Afb. 9: Het huisje van Smit: 'Huijs met erf en tuinop de plek waar we nu 'Herberg Jan' aantreffen. (1794) Deze herberg kent een rijke historie met een keur aan eigenaars, uitbaters en kasteleins. Zoals vermeld, was de eerste eigenaar Jan Smit, opgevolgd door zijn zoon Hendrik. Deze verkoopt het huis en erf aan Jkvw. Fontein Verschuir. In 1868 wordt Izaak Schipper (reeds elders in Heiloo werkzaam als kastelein) eigenaar en wordt voor het eerst gesproken over herberg 'De Onderneming'. Ongeveer 30 jaar later koopt een kastelein uit Midwoud, Jacob Ruiter, de zaak. Deze maakte het pand meer geschikt voor hotelgasten en creëerde achter het pand aan de Raadhuisweg een thee tuin. Afb. 10: 'De Oude Herberg' zoals die was vóór de brand in 1966 Na het overlijden van Jacob zet zijn weduwe samen met Jac. van Gemeren de zaak voort. In 1930 wordt van Gemeren eigenaar en houdt de herberg drijvende tot aan de Tweede Wereldoorlog. Na de bevrijding diende het pand o.a. als distributiekantoor. Onder een nieuwe eigenaar, de heer Van den Kommer, kreeg de zaak in 1947 de naam 'De Oude Herberg'. In 1966, inmiddels met de familie Jansen als eigenaar, brandde het pand volledig af. Op 3 april 1968 vond de heropening plaats van het geheel vernieuwde pand. Ondanks pogingen van diverse eigenaren lukte het niet om tot een renderende onderneming te komen In 1972 werd het bedrijf failliet verklaard. Nadat de ABNAMRO er jarenlang gevestigd was, heeft het pand nu gelukkig weer zijn oorspronke lijke bestemming: 'Herberg Jan'. Het volgende etablissement is dichtbij, want aan de overkant treffen wij 'De Rustende Jager' aan. Het is begin 1900 en wat ons opvalt is de bijzondere voorgevel aan de linkerzijde van het pand. Een klokgevel waarach ter de kegelbaan is gesitueerd. Helaas ging deze gevel verloren bij de grote brand in 1915. (Meer over deze brand en over de geschiedenis van "De Rustende Jager" is te lezen in de Cronyck van 2 december 2013 geschreven door Mary Sanstra-Veenis en Jan de Gruijter). Afb. 11: 'De Rustende Jager' (1911) Overigens droeg de herberg voorheen een andere naam: 'De Prins'. Deze naamswijziging wordt op twee manie ren geïnterpreteerd: ten eerste dienden onder dwang van de Franse bezetters namen die verwezen naar het voor malige regime te worden verwijderd; ten tweede wordt in 1795 het pand gekocht door ene Willem de Jaager. Zeer wel mogelijk dat de nieuwe naam, mede door de verplichte naamsverandering, gerelateerd werd aan de toenmalige eigenaar. (Voor meer informatie over zowel De Rustende Jager'als De Oude Herberg' wordt verwezen naar bovenvermelde Cronyck en het boek 'Heiloo toen het dorp nog dorp was' van Jan de Gruijter en Piet Stoffers.) 6 ent Dr Ruitende lapcr, Heiloo

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 8