De pastorie rond 1850, waar Marie Jungius is geboren, gezien vanaf de Kennemerstraatweg. Omstreeks haar geboortejaar 1864) zou er een grote verbouwing hebben plaatsgevonden. Tekening door M.J. Stucki Noten: Met 'Het Groentjewordt bedoeld het pleintje langs de Kennemerstraatweg dat ligt tussen de Dokterslaan en het politiebureau. 2) De 'Nederlandschen Bond tot bestrijding van vivisectie streefde naar de volledige afichaffng van alle dierproe ven. De Bond werkte vooral met artsen en publiceerde artikelen over de medische wereld en dierproeven. 3) De Toynbee Vereniging hield zich bezig met sociaal ontwikkelingswerk en is genoemd naar de Britse historicus en sociaal hervormer Arnold Joseph Toynbee (1852-1883). 4) Pomona was de Romeinse godin van de boomvruchten. Ovidius maakte in zijn Metamorphosen een kuise bosnimf van haar als de geliefde van de passionele Vertumnus. Dit liefdesverhaal is vaak gebruikt in de Europese schilderkunst van de 16e tot de 18e eeuw. Ook in de blauwe kamer van het Huis Nijenburg, op het rechterpaneel van de grisailleschildering, is deze verleidingsscène door Jan Hoogzaat afgebeeld. In later tijden werd Pomona steeds meer beschouwd als de godin van de appels ('pomme' in het Frans).Ook in ons land is er in het verleden een appelsoort geteeld die 'pomonawerd genoemd Ooit bevond zich langs het bos aan de Kennemerstraat weg, op de hoek van de Delenslaan, een groenten- en fruitwinkeltje met de naam 'Pomona Jan de Gruijter is geboren en getogen Heilooër. Hoewel hij al in 1966 verhuisde naar Vorden, is hij altijd geïnte resseerd gebleven in de historie van Heiloo. Hij was 8 jaar lang, tot 2017, actief in de redactie van de Cronyck en trad daarmee in de voetsporen van zijn moeder mevrouw Vennik-Gelderblom. Vele teksten van zijn hand zijn in de loop van de jaren in de Cronyck versche nen. Samen met Piet Stoffers publiceerde hij enkele werken over het Heiloo van hun jeugd. Jan maakte deel uit van diverse besturen en had en heeft een brede belangstelling: naast zijn studie psychologie aan de Radboud Universiteit Nijmegen volgde hij zowel de HBO-opleiding Lichamelijke Opvoeding als Fysio therapie. Hij is in het bezit van het hoogste trainersdi ploma van de Nederlandse Volleybal Bond en was ook op dat niveau actief. Bovendien gaf hij, na de studie M.O.-A Engels, enkele jaren les in het Nijverheidson derwijs. Momenteel is hij verbonden aan het Heiligen Beelden Museum in Kranenburg (Achterhoek). 16 ooi

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 18