•P.H. VAN HOUWENINGE Jan de Gruijter 11 zou ruim twee jaar in gevangenschap verblijven. Al op 27 juli vertrok hij op spionagemissie naar Duits land. Daar verbleef hij ruim tweeënhalve maand om gegevens te verzamelen, onder meer over onderzeeboot- Het feit dat Vrij Nederland tegelijkertijd betrokken was bij verschillende illegale activiteiten, was een van de oorzaken van de ramp die het Blad in het voorjaar van 1941 trof. Zowel in Amsterdam als daarbuiten werden Van Houweninge was toen 40 jaar en woonde met zijn familie in het Blokhuis De Specht aan de Heerenweg. Na een carrière van 20 jaar in de Indische cultures, was hij op 9 april 1940 naar Nederland teruggekeerd. In juni kwam hij in contact met Daan Levendig en kort daarop maakte hij kennis met Jan van der Neut. Beide heren wilden Van Houweninge inschakelen bij illegaal werk en die vond dat 'een kolfje naar zijn hand'. Blokhuis De Specht (bouwjaar 1921) is een rijksmonu- havens en vliegvelden. Toen de grond hem te heet onder ment aan de Heerenweg 2. Het is een van de vier houten de voeten werd, moest hij omstreeks half oktober weer blokhuizen in Heiloo die werden gebouwd door de N V terugkeren. Zijn gegevens droeg hij over aan Levendig Maatschappij Nijenburg tot Exploitatie van Onroerend en Van der Neut die over kanalen beschikten om het Goed. Deze N V werd opgericht in 1916 en had als doel materiaal naar Engeland te krijgen. 750 exemplaren van het uitgeven van bouwkavels in een gedeelte van het land de derde aflevering van het illegale blad Vrij Nederland, goed Nijenburg, alsmede het importeren en oprichten van het novembernummer, brachten ze voor hem mee. Van houten blokhuizen op diverse plaatsen. Directeur was Jhr. Houweninge ging deze bladen verspreiden in Alkmaar H. van Foreest. en omgeving en begon kort daarop het blad zelfstandig te herstencilen. Het levensverhaal van de heer M.P. van Houweninge tientallen medewerkers gearresteerd. Toen Van (1900-1977) heeft veel te maken met Vrij Nederland, een Houweninge op 19 juli 1941 vanaf de vuurtoren in blad dat in oorlogstijd illegaal was. Het initiatief voor de Egmond aan Zee Duitse bouwactiviteiten aan de kust oprichting van het blad was uitgegaan van de Amster- bekeek, werd hij gearresteerd. Voor de rechtbank werd damse PTT-beambte Frans Hofker, terzijde gestaan door echter alleen bewezen geacht dar hij het blad Vrij Neder- Daan Levendig en Jan van der Neut. Al spoedig gingen de land had gestencild en verspreid. heren tevens over tot spionageactiviteiten. Van der Neut, Hij vooral actief in Noord-Holland, verzamelde o.a. gegevens over de militaire installaties op en rond het vliegveld Bergen. Al in de vroege zomer van 1940 bracht Van der Neut verscheidene bezoeken aan de heer M.P.H. (Paul) van Houweninge in Heiloo.

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 13