Een boom van ereklasse Sinds kort bestaat er in ons land een top-10 van 'Bomen van Ereklasse' die maandelijks per provincie bekend wordt gemaakt. In februari was Noord-Holland aan de beurt. En wie kent niet de Hollandse Linde bovenop de Katten berg op het landgoed Nijenburg? Deze boom kreeg de 8e plaats en staat nu vermeld in het Landelijk Register van Monumentale Bomen. Wat waren hierbij de criteria? Voorwaarde was dat de boom voor iedereen zichtbaar is. Verder wordt gekeken naar ouderdom, schoonheid, omvang en soort. Bovendien moet de boom een bijzonder verhaal hebben en dat heeft de Heilooër Kattenberg. Deze 300 jaar oude linde is geplant tussen 1700 en 1750, heeft een omtrek van 386 cm en een hoogte van 22 meter. Helaas heeft een graffitispuiter zich op de stam uitgeleefd. Dat is nog te zien, maar dit mag niet verhinderen dat de plek 'onder de linde' bij vele Heilooërs nostalgische herin neringen oproept. Heel wat verliefde paartjes hebben hier De redactie afspraakjes gemaakt en hadden er romantische ontmoe tingen. In tegenstelling tot wat men vaak denkt, heeft onder de Kattenberg nooit een ijskelder gelegen. De heuvel is waar schijnlijk opgeworpen met het zand dat vrijkwam door het graven van de vijvers voor het huis Nijenburg. Op veel landgoederen werd destijds een heuvel aangelegd. Niet alleen wilde men een uitzichtspunt creëren, een heuvel deed ook dienst als statussymbool. Wellicht heeft menigeen zich afgevraagd waar de naam Kattenberg vandaan komt. Het verhaal gaat dat de naam te maken heeft met een Engelse militaire traditie. In Engeland is het vanouds de gewoonte een kanon bovenop een verhoging in het landschap te plaatsen om zo een breder schootsveld te verkrijgen. De Engelsen vergelijken zo'n heuvel met de opgezette rug van een kat en noemen deze dan ook: 'cat'. De Heilooër Kattenberg was geboren. 28 GA!

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 30