Afb. 6: Huize Hackfort', links was de theetuin (1930) In 1927 betrok Andreas Leonardus van der Schuyt (1895 1983) het pand en zette de exploitatie van de theetuin voort. Nadat hun zoon Ton en zijn gezin het pand vele jaren bewoonden, is het nog niet zo lang geleden in andere handen overgegaan. We stappen op en wandelen naar de Straatweg (de huidige Kennemerstraatweg) om een stukje met de stoomtram richting begin van het dorp te reizen. Deze stoomtramlijn liep van Alkmaar naar Haarlem gedu rende de periode 1897-1923. Bij de eerste halte stappen we alweer uit. Kastelein Helder van café 'Zomerlust', gelegen aan wat wij kennen als de 'Oude Straatweg', staat niet zozeer bij de halte om ons te verwelkomen, maar om een te bezorgen pakket met de tram mee te geven. Afb. 7: Café 'Zomerlust' met links bij de tram kastelein Helder 1915) Café 'Zomerlust' was ook voor de wandelaars een geliefde plek om even te genieten van de omliggende natuur. Vooral bij goed weer was de theetuin goed bezet, zeker ook omdat bij de tuin een bescheiden kinderspeel plaats aanwezig was. In 1935 werd het café bij opbod in 'De Rustende Jager' verkocht voor een bedrag van fl. 7.250,00. Drie jaar later werd het pand gesloopt. Voordat we verder wandelen, kijken we nog even achterom en zien tegen het bos van landgoed Nijenburg het huisje van Klaas de Koning en zijn echtgenote Lijp. Ook hier werd getapt. De bezoekers waren vooral het rondreizend voetvolk, de zgn. kassiesmensen. Anderen kwamen per kar, al of niet met trekhond. Deze mensen bleven vaak lange tijd in het café 'plakken', omdat Klaas enorm kon vertellen over zijn periode als Zouaaf in het pauselijke leger van paus Pius IX (1792—1878) in zijn strijd tegen de toenmalige koning Vittorio Emanuele II (1820- 1878). We lopen ietsje verder, we leven omstreeks 1910, en treffen opnieuw een horecagelegenheid aan en wel café 'De Nachtegaal', bij de plaatselijke bewoners vooral bekend als 'het boelhuis' van IJsbrand Blokker. In de serre links op de foto vonden namelijk dikwijls open bare verkopingen plaats. IJsbrand kocht, met behulp van derden, dan zelf ook wel woningen op om die vervolgens later weer te verkopen. Afb. 8: Café 'De Nachtegaal' (1917) Van de opbrengst werd het geleende geld, met enige vergoeding, terugbetaald. Aanvankelijk was ook hier gelegenheid tot het stallen van paarden en rijtuigen. In 1925 verkocht de familie Blokker het geheel aan de familie P. Rozing waarna het in 1954 werd gesloopt. We steken nu de Straatweg over en belanden in 1794 bij een klein huisje dat eigendom is van gemeentesecretaris Smit. Hoewel het pand in de officiële stukken geregi streerd staat als 'huijs met erf en tuin', is het aanneme lijk dat hier ook toen al voor de doorgaande reiziger gelegenheid was om een stop te maken en gebruik te maken van de geboden gastvrijheid. Dikwijls waren dergelijke gelegenheden namelijk niet veel groter dan een huiskamer en kwamen ze in veel dorpen voor. So® 5

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 7