JOAN PRAETORIUS RSTE NEDERLANDSE MODEONTWERPER Bij veel oud-Heilooërs zal de naam Joan Praetorius herin neringen oproepen! Volgens de schrijvende pers in de 20er jaren van de vorige eeuw was hij de eerste modeontwerper van Nederland en gedurende zo'n 40 jaar van zijn leven inwoner van Heiloo. Een nadere kennismaking waard. Joan Praetorius in zijn glorietijd Ina Blekemolen-van den Berg Joan Praetorius (1899-1984) was als couturier een visio nair kunstenaar die onder zijn eigen naam een modehuis begon. Samen met zijn vrouw volgde hij bij diverse mode huizen in Parijs de opleiding tot het ontwerpen 'op de pop'. Dit betekent dat er niet met een patroon wordt gewerkt, maar dat de stof wordt gemodelleerd op de persoon. Ook volgde hij een opleiding tot hoedenmaker. Met deze achtergrond opende het echtpaar een atelier aan het Surinameplein in Amsterdam en gaf modeshows in Huize Couturier aan de Keizersgracht, thans museum Van Loon, en in het Hotel de l'Europe. Later, in 1928, bouwde hij zijn klantenkring op aan de Weissenbruch- straat in Den Haag omdat, aldus Praetorius, 'de Haagsche vrouwen mijn exclusieve toiletten beter begrepen'. Dank zij het feit dat Praetorius bovendien gestudeerd had aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam, zijn van zijn ontwerpen schitterende aquarellen bewaard gebleven. In 2009 werden alle aquarellen in verband met het Hof verkocht aan het Gemeentemuseum in Den Haag. Vele andere ontwerpen werden geschonken. Tijdens de tentoonstelling in 2009, getiteld "Hofmode", was een zaal aan Joan Praetorius gewijd. Hofleverancier Aan het hoofd van het atelier stond mevrouw Praetorius. Zij had de bijzondere gave om hetgeen haar echtgenoot ontwierp en modelleerde in patronen om te zetten en te knippen. Zo wist Praetorius een indrukwekkende clientèle op te bouwen: ook het Koninklijk Huis behoorde daartoe. Van 1929 tot 1933 ontwierp hij de kleding voor zowel Koningin moeder Emma als Koningin Wilhelmina en Prinses Juli ana. Het ging dan speciaal om galajaponnen en de japon nen voor de opening van de Staten Generaal. Voor haar 21e verjaardag in 1930 vroeg Prinses Juliana als verjaar dagscadeau een japon met bijpassende hoed waar verscheidene foto's van bestaan. Vaak werden er vaak zeer kostbare - stoffen gebruikt die tijdens staatsbezoeken cadeau waren gegeven. 26 eni

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 28