31 juist een stukje van het oude schoolgebouw te zien. De gemeente heeft bij het leegkomen van het schoolgebouw de wens gehad om het te verbouwen tot raadhuis en het oude - en te klein bevonden - raadhuis met de naastgelegen onderwijzerswoning te verbouwen tot twee woonhuizen. Er heeft hiervoor in 1883 zelfs een openbare aanbesteding plaatsgevonden. Uiteindelijk is van die plannen niets terechtgekomen en heeft het oude schoolgebouw, tot de ingebruikname van het nieuwe en huidige raadhuis in 1927, een woonfunctie gehad. De wens om de huisvesting van het gemeentebestuur en de ambtenaren te verbeteren bleef bestaan. In de Alkmaarsche Courant van 8 april 1926 werd het algemene gevoel nog eens verwoord dat het oude raadhuis 'èn als secretarie, èn als vergaderlokaal voor den raad totaal ongeschikt' was. Het gebouwtje was kennelijk erg gehorig want als B en W vergaderden werd het secretariepersoneel 'voor een groot deel gedwongen het verhandelde te hooren'. Na een uiterst moeizaam besluitvormingsproces besloot de raad op 22 september 1926 tot de bouw van het nieuwe raadhuis dat vervolgens op 25 november 1927 feestelijk werd geopend. Voor het uiterlijk van de hoek Raadhuisweg- Heerenweg zou dit proces grote gevolgen hebben. De afbeeldingen boven deze tekst zijn van een plek die iedere inwoner van Heiloo wel zal kennen maar die in de laatste pakweg 100 jaar een ware metamorfose heeft ondergaan. De foto's zijn vermoedelijk beide in het begin van de twintiger jaren van de vorige eeuw genomen. Op de hoek van de Raadhuisweg en de Heerenweg stond een relatief groot wit pand (foto boven). Tot ongeveer 1883 had het dienstgedaan als openbare (lagere) school. Met de ingebruikname van de Nicolaas Beetsschool aan de Willibrordusweg was het gebouw leeg komen te staan. Grenzend aan het erf van de oude school aan de Raadhuisweg stond het toenmalige raadhuis van Heiloo (foto rechts). Op de foto van het raadhuis is links nog 30 De gemeente ontving na het betrekken van het nieuwe raadhuis diverse aanvragen om de oude gebouwen te mogen overnemen. Op 27 juni 1928 besloot de gemeenteraad het oude raadhuis, de oude school (op dat moment een woning) en de aangrenzende onderwijzerswoning te verkopen tegen het meest aannemelijke bod. Aan de verkoop werd wel een aantal voorwaarden verbonden. Zo moesten beide woningen vóór 1 februari 1929 zijn afgebroken. Op de vrijgekomen grond diende dan vóór 1 januari 1930 een winkelhuis te zijn gebouwd dat wat betreft stijl moest aansluiten bij recentelijk gebouwde winkelpanden in de buurt. Het oude raadhuis mocht blijven staan maar het mocht geen woonfunctie krijgen. Indien zou worden besloten tot afbraak, moest een nieuw ontwerp ter goedkeuring aan de gemeente worden voorgelegd. De gevelsteen, geplaatst tussen de twee grote ramen, moest in dat geval aan de gemeente worden afgestaan. Al op 16 juli 1928 werd een bouwvergunning afgegeven voor het winkelpand (foto boven). Het oude raadhuis ontkwam vooralsnog aan de sloophamer en kreeg een nieuw leven als garage Oude Raadhuis, voorzien van grote deuren. De foto is in elk geval van na 1947 omdat de muur rond de Witte Kerk pas in dat jaar is gebouwd. Duidelijk op de foto is te zien waar de gevelsteen heeft gezeten en dat het raam rechts daarvan is dichtgemetseld. De gevelsteen is thans in bezit van de Historische Vereniging Heiloo. In maart 1971 werd het winkelpand alweer afgebroken; het moest plaatsmaken voor de nieuwe brandweerkazerne. Pas een jaar later werd met de bouw daarvan begonnen. In november 1972 kon het gebouw, dat er nog steeds staat, officieel door de brandweer in gebruik worden genomen. In juni 1998 betrok de VSB-Bank het pand; de brandweer was toen al verhuisd naar de huidige locatie aan het Rosendaal. In het voorjaar van 2010 veranderde de naam op de gevel: ABN-AMRO. Op 1 april 2016 vertrok die bank uit Heiloo, onder achterlating van de geldautomaat in de gevel. Vanaf december 2017 en tot op heden is restaurant Spijkers in het pand gevestigd (foto onder).

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 17