die overweg bewaakte. Deze overwegen zijn niet alleen onbewaakt maar ook onbeveiligd. Op die plaatsen zijn al verschil lende ongevallen voorgekomen en zij zijn een voortdu rende bron van angst voor de ouders die hun kinderen op naar school dagelijks vier maal de overwegen heid: openbaar werd bekend gemaakt hoe deze werkte: wit flikkerend licht, 45 flikkeringen per minuut: geen trein; rood flikkerend licht, 90 flikkeringen per minuut: nadering van de trein. Oranje licht: de AKI is in storing of buiten dienst. Deze AKI werd op Maandag 16 October 1950 om 9.00 uur in werking gesteld; drie dagen later dankte de Gemeente de NS voor de medewerking bij het aanbrengen van deze dringend nodige beveiligingsmaat regel. Acht jaar later wordt zij vervangen door een auto matisch werkende AKI. Als de Gemeente in 1971 plannen om de Kerkelaan te verbreden en de Belieslaan verbreed door te trekken, moet ook de spoorwegovergang Al kort na de oorlog, in 1948, meldt de gemeente aan de NS: “De spoorlijn doorsnijdt de Gemeente, aan elke kant wonen 5.000 personen. Voetgangers en rijdend verkeer heeft passeren de spoorbaan over onbewaakte overwegen en één komt het voor dat opheffing van bewaking van zeer gevaarlijk is te achten. Ook komt het ons voor dat de bewaking van de overweg Kerkelaan dient te blijven bestaan; langs die wegpasseren heel wat rijtuigen, auto 's, motorrijwie len e.d. Komende uit de richting van de Rijksstraatweg is het hun gang >eg richting Alk-onaar belemmerd door doen passeren Verzoek dit onder ogen te willen zien en te overwegen of niet enkele en zo ja welke overwegen voor bewaking en welke voor automatische beveiliging in aanmerking komen.” De NS stelt een onderzoek in en zal er binnenkort op terugkomen. 18 e/v uitzicht op de spoorwt^ het bos, die belemmering kan niet worden weggenomen zodat wij daar voor ongelukken vrezen wanneer de overweg niet bewaakt is, met het verzoek dat niet tot opheffing van de bewaking van die overwegen wordt overgegaan. Het Ministerie stelt een nader onderzoek in en concludeert dat het verkeer op de overwegen niet druk is en het uitzicht op de spoorweg na de te treffen maatregelen alleszins voldoende is met de aanbeveling om in de scholen de aandacht op de opheffingen te doen vestigen. De wach- terswoningen bij de Kerkelaan en Zevenhuizerlaan staan zeer dicht bij de rails, zodat het uitzicht op de treinen uit de richting Castricum zeer slecht is. Daarom wordt, ter verbetering van het zicht bij deze overgangen, wel de aangebouwde keuken van de wachterswoning bij de Kerkelaan verplaatst naar de zuidzijde, in het verlengde van de woning, terwijl de wachterswoning bij de Zeven huizerlaan zal worden afgebroken. Op 27 Mei 1925 worden de beveiligingen bij de Kerkelaan, Rechte Honds- bosschelaan, Schuine Hondsbosschelaan en Krommelaan opgeheven. De beveiliging bij de Zevenhuizerlaan blijft in stand totdat de woning is afgebroken; nadat de sloop in Augustus van het volgend jaar plaatsvindt, vervalt op 20 September 1926 om 12.00 uur ook daar de beveiliging. Afb. 5: Station Heiloo, verhoogdperron met stationsgebouw. Het jaar daarop wil de NS ook de beveiliging van de overgangen Runxputteweg en Korte Kapellaan ophefFen Overweg Kerkelaan als het uitzicht daar wordt verbeterd. Reactie van de In het kader van de bezuinigingen was bij besluit van 5 gemeente: “Een der overwegen is gelegen juist tegenover Augustus 1924 de beveiliging van de overweg Kerkelaan de ingang van de bedevaartsplaats Onze Lieve Vrouw ter opgeheven. Twee jaar daarvoor had de gemeente hier een Nood, die in de zomer door honder-iden bedevaartgan- lantaarn geplaatst. In 1950, bij het drukker wordende gers bezocht wordt, die allen van elders komen dus ter treinverkeer, besloot de NS weer tot beveiliging over te plaatse niet bekend zijn. Dit lijkt ons een zodanige gaan. Voor deze overgang werd een AKI (Automatische omstan-idigheid dat wij daarvoor opheffing van de bewa- knipperlicht installatie) voldoende geacht. Een nieuwig- king ten stelligste ontraden, tegen opheffing van de bewaking van de andere overweg bestaat geen ander bezwaar als bij elke opheffing aanwezig geacht mag worden te zijn.” Ook dit heeft geen resultaat, ook hier wordt de beveiliging opgeheven. Er blijft dan nog maar één bevei ligde overweg over, die bij het station, die vanuit het station handmatig wordt bediend.

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 20