Na de herberg/uitspanning 'De Vier Staten' vestigde Arie Nol op deze plek zijn café 'Hout- en Landzicht'. Inmiddels is de diligence vervangen door een heuse stoomtram en konden de wachtende passagiers gebruik maken van het café van Arie Nol. Als de tram naderde, stapte Arie met een rode vlag naar buiten zodat de machinist wist dat er 'opstappers' waren. Iets verder aan de Straatweg richting Heiloo was gelegen café 't Gemak'Van dit café is weinig bekend. Wel blijkt uit een krantenbericht uit 1714 dat het café toen aanwe zig was. Wij vervolgen onze tocht en komen aan bij herberg 'De Naedorst', gelegen 'bij de regulieren in de banne van Heiloo'. Deze herberg lag ook onder de rook van Alkmaar en was een doorn in het oog van de 16e eeuwse bestuurders van de stad. Afb. 3: Café 'Hout- en Landzicht' van Arie Nol 1934) Bij gebrek aan voldoende opbrengsten uit accijnzen, verbood het stadsbestuur zijn burgers hun dorst te lessen in etablissementen die buiten de stadswallen waren gevestigd en, wat nog veel erger was, bier in kannen en kruiken op te halen uit herbergen die juist buiten het grensgebied van de stad waren gevestigd. Verscheidene keren werd door het stadsbestuur aan de ambachts- vrouwe van Heiloo het verzoek gedaan haar medewer king te verlenen aan handhaving van deze verordening. Echter zonder resultaat. Uiteindelijk kocht de gemeente Alkmaar het pand in 1557 om het twee jaar later geheel af te breken. Probleem opgelost Afb. 4: Akte uit 1556 waarin de ambachtsvrouwe van Heiloo aan de gemeente Alkmaar belooft dat er op het in de akte vermelde gebied aan haar inwoners geen toestemming zal worden verleend tot het bouwen van een pand waarin getapt of iets van gelijke strekking zal gaan plaatsvinden. We blijven op onze tocht nog even aan de westelijke kant om daar te wandelen richting de kalkovens in de Egmon- dermeer. Daar treffen wij aan café 'De Hopende Visser'. Hier was F. Floris de kastelein gedurende de periode 1890 tot omstreeks het midden van de jaren dertig van de vorige eeuw. Ook heeft ene Cornelis Baltus daar als zodanig dienst gedaan. Deze woonde aanvankelijk ook aan de Kalkovensweg maar is later verhuisd naar Limmen. In de gelagkamer van het eenvoudige café hingen twee petroleumlampen en was er een biljart waar voor 6 cent een potje biljart kon worden gespeeld. Wekelijks zette de schipper van de trekschuit naar Egmond aan de Hoef bij het bruggetje een kratje bier neer van brouwerij De Burg uit Alkmaar. Uit de levering van één kratje bier per week blijkt wel duidelijk dat de klandizie beperkt was. Dat zal ongetwijfeld mede de reden geweest zijn dat Floris op zaterdag stalknecht was bij het Gulden Vlies in Alkmaar. Afb. 5: Café 'De Hopende Visser' (1910) De polder uit wandelen we richting de strandwal naar de Zanderslootweg, waar we in de theetuin van 'Huize Hackfort' even van de wandeling kunnen bijkomen. De Zanderslootweg was vroeger een zeer gewilde route naar Heiloo, vooral voor de zondagwandelaars uit Alkmaar. Huize Hackfort lag uitstekend op deze route en de inmiddels gestarte theetuin bleek een schot in de roos. De villa stamt uit 1902 en werd gebouwd in opdracht van Cornelis Mosk, kaasfabrikant uit de Beemster. Deze verhuurde het pand aanvankelijk als pension. Na 12 jaar vertrok de familie Mosk en werd het pand betrokken door de familie Kruk om op haar beurt in 1923 opge volgd te worden door Karei Gomes. 4 205. i556.iuaji8. CCara van Mtjveft, amdacdtzr rouwt van (fftyloê, faCooft de stad' Alcmatr, det convontdtr regulieren te yleyloe, Tyman van cCtrMijdê en de gemene duren van "Vêmedroucd, dat zij noch daar nakomelingen zuilen gedogen, dat iemandvan dun onderzaten een duts zal bouwen tussen Jan Remmen laan en de dan ran Alcmaer om daarin te tappen dtj de mengelen of anderszins. Mede ondertekenddoor daar zwager 31 de vliet Op jrerdament. Inv. nr. 2297. -

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 6