WANDELING LANGS HERBERGEN, EN MELKSALONS G DOOR DE TIJD Piet Stoffers Afb. 1: Op bovenstaand kaartje is de wandelroute weergegeven In de maanden januari en februari vond in de Oudheidka mer een aantal presentaties plaats over vroegere en deels nog bestaande horecagelegenheden in Heiloo. Het accent hierbij lag op de plaatsen waar deze gelegenheden zich bevonden en in mindere mate op de historische ontwikkeling van de getoonde etablissementen. Op verzoek van vele bezoekers van de presentaties volgt hieronder een verkorte weergave. uitspanning 'De Vier Staten'. Herbergen waren vooral gevestigd op die plaatsen waar veel reizigers langskwamen. In de tijd waarin wij bij deze herberg aankomen, bestond het 'verkeer' voor een groot deel uit postkoetsen, ruiters en te voet rond trekkende lieden met handelswaar. Naast voorzie ningen voor de mens beschikten de herbergen dan ook over mogelijkheden voor de verzorging van paarden. Daartoe beschikte men over zgn. door- rijstallen, stallen waar men met koets en al naar binnen kon rijden. Waar sprake was van een uitspanning konden de rijtuigen worden voorzien van andere paarden. Naast het gebruik van de 'gelagkamer' voor eten en drinken kon de koetsier, in geval van overnachting, tevens gebruikmaken van de aanwezige slaapgelegenheid. Aanvankelijk was deze veelal gemeenschappelijk. Terug nu naar ons beginpunt 'De Vier Staten'. Hier was een halte voor de diligence. Nadat er in 1813, na het vertrek van de Fransen, van Alkmaar naar Haarlem een klinkerweg was aangelegd, was de diligence het vervoermiddel bij uitstek. De rit Alkmaar - Haarlem duurde overigens zes uur en het tarief was 2 gulden en 10 cent. De tocht, die ons zigzag door de tijd zal voeren langs herbergen, uitspanningen kroegen en cafés, maar ook langs theetuinen en melksalons, begint bij de Vier Staten. Dit maakte deel uit van de buurtschap Nieuwpoort waar toen nog de grens lag tussen de gemeenten Alkmaar en Heiloo. De meningen over de juiste grenslijn lopen overigens nogal uiteen (zie Heylooer Cronyck nr. 2 jaar gang 9 "Nieuwpoort, Vier Staten en Zandersloot" van Jan de Gruijter en Wim Buwalda). Bij het beginpunt treffen we aan de herberg annex Afb. 2: De paarden worden verzorgd bij De Vier Staten (1748) Sns 3 mid»*

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 5