geproduceerd, maar ook in meer variaties. Ook de afzetmogelijkheden voor de vervaardigde goederen namen toe door de opkomst van nieuwe transportmiddelen. Tevens vond er, zeker in West-Nederland, een flinke groei van de bevolking plaats. Door de groei van het aanbod en van het aantal 3

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 3