Hendrika Maria Aleida (marie) jungius VOORVECHTSTER VOOR DE VROUWENEMANCIPATIE Als men zich in de geschiedenis van Heiloo verdiept, valt op dat het dorp in de loop van de tijd heel wat mensen van betekenis heeft voortgebracht, mensen hier geboren, vaak ook opgegroeid, uitgezwermd en in hun verdere leven geschiedenis geschreven maar desondanks hier in de verge telheid geraakt. In deze rij van prominenten verdient Marie Jungius een vooraanstaande plaats. Dit artikel wijdt een eerbetoon aan een bewonderenswaardige vrouw. Afb. 1: Marie Jungius 1864 -1908) Haar jeugdjaren Marie Jungius werd op 1 april 1864 geboren in de Pasto rie aan 'het Groentje' 1 in Heiloo. Zij was de dochter van Elias Cornelis Jungius, Nederlands Hervormd predikant in de Witte Kerk, en van Augustina Sophia Carolina Jan de Gruijter Ina Blekemolen-van den Berg Henrijette Hooykaas. Dominee Jungius was predikant in Heiloo van 28 april 1861 tot 28 mei 1865 en maakte deel uit van de z.g. 'ethische modernen'. Hij was een man van 'gestrenge plichtsbetrachting en milden ernst'. Haar moeder had een zwakke gezondheid. Marie was een jongensachtig meisje, verzot op gymnas tiek en spelletjes. Al heel jong was zij zich bewust van de ongelijkheid in de opvoeding van jongens en meisjes. Op school gaf zij dan ook te kennen dat jongens en meisjes volkomen gelijk behandeld zouden moeten worden. Vol overtuiging beweerde zij dat een jonge vrouw, net als een jonge man, soldaat zou moeten kunnen worden. Op de HBS had zij een voorliefde voor wis- en natuurkunde. Later zou zij ook poëzie en proza gaan schrijven. Zij groeide op in Deventer maar toen zij 18 was, ging zij naar de kweekschool in Haarlem, de enige opleiding in Nederland waar ook meisjes werden toegelaten. Zij behaalde hier alle aktes die een vrouw in die tijd kon halen. Na een baan in Den Helder behaalde zij haar hoofdakte in Leeuwarden. Hierna verhuisde ze naar Den Haag waar zij werkte aan de Openbare Meisjesschool in de Atjehstraat. In deze stad woonde zij samen met Suze Groshans, vriendin voor het leven. Afb. 2: Suze Groshans Afb. 3: Caroline C.A. Van op latere leeftijd der Hucht-Kerkhoven Sas 11

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 13