Lorenz Bierman Even geen bollen!! Ethyleen Noten Bron 21 exportbedrijf en de kwekerijschuur te verhuizen naar de Kapellaan in Heiloo. Ook hier stond de tijd niet stii en heeft het bedrijf zich verder ontwikkeld waarbij ook steeds meer vaste planten, zoals dahlia's en rozenstruiken, als exportproduct de grens over zijn gegaan. In de stillere wintermaanden werd een deel van de hallen ingericht als tennishal, bekend als De Blokkerhof. In 1992 heeft Kees Van der Velden Van 't Hof Blokker overgenomen en voortgezet onder de naam Holland Bulb Market, als afgeleide van de naam van het basisbedrijf van Kees van der Velden genaamd Holland Blumen Markt. Dit bedrijf is gevestigd op de locatie van voorheen de kwekerij van Jan en Theo Seignette aan de Kennemerstraatweg in Heiloo op de grens met Limmen ten zuiden van Hotel Fletcher. Holland Blumen Markt heeft enorm veel soorten tulpen onder licentie uitgezet bij een groot aantal kwekers. Nu worden er vanuit Holland Bulb Market over bijna de gehele wereld bloembollen afgezet. In 2018 is het 150-jarig bestaan van het bedrijf op grootse wijze gevierd waarbij ook onze prinses Margriet aanwezig was. Haar aanwezigheid had te maken met de verdiensten van Van 't Hof Blokker en haar toenmalige directie voor Canadezen als bevrijders van ons land. Kortom, ook Holland Bulb Market draagt bij aan de kleurrijke bekendheid van Heiloo. In 1938 heeft Lorenz (in het vak beter bekend als Lau) Bierman (1911-1966) een bloembollenkwekerij en -handel gestart aan de Kennemerstraatweg 229-231pal naast P. de Jager en Zn. Hij is geboren als Lorenz Heinrich Bierman en getogen in Alkmaar als zoon van eveneens een tuinder die aan de Ropjeskuii woonde en waar nu Westeriicht staat zijn groenten teelde. Bovendien had de vader van Lorenz Bierman tegenover deze locatie in de Hout - die nu in gebruik is als kinderboerderij 'De Hertenkamp' - ook een perceel tuinland. Aanvankelijk heeft Lorenz Bierman kennisgemaakt met het bollenvak bij Valkering en Zonen in Limmen als verkoper van bloembollen in Engeland. Maar het zelfstandig voeren van een bedrijf dreef deze ondernemende man tot het hebben van een eigen kwekerij en handel. Dat werd in 1936 een kwekerij van tulpen en o.a. irissen die zich bevond tussen de huidige Breedelaan en de Kennemerstraatweg. Meteen werd ook een handel op Engeland opgezet waarvoor hij al de nodige ervaring bij Valkering in Limmen had opgedaan. De Tweede Wereldoorlog werd ook bij hem een grote spelbreker. De export op Engeland viel stil en de kwekerij moest noodgedwongen terugvallen op groenten, aardappelen en tabak! Men kan zich nu afvragen of de Even een sjekkie draaien met de baas. Links Niek Verver en rechts Lorenz Bierman. Lorenz Bierman tussen zijn tulpen achter de kwekerij tussen de Breedelaan en de Kennemerstraatweg teelt van genotsmiddelen niet van alle tijden is geweest. Na de oorlog kon de handel en export van bloembollen weer op bescheiden schaal worden hervat en zo werden ook op de kwekerij weer meer bollen geteeld. Onder de naam L.H. Bierman werd de zaak voortvarend uitgebreid en ook bij Bierman werd de iris een belangrijk handelsartikel. Zo teelde hij een hele partij irissen Prinses Irene, met uiteraard oranje als kleur. Al snel werd het afzetterrein uitgebreid naar de Kanaaleilanden met Guernsey als belangrijkste eiland. In dat klimaat was het mogelijk om diverse bloembollen veel eerder te laten bloeien dan in Engeland en ons land, hetgeen heel interessant was voor de bloemenhandel op het vasteland van Europa en Engeland. Vermeldenswaard is ook dat een van de personeelsleden van Lorenz Bierman Nic Verver is geweest, dezelfde Verver die later zelfstandig een export in bloembollen begon aan de Kapellaan, de zaak die is voortgezet door zijn zoon Thijmen en nu vanuit Heerhugowaard opereert. 