Oude Advertenties Dieuwke Grijpsma wijdde in haar boek 'Kleren voor de elite, Nederlandse couturiers en hun klanten 1882-2000' een volledig hoofdstuk aan Praetorius, voorzien van vele illustraties. Ook in 'Design van de 20e eeuw' van Toon Lauwen staat hij als eerste Nederlandse modeontwerper vermeld. Getuige het kasboek, waarin Praetorius zijn werkzaamheden nauwgezet bijhield, ontwierp hij uiter aard ook voor vele andere vrouwen. Voor hen paste hij zijn ontwerpen wel aan: de practisch ingestelde Nederlandse vrouw had een wat steviger lichaamsbouw. Sluiting modehuis: een nieuwe toekomst in Heiloo De financiële crisis in de jaren '30 van de vorige eeuw zorgde ervoor dat de langzaam opgebouwde modecultuur in Nederland tot stilstand kwam. De burgers hadden geen geld meer voor dure japonnen naar Parijs model. Ook Praetorius werd al spoedig gedwongen zijn modehuis te sluiten. Koningin Wilhelmina: 'Ik wil het u zelf zeggen. Ik geef geen ontvangsten meer en heb dus ook geen kleding meer van u nodig. Het geld dat ik bespaar, gaat naar het crisis comité. Ik wil niet feestvieren als er een crisis is'. Omdat ook de bestellingen wegvielen van degenen die de hofpar tijen bezochten, kwam er in 1933 een einde aan een kortstondige, maar schitterende carrière. Hij was toen 34 jaar oud. Het echtpaar Praetorius had drie dochtertjes: Louise, Juliana, en Ilona. Voor het welzijn van de kinderen werd gezocht naar gezonde buitenlucht. Die vonden ze in Heiloo, tegenover het Heilooër Bos, aan de Kennemer- straatweg 322, waar ze tot 1971 hebben gewoond. Het huis had een lange tuin waarin ruimte was voor een atelier voor Praetorius. Hij ging weer schilderen, tekenen en houtsnijden. In de oorlog maakte hij portretten in ruil voor eten en voor pakken bij kleermaker Rozing. Dochter Juliana overleed in 1946. Louise werd verpleeg ster en Ilona lerares Frans. Ilona trouwde met Jhr. de Geer van Jutphaas. Diens moeder was Anna van der Feen de Lille, oudste zuster van Giesbert van der Feen de Lille, grootvader van de huidige bewoner van Betsy's Hof. Ilona werd weduwe en hertrouwde met Jhr. dr. G.F. Sandberg. Zij werd opnieuw weduwe en woont nu in Den Haag. Zij herinnert zich de eindeloze wandelingen met vader Joan door het Heilooër Bos en de omliggende polders. Noot: In de stallen van Paleis Het Loo is binnenkort een tentoonstel ling te bezichtigen over Joan Praetorius en Prinses Juliana getiteld: "Van Muurbloempje tot Belle Fleur". Onderstaande advertenties diepte Jan de Gruijter op uit de diverse kranten: Ons Blad 11-11-1916 Er biedt zich aan een RK knechtje, gaarne in het boerenbedrijf werkzaam willende zijn. Te bevragen bij K. Baltus, Stationsweg Heiloo 31-05-1922 RK keukenmeid. Gevraagd een nette RK keukenmeid, middelbare leeftijd. Café de Onderneming, Heiloo 29-13-1930 Te koop: nette kinderwagen en een buitenlucht kunstmoeder voor 100 kuikens. A.H. Ranzijn, Nic. Beetsweg 174, Heiloo Alkmaarsche Courant 07-04-1932 Doet Uw dienstmeisje een genoegen en koopt voor één kwartje een grote bus Rogmo. Het nieuw poetsmiddel. C. Vennik, Straatweg, Heiloo so® 27

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 29