en wagen 'ter kerke' gingen, hun paard konden stallen. Een latere en tevens laatste kastelein was de heer van Tongeren. In hetzelfde pand heeft o.a. kleermaker van Zeist nog enige tijd een atelier gehad. Ook de firma Kosters heeft van het pand gebruikgemaakt waarna het werd afgebroken om plaats te maken voor o.a. de bibliotheek. Afb. 22: Familie De Groot voor het café 1910) We verlaten de Westerweg en gaan de Stationsweg in waar Jan Morsch in 1890, direct over de spoorwegover gang bij het station, een café startte. Aanvankelijk onder de naam 'Stationskoffiehuis' maar later vooral bekend als café 'Spoorwacht'. Het was een goed gekozen plaats. Niet alleen de hoewel nog weinige wachtende treinreizigers maakten gebruik van het café. Ook vond vlak ernaast, op de hoek met de huidige Holleweg, een afslag van tuin bouwproducten plaats. Als er een goede prijs was gemaakt, was dat een reden om na afloop een borrel tje bij Jan in te nemen. Afb. 23: Café 'Spoorwacht'(1890) Nadat het café in 1911 een flinke renovatie had onder gaan, nam zoon Dorus het bedrijf in 1930 over. Halver wege de jaren zestig van de vorige eeuw verkocht Dorus het geheel aan het echtpaar Vader. Opnieuw kreeg het pand een facelift, kwam er in het voormalige woonge deelte naast het café een slijterij en werd de naam aange past in 'Railway-bar'. Nadat aanvankelijk twee zonen van het echtpaar, John en Peter, de zaak hadden voortge zet, werden die op hun beurt weer opgevolgd door o.a. Peter Schouten en Cees Mooy. Uiteindelijk viel ook dit pand ten prooi aan renovatie. Sinds enige tijd bevindt zich op deze plek opnieuw een horecagelegenheid. We lopen nu iets verder de Stationsweg in om bij de kruising rechtsaf te slaan de Heerenweg in. Al na ruim 50 meter treffen we opnieuw een café aan. Het betreft 'Heilooër Welvaren' van Jan Admiraal. Hij had voor heen een kruidenierswinkeltje schuin tegenover het zojuist door ons bezochte café 'Spoorwacht'. In 1926/1927 liet hij echter een pand bouwen tegenover het in 1917 gereedgekomen veilinggebouw St. Willi- brordus. Jan startte daar een café dat niet alleen voor de veilingbezoekers een begrip werd, maar dat in de loop der jaren, zeker ook nadat zijn zoon Cor het bedrijf had overgenomen, een belangrijke functie zou vervullen in het verenigingsleven in dit deel van het dorp (zie foto op de omslag van deze Cronyck). Meer bekendheid bij de jongeren in Heiloo en omgeving kreeg het café toen het echtpaar Aris en Ans de Wit de zaak had overgenomen: 'Café de Wit' werd een begrip in het regionale uitgaans leven van jongeren. Hoewel het echtpaar de Wit al geruime tijd het caféleven vaarwel heeft gezegd, is de naam hetzelfde gebleven. Nadat Lex en Jolande van der Aat de zaak hadden voortgezet, zijn nu Mandy Leegwa ter en Bram Bruin de exploitanten. Hiermee zijn we aan het einde gekomen van onze tocht. Het was een heel eind, dus nu we er toch zijn, maar even tijd voor een Bronnen: De in de tekst vermelde informatiebronnen Foto's: Archief Historische Vereniging Oud Heiloo Regionaal Archief Alkmaar Piet Stoffers is in Heiloo geboren en altijd Heilooër gebleven. Zijn ouders hadden een winkel in huishoude lijke artikelen en speelgoed aan de Stationsweg. De reclameboodschap van vader Stoffers was: Geen betere stoffers dan de stoffers van Stoffers! In de jaren '60 en '70 was Piet een gerenommeerd voetballer van de SV De Foresters, waarvan hij tevens jarenlang voorzitter is geweest. Nog altijd is hij voorzitter van een sociëteit waarvan alleen illustere oud-sportlieden uit het Heiloose verleden lid kunnen zijn. Hij was werkzaam in het bankwezen en als voorzitter van diverse commissies heeft hij ook veel voor het schoolwezen betekend. Begin deze eeuw sloeg hij het pad op van de historische verkenningen. Hij was 6 jaar lang een gewaardeerd bestuurslid van de Historische Vereniging Oud Heiloo en maakte gedurende 8 jaar, tot 2016, deel uit van de redactie van de Cronyck. Tevens was hij, samen met Jan de Gruijter, auteur van twee beststellers: 'Heiloo Onder dak' en 'Heiloo toen het dorp nog dorp was'. Piet is boven dien een boeiend verhalenverteller; o.a. in de Oudheid kamer gaf hij verschillende lezingen. 10 e&!

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 12