Afb. 12: Een beetje herberg had. een theetuin. Zo ook hier, want aan de overzijde bevond zich de theetuin van 'De Rustende Jager'. Links, waar nu het raadhuis staat, is Huize Overweg te zien (1911) Dat de eerder vermelde 'De Onderneming' aanvankelijk zo'n goede hotelbezetting had, was mede te danken aan het feit dat, op de plek waar nu het Raadhuis staat, een verpleeghuis/sanatorium met de naam 'Huize Overweg' was gevestigd. Aanvankelijk was het pand jarenlang de ambtswoning van de toenmalige burgemeester RC. Wentholt. Als wij daar omstreeks 1914 aankomen, is in het statige pand inmiddels een hotel gevestigd met de naam 'Hotel de la Promenade'. Eigenaar is de Alkmaarder S. Pluimgraaf met als bedrijfsleider de heer Tasseron en voor de bediening Dirk Schoen. Ondanks dat er sprake was van een voor die tijd redelijk modern hotel het had een eigen elektriciteitsvoorziening was het geen lang leven beschoren: al in 1916 werd het gesloten en weer twee jaar later gesloopt. Op deze plek zou in 1927 het huidige Raadhuis komen. We vervolgen onze tocht zuidwaarts en komen aan even voorbij de hoek Stationsweg/Straatweg. Daar heeft de familie Hoebe zojuist (1909) de melksalon overgeno men van de heer Revers die daar ook nog een timmerbe- drijfje had. De heer Hoebe vestigde zich tevens als smid, rijwielhandelaar en rijwielhersteller. De plek was goed gekozen want ook hier stopte de stoomtram richting Haarlem. De tuinders brachten hun waar, vooral aard beien, naar de halte waarna deze werden vervoerd naar de veiling in Beverwijk. In het pand is nu gevestigd café/ bar 'La Strada' van Dirk en Bep Nanne. Afb. 13: De Melksalon van de familie Hoebe (1909) Verder maar weer richting de grens met Limmen. Daar houden we halt bij het 'Tolhuis' waar 'Tolpoep' Gerrit Kaaiman, naast de exploitatie van het café tot ca. 1900, zorgdraagt voor het innen van de tolgelden, t.w. twee cent per passant. Na de openstelling van de grote bestrate weg in 1820 werd deze weg de voornaamste doorgaande verbinding tussen Alkmaar en Haarlem en was er sprake van een redelijke 'verkeersdrukte'. Afb. 14: Café Het Tolhuis' (omstreeks 1925) Nog vóór de Tweede Wereldoorlog vestigde zich daar de heer Van der Peet die er tevens het vak van klompen maker uitoefende. Het Tolhuis kreeg echter vooral bekendheid toen in latere jaren de familie Van Veen de exploitatie overnam. 'Kwartje koffie' werd een begrip voor vooral de beroepschauffeurs die de A9 was er nog niet veel gebruikmaakten van de Straatweg. Later, toen het bezoek van de beroepschauffeurs door het openstel len van de A9 minder werd, werd het pand aangepast aan 7 ■[OLHUIS Hciloo. Café Tolhuis

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 9