ffl th Van 't Hof Blokker 18 19 die tijd was Engeland een belangrijk land voor de teelt en veredeling hiervan. Sindsdien zijn narcissen voor de firma De Jager een van de specialiteiten geweest in teelt en handel. Degenaar heeft de zaak voortvarend voortgezet. Naast tulpen en bijzondere bolgewassen teelde de firma op een gegeven moment meer dan 1000 variëteiten in Heiloo achter het bedrijf tussen de huidige Breedelaan en de Kennemerstraatweg. Maar ook op lokaties in Limmen en zelfs in de Anna Paulownapolder. Mede door een toonaangevend assortiment van hoge kwaliteit mocht firma P. de Jager en Zn. beroemde personen tot zijn vaste klanten rekenen, zoals Sir Winston Churchill. Niet zonder reden is aan Degenaar sr. in Engeland door de R.H.S.de Royal Horticultural Society, een hoge onderscheiding uitgereikt wegens zijn verdiensten voor de narcissenwereld. Dezelfde eer is later ook zijn zoon Dick toegevallen. De derde generatie heeft inmiddels een plaats verworven in het bedrijf en ieder kreeg zijn eigen verantwoordelijkheid en markt. Dick de Jager vestigde zich in Engeland om daar de zaken nog beter te kunnen aansturen. Hetzelfde gaat op voor zoon Piet, die zich in 1950 te Hamilton in de USA vestigde en aldaar een eigen bloembollenbedrijf stichtte. Zoon Kees bleef de zaak in Heiloo trouw en bouwde deze verder uit. Er kwam een moment dat de woningbouw in Heiloo voor de firma De Jager betekende dat verplaatsing naar de Anna Paulownapolder een feit werd. Aan de Molenvaart in deze polder werd omstreeks 1965 een nieuwe hoofdvestiging gebouwd. Maar P. de Jager en Zn. was daar echt niet een eenling. Vele bollenteeltbedrijven uit Kennemerland en de Bollenstreek waren Kees de Jager al voorgegaan. Goede kavels met zeer geschikte zandgronden voor de bollenteelt lagen daar voor het opscheppen in die tijd. De jongste zoon van Degenaar de Jager, ook Degenaar genoemd, werd door zijn huwelijk met de dochter van Nicolaas Blokker directeur bij Van 't Hof Blokker te Limmen. Mede door Degenaar de Jager heeft Van 't Hof Blokker met de handel in planten en bloembollen haar vleugels over Canada en de USA verder uit kunnen slaan. De oorsprong van dit bedrijf ligt niet in Heiloo maar in Akersloot. Dit bekende exportbedrijf met een grote kwekerij heeft zich via Limmen in Heiloo gevestigd. Twee generaties directies zijn lange tijd in Heiloo woonachtig geweest. In 1868 richtte Nicolaas Blokker (1839-1886) een bloembollenbedrijf op aan de Startingerweg in Akersloot. Door een noodlottig ongeval overleed hij vroeg. Zijn vrouw hertrouwde met de meesterknecht Jan van 't Hof. Hij kreeg de leiding over het bedrijf samen met de zonen van de weduwe Blokker-Kokkes waarna de bedrijfsnaam veranderde in Van 't Hof Blokker. Zoon Jan was al vroeg ondernemend en nam een gedurfd besluit: hij ging met de 'palingboot' van Gebr. Dil, eveneens uit Akersloot, naar Engeland om daar afzet voor de bollen te vinden. Aldus werden er reeds in 1891 bollen geëxporteerd naar de overkant van de Noordzee. Al snel daarop ging hij naar Amerika en Canada. De oversteek ging steeds heen en terug met de stoomboot. Op een van de eerste reizen in Canada ontmoette Jan Blokker Lady Bung, de vrouw van de onderkoning, de gouverneur van Canada. Zij testte zijn vakkennis door haar tuinman op te dragen twee bloembollen Naambord van Van 't Hof Blokker op een van de percelen, waarschijnlijk tegenover