20 Tulpen koppen bij Bierman door Sietse Gosliga, trouwe werknemer bij Bierman, in de jaren vijftig, met de huizen aan de Kennemerstraatweg op de achtergrond. Tulpen koppen bij Bierman, jaren zestig, met op de achtergrond de huizen aan de Stationsstraat. Geportretteerden onbekend. Lorenz Bierman en opvolgers bouwden een omvangrijke handel op in geprepareerde irissen nadat er steeds betere temperatuurbehandelingen toegepast werden om de bloei te spreiden over een langere periode. Prepareren betekent in dit geval dat de bollen in de bewaring diverse temperaturen krijgen om de bloei te sturen, d.w.z. de bloei vervroegen of uitstellen. Op een gegeven moment bleek dat Bierman irissen verkocht die in de bloei het hoogst aantal bloemen gaf. Dat had een geweldig effect op het boeken van orders in het jaar daarop. Maar daarna blonken de irissen van Bierman plotseling niet meer uit in bloei! Achteraf bleek dat een storing in de kachel bij de warmtebehandeling van de irisbollen de oorzaak was geweest van de uitbundige bloei. Er was dientengevolge ethyleengas ontsnapt in de bewaarruimte en het bleek dat ethyleengas een positieve invloed heeft op het laten ontstaan van bloemknoppen in de irisbollen. Het gevolg was dat men bewust de irissen ging roken. Later werd een ethyleenbehandeling met gasflessen standaard toegepast om de bloei bewust te reguleren. Oprichter Lorenz Bierman is reeds op 56-jarige leeftijd overleden, maar de zaak werd door de familie en zoon Jan-Willem voortgezet. In 1971 was de locatie tegenover de Willibrordusstichting nodig voor dorpsuitbreiding en kon het bedrijf zich verplaatsen naar Kennemerstraatweg 419- 421Het betreffende land werd aangekocht van de Wed. G. Kieft uit Schoorl, ook een bollenkweker. Op deze locatie heeft het bedrijf zich onder de naam Bloembollenkwekerij en Export Bierman B.V. ontwikkeld door het bouwen van kassen en schuren voor de teelt van bloemen, de kwekerij en de export. Bovendien heeft Bierman jarenlang irissen geteeld bij Saint Malo in Bretagne met als doel een vroegere oogst van de irisbollen. Inmiddels heeft een van de zonen van Jan-Willem de leiding en beschikt het bedrijf over meerdere locaties voor de behandeling en productie van tulpenbloemen. Na meer dan 80 jaar productie en handel in Heiloo dient zich zo goed als zeker door de Zandzoom een nieuwe bedrijfsverplaatsing aan. 1 90.000 florijnen of gulden in 1637 zou in 2016 1.036.341,05 waard zijn. Met de inflatie van de afgelopen drie jaar komt dit neer op ca. 1,06 miljoen. 2 Bekend is dat tuinders soms in de winter een aantal vaarsen - dit zijn koeien die nog niet hebben gekalfd - in de kost namen en deze verzorgden tot het voorjaar. Dit uitbesteden van vee door de boer bij een tuinder noemde men 'het hebben van opzetters'. 3 In een van de volgende uitgaven van de Cronyck zal een artikel verschijnen over de kwekerijbedrijven in Heiloo. 4 Frederik van Eeden (1860-1932) was de zoon van een in die tijd bekend plantkundige en maakte diverse reizen naar Amerika. Hij is beter bekend als de schrijver van o.a. De Kleine Johannes en De Koele Meren des Doods. het Regionaal Archief in Alkmaar Bij het schrijven van dit artikel ben ik dank verschuldigd aan: Dieuwke Adolfs-de Jager en Nico Blokker, Dick Hommes, Adri en Jan Willem Bierman, Joris van der Velden, Hans Vahl, Johan van Scheepen, archivaris van de KAVB in Hillegom, en Henk Brandsma van Stichting Oud-Limmen. Ook ben ik velen van hen erkentelijk voor het beschikbaar stellen van de foto's voor dit artikel. Piet Apeldoorn was bloembollenkweker en is nu voorzitter van de stichting Hortus Bulborum in Limmen. Hij woont in Egmond aan de Hoef.

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 12