HET MAALWATER De redactie - - X- Afb. 1: Het gebouwtje van het in 1987gesloopte Maalwa ter pomp gemaal, dat nu nog als schuurtje bestaat. Het Varnebroekermolentje (zie foto op de omslag) is afkomstig uit de Varnebroekerpolder bij Alkmaar, waar het moest wijken voor de aanleg van de randweg rond Alkmaar. In 1974 is het herplaatst op de plek waar ooit de Maalwatermolen stond. In 2012 verkocht de Afb. 2: Gemaal bij het Baafje gemeente de molen aan de 'Molenstichting Alkmaar en Foto's: Dick Slagter Van 1563 tot 1565 werd de Egmonder- en Bergermeer drooggelegd. Ook het Maalwater werd daarbij binnen de ringdijk getrokken. Toen in 1570 de Allerheiligen vloed plaatsvond, werd het Maalwater geheel overspoeld, maar in 1578 is het definitief drooggelegd. Dit bete kende echter niet dat de boeren droog land hadden. Het bleef een 'natte boel' in het gebied. Zij besloten dan ook zelf een kade rond het land aan te leggen en een molen te bouwen. Zo maakten ze hun eigen poldertje. In 1590 dienden de boeren bij Sabina van Egmond, de weduwe van Lamoraal van Egmond, het verzoek in het Maalwater los te koppelen van de Egmondermeer. Dat I mocht en wel tegen betaling van erfpacht van 63 gulden per jaar. Tot 1741 maalden de boeren het poldertje dus met hun eigen molen droog. Het Maalwater, nu een geliefde plek om te wandelen, te omgeving' en een jaar later is hij door molenbouwer fietsen en te varen, hield in vroeger tijden de gemoederen Poland gerestaureerd (zie ook het artikel in de Cronyck flink bezig. van december 2013: De Varnebroekermolen). Een korte terugblik. Toen ze besloten dat ze toch beter konden afwateren op de Egmondermeer, leidde dat begin vorige eeuw tot een ruzie tussen de waterschappen van het Maalwater en de Egmondermeer. Aanleiding: de hoge vergoeding en de regelgeving. Het Maalwater bouwde toen een eigen gemaaltje, dat in 1957 is herbouwd en tot 1987 in gebruik is geweest. Waterschap het Maalwater werd in 1977 opgeheven en het gebied watert tegenwoordig weer gewoon af op de Egmondermeer. Maar dat maakt nu niet meer uit. De polders vallen nu allebei onder hetzelfde waterschap. Het is nu letterlijk 'één pot nat'. 10 - ^.-..

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 12