het Tolhuis, nu hotel Fletcher. aan Jan te tonen. Jan Blokker wist precies te vertellen welk soort bollen het waren en een mooie order volgde, waarna de handel op Canada alsmaar bleef toenemen. Door de groeiende behoefte een goede teeltgronden werd Limmen uitverkozen als nieuwe vestigingsplaats voor de zich uitbreidende kwekerij en export. Inmiddels Degenaar de Jager Pzn. bezig met controle van de bollen. Recent gemaakte foto van een van de voormalige bollenschuren van Van 't Hof Blokker, de schuur van Thoolen, aan de Hoogeweg. Een voorbeeld van verbouw tot woonhuis. waren de twee zonen Jan en Nicolaas Blokker ook volop werkzaam in de zaak en vanaf 1922 was Limmen aan de Dusseldorperweg het vestigingsadres waar men over goede en mooie kavels zandgrond kon beschikken. Later werden ook gronden verworven achter en tegenover het toenmalige Tolhuis, later bekend als Kwartje Koffie. Tegenover het Tolhuis liep de grens Limmen/Heiloo dwars door de percelen en achter 't Tolhuis lagen alle bollenvelden in de gemeente Heiloo. Bovendien werd ook een perceel grond met een stellingschuur voor bollen gekocht aan de Hoogeweg in Heiloo. Dit was toen een moderne bollenschuur met twee etages. Deze schuur, bekend bij bollenkwekers als de schuur van Thoolen, staat er nog steeds en is op een heel verantwoorde wijze omgebouwd tot een schitterend woonhuis met behoud van het karakter van het gebouw. Bij collega bollenkwekers is Nicolaas Blokker beter bekend als Klaas Blokker en het is deze Klaas die de zaak door de Tweede Wereldoorlog heeft weten te loodsen. De handel op de States en Canada lag vanzelfsprekend stil in de oorlog, maar de handel op Zweden en Duitsland ging nog op beperkte schaal door. Daarnaast was Klaas Blokker niet voor één gat te vangen en richtte hij het nevenbedrijf Hollandia op waarin hij bloembollen ging drogen en vermalen voor de voedselproductie, zoals puddingpoeder en cakepoeder. Na de oorlog is dit weer gestopt en stortte Blokker zich weer geheel op de export en de kwekerij. Door de steeds maar groeiende vraag naar bloembollen en vaste planten heeft Van 't Hof Blokker ook twee vestigingen in Canada, t.w. Toronto en Vancouver, kunnen opzetten om de handel daar nog beter te kunnen laten verlopen. Niet Links Klaas Blokker, in gezelschap van Pieter Boschman, oprichter van de Hortus Bulborum. Recent genomen foto van de nieuwe hal van Van 't Hof&Blokker aan de Kapellaan met de mee verhuisde Hortus Bulborum in volle bloei. onvermeld dient te blijven dat Klaas Blokker kennismaakte met Pieter Boschman, de oprichter van de Hortus Bulborum in 1928. Omdat de schooltuin van deze bovenmeester in Limmen te klein werd voor de steeds uitdijende collectie historische tulpen, heeft Van 't Hof Blokker meer dan 60 jaar de collectie van de Hortus Bulborum op hun eigen kwekerij verzorgd. Eerst 40 jaar in Limmen en later nog eens 15 jaar aan de Kapellaan in Heiloo. In Limmen heeft men dit misschien nooit beseft, maar de Hortus Bulborum is dus ook 15 jaar lang in Heiloo gehuisvest geweest. In het plan Zuiderloo is de naam Nicolaas Blokker verbonden aan de omgeving: Van 't Hof Blokker heeft ook bollen geteeld nabij de Nicolaas Blokkerlaan aan de Hoogeweg. Degenaar de Jager heeft de zaak van zijn schoonvader Klaas Blokker met verve voortgezet en uitgebouwd. Vervolgens heeft hij de stap genomen om in 1978 het

Heylooer Cronyck | 2019 | | pagina 11