In deze stad zou zij uitgroeien tot een van de eerste voorvechtsters van de vrouwenemancipatie in Neder land. Van Meisjesschool naar Kinderbond In Den Haag kwam zij in aanraking met de kommer volle omstandigheden waaronder de kinderen uit de volksbuurten moesten opgroeien. Zij ontmoette er de welgestelde sociaal voelende Caroline Constance Albertine van der Hucht-Kerkhoven (afb.3) die in 1891, samen met Marie en Suze Groshans, het initiatief nam tot de oprichting van een Kinderbond. Deze Kinder bond was één van de voorlopers van de huidige Kinder bescherming en had tot doel 'reeds bij kinderen recht vaardigheid en medegevoel jegens al wat leeft aan te kweken en ruwheid en baldadigheid tegen te gaan'. Daarvoor organiseerde de Bond bijeenkomsten van clubjes van twaalf tot vijftien kinderen, die om de twee weken bij elkaar kwamen in 'gezellige tuin- en huiska mers'. Marie Jungius werd zeer actief in deze Bond. Afb. 4: Het kinderklasje van de Kinderbond met in het midden Marie Jungius Maar het bleef hier niet bij. Behalve dat zij zich inzette voor de Nederlandse Bond tot bestrijding van Vivisectie 2, werd Marie in 1895 mede-oprichtster van de Haagse Toynbee vereniging 'Ons Huis' 3 Het gevolg was dat Marie in hetzelfde jaar afscheid nam van het onderwijs om particulier secretaresse te worden van mevrouw Van der Hucht. Van deze werkgeefster kreeg Marie al spoedig verlof. Andere belangrijke zaken vroegen haar aandacht. Afb. 5: Afscheid van haar klas in 1895, links zittend Marie Jungius 1898: Vereeniging Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid Ter gelegenheid van de kroning van Prinses Wilhelmina zou een tentoonstelling worden ingericht over vrouwen arbeid. Speciaal daarvoor werd een vereniging opgericht. Men zocht het land af naar 'bekwame vrouwen', zoals men dat toen formuleerde. In 1895 werd Marie aange trokken om zitting te nemen in het voorlopige bestuur en in 1896 trad zij toe tot het definitieve bestuur van de 'Vereeniging Nationale Tentoonstelling van Vrouwenar beid'. Vrouwen van uiteenlopende religieuze en poli tieke overtuiging, ook uit Indië en Suriname, vonden elkaar in de voorbereiding en de uitvoering. De tentoonstelling wilde enerzijds laten zien dat ook vrou wen een rol konden spelen op de arbeidsmarkt en anderzijds aandacht vragen voor de beperkingen voor vrouwen op het gebied van opleiding en beroep. In de voorbereiding hiervan kon Marie al haar talenten ontplooien. Dankzij haar organisatietalent en werklust werd zij de ziel van de tentoonstelling. De meest uiteenlopende zaken hadden haar aandacht. Zo tekende zij het ontwerp voor het alom geprezen tentoonstellingsgebouw en maakte zij het plan voor de verdeling van de zalen. Zij ontwierp een schema voor de achttien congressen die tijdens de tentoonstelling zouden plaatsvinden en nam, samen met Suze Groshans, de 12 eni

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 14