HEILOO !N AANVULLING MUSEUM HISTORISCH Rectificatie Bestuur van de vereniging Adresgegevens Informatie en e-mailadres Filmzaal Openingstijden De redactie Degene die ondergetekende op zijn 'dwaling' wees, vertelde daar zelf vele jaren te hebben vertoefd, en omdat zijn aanwezigheid ter plaatse ook feitelijk is geconstateerd, hoeft daar niet aan getwijfeld te worden. Bij naspeuring bleek deze ruimte Het scholasticaat in 1951. Foto: Erfgoedcentrum Nederlands Kloosterleven In de Heylooër Cronyck van december 2018 is een artikel opgenomen met de titel: HET NIEUWE MUSEUM OP EEN OUDE PLEK. Op pagina 4 staat als laatste zin te lezen: 'De plek waar het Toverlantaarnmuseum is gevestigd was vooral een opslagplaats voor van-alles-en-nog-wat'. Dit is niet geheel correct. Deze ruimte stond nergens expliciet beschreven en oogde vanaf de buitenkant altijd erg donker. De trap die nu naar het Toverlantaarnmuseum leidt, mocht vroeger alleen door de eerwaarde broeders worden betreden. Dit gold ook voor de daarboven gelegen ruimten, alsook voor de gang die aan de achterzijde van de kapel liep. De genoemde ruimte werd in het boek, getiteld: '175 Jaar Goede Werken', zonder nadere plaatsaanduiding als volgt beschreven: 'Wij woonden in een aangeklede kelder en hadden uitzicht door de ramen van 'de koekoek', zo genoemd naar de uitgehaalde grond naast het gebouw, waar vensters konden worden opengezet om o.a. de rook van de vele rokers naar buiten te laten. Verder werd de ruimte onderbroken door diverse funderingspalen, waar je iets aan kon ophangen natuurlijk. Daartussen stonden lange groene tafels en zware houten vierkante stoelen'. te worden gebruikt door scholastieken/novicen (beide termen worden in de literatuur teruggevonden), die hier verder werden voorbereid op een definitief kloosterleven. Zij woonden er met ongeveer 20 mannen. De onderstaande foto dateert uit 1951 en is waarschijnlijk gemaakt bij de ingebruikname van deze ruimte. In de daar aanwezige ontspanningsruimte stond ook een biljart. Bij navraag bij de congregatie van de broeders kon geen antwoord worden gegeven op de vraag tot wanneer deze ruimte als zodanig werd gebruikt. Vermoedelijk na 1964 niet meer. Het aantal aanmeldingen voor een kloosterleven nam in die tijd namelijk sterk af. In het bedoelde Cronyck-artikel staat bij foto Afb. 3 abusievelijk: (foto: Dick Slagter). Dit moet zijn: (foto: Archief Historische Vereniging Heiloo). In het artikel '150 jaar Spoorweg in Heiloo' in de Cronyck van december 2018 is een storende fout geslopen. Onder afb. 1 staat bij nr. 6 de naam verkeerd geschreven. Dit moet zijn: Hr. J. Coolegem. 32 De Historische Vereniging Heiloo beheert het Historisch Museum Heiloo, gevestigd in het Willibrordus Business Center aan de Kennemerstraatweg 464. Het museum bestaat uit een grote ontvangstruimte die tevens wordt gebruikt voor wisselende exposities over onderwerpen uit de geschiedenis van Heiloo. De tentoonstelling over 'Het Die, eeuwenoud cultuurgebied, prachtige natuur' is te zien tot en met zondag 23 juni 2019. Daarna is er een expositie te bewonderen over het werk van inmiddels overleden Heiloose kunstenaars. Tevens is deze ruimte gewijd aan een permanente tentoonstelling over de geschiedenis van vierduizend jaar Heiloo door middel van een tijdlijn, posters, kaarten, voorwerpen, foto's en geluidsfragmenten. Er wordt een overzicht geboden van belangrijke hoogtepunten uit het Heiloo van toen en nu. Bij een bezoek aan deze expositie wordt de mogelijkheid geboden deel te nemen aan een rondleiding. Jacob Ouderkerken, voorzitter Joop Tulp, secretaris Bart van der Feen de Lille, penningmeester Josta de Graaf-Gieltjes Nico Lenting Paul Morsch Willibrordus Business Center Kennemerstraatweg 464 1851 NG Heiloo Tel.: 06-51718363 b.g.g. 06-23618713 www.hvheiloo.nl historischeverenigingheiloo@gmail.com In de filmzaal worden lezingen gegeven en wisselend films en diapresentaties vertoond die een beeld geven van het verleden van Heiloo. Op aanvraag kunnen films worden vertoond uit de collectie van de Historische Vereniging Heiloo. Dinsdagavond van 19.00 - 21.00 uur Zaterdagmiddag van 14.00- 17.00 uur Zondagmiddag van 14.00-17.00 uur Presentaties aan groepen: op afspraak, buiten de openingstijden info museum: www.historischmuseumheiloo.nl

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 18