M sissïatfö O 1 rvasrix1 i Afb.9: Verzen en Sprookjes "Een roer en zeilloos wrak zoo dreef ik rond ik dwaalde en zocht of ik geen ankergrond geen strand kon vinden geschut door wind en vertwijfeling riep en strekte de armen uit klagend met groot geluid maar alles sliep en dobberend doolde ik heen" Gelukkig, zo stelde de 'Hollandsche Revue', had 'het gevaarlijk wrak van Jungius' een anker gevonden in de wetenschap van anderen. In haar werk werden immers niet de namen van de apostelen en de profeten aange haald, maar die van beroemde geleerden, zoals Darwin, Mayer, Dow en Keppler. Pieter Jelles Troelstra Zoals gezegd, met politiek hield Marie Jungius zich niet op. Maar op het gebied van emancipatie van de vrouw kwam zij wel in botsing met Pieter Jelles Troelstra. Terwijl Marie pleitte voor meer vrouwenarbeid, ook in beroepen die tot dan toe door mannen werden gedomi neerd, waarschuwde Troelstra tegen het gevaar van loonsverlaging en grotere werkloosheid onder mannen. Volgens hem moest de vrouw in veel gevallen extra worden beschermd tegen lang, zwaar en gevaarlijk werk. Maar Jungius wilde wat anders: algemene verbetering van arbeidsvoorwaarden voor mannen èn vrouwen. Zolang de burgerlijke vrouwenbeweging zich tot haar eigen terrein beperkte, aldus Troelstra, en geen eisen stelde die nadelig waren voor het proletariaat, mocht Jungius van hem 'kalm haar gang gaan'. Maar hij riep de zich emanciperende vrouwen uit de burgerklasse wel op het klassenegoisme achter zich te laten en 'uit de nevelen van het gevoelsleven te komen'. Lid van een politieke partij werd Jungius niet, hoewel zij veel voor het socialisme voelde. Volgens haar opvolgster Anna Polak 'verhinderde haar tegenzin tegen wat ook maar zweemde naar politiek een zich aansluiten bij de SDAP'. Tot slot Het moet voor een vrouw aan het eind van de 19e eeuw een bijzondere prestatie zijn geweest om in de door mannen gedomineerde maatschappij zoveel resultaten te bereiken. Zij zal een grote intelligentie en veel doorzet tingsvermogen aan de dag hebben gelegd. Met haar inzet heeft zij een belangrijke bijdrage geleverd aan de opkomst van de vrouwenemancipatie. Van 1897 tot 1900 was zij presidente van de afdeling Den Haag van de Vereeniging van Vrouwenkiesrecht, waarna de Bond van Vrouwenkiesrecht werd opgericht. Een jaar voor haar overlijden kregen vrouwen passief kiesrecht en in 1922 werd het actief kiesrecht zowel voor vrouwen als mannen ingevoerd. Het is tragisch dat zij aan het eind van haar korte arbeid zame leven ongelukkig moet zijn geweest en door vele tijdgenoten miskend. Marie Jungius, geboren in de Pastorie van Heiloo, verdient een diepe buiging. In onze Cronyck. Bronnen: Marjan Schwegman: Historische mannen, koele vrouwen. Politiek, sekse en emoties in de lange 19e eeuw; 2001 Martien Buschman: Onvoltooid verleden Amsterdams Solidariteits Komité: lezing in het Jeanette Noelhuis, Amsterdam; 2000 Harry Peer: Verborgen of vergeten geschiedenis. Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid; maart 1999 Biografisch Woordenboek van Nederland 1 Den Haag 1979 Anna Polak: Belang en Recht, 1 januari 1909; in het tijdschrift voor armenzorg en kinderbescherming Francisca de Haan en Annette Mevis: Biografisch Woordenboek van het Socialisme en de Arbeidersbeweging in Nederland Jungius, Marie, in: 'Digitaal Vrouwenlexicon van Nederland' I -=55.I !A9 15

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 17