de gewijzigde omstandigheden en kwam er gelegenheid voor o.a. overnachtingen en evenementen. Thans is hier Hotel Fletcher gevestigd. We verlaten de 'Straatweg' om westwaarts te gaan rich ting Oesdom (Het Kapel). Als we er in 1906 aankomen, is er behalve de Kapel nog weinig te zien met uitzonde ring van een in aanbouw zijnde woning annex café: dat van de heer Kaandorp die bij de bouw zelf betrokken is als opperman. Zijn vrouw dreef na voltooiing het café. Eenmaal klaar zal het de geschiedenis ingaan als 'Het Kapelletje', het eerste café op 'Het Kapel'. Afb. 16: Koffiehuis 'St. Willibrordus' (1927) Voordat we de spoorbaan oversteken, komen we nog aan bij Café-Melksalon 'Genadeoord' met als oorspronke lijke eigenaar de heer P. Dekker met zijn vrouw Aaltje Hink. Ook hier is gelegenheid tot het drinken van een glas melk, getuige het opschrift op het bord voor het pand. De volgende uitbater werd Dirk Ruiter, op zijn beurt weer opgevolgd door Willem Hink en zijn vrouw. Willem was een neef van eerder vermeld echtpaar Dekker/Hink. Niet lang echter hebben zij de zaak volge houden, oom en tante verhoogden gestaag de huur in tegenstelling tot de omzet die daarmee geen gelijke tred hield. Later kreeg het café ook nog de naam 'Runxputte' en nog weer later 'Het Putje'. Afb. 15: Trots wordt geposeerd voor het gereedgekomen café 'Het Kapelletje' annex woning (1906) Het aantal bedevaartgangers nam gestaag toe en evenre dig daaraan het aantal cafés. Bekende namen zijn o.a. café annex melksalon 'Pelgrimsrust' waarbij ook een winkeltje met religieuze artikelen behoorde. Aanvanke lijk was Simon Mooy de eigenaar, later opgevolgd door de familie Brand. Een grote brand in 1930 verwoestte het pand. Een jaar later vond de herbouw plaats. Thans treffen we op deze plaats een woonhuis aan met de naam Pelgrimsrust'. Zoals vermeld kwamen er meer hore cagelegenheden, o.a. 'Het Stalletje van Bethlehem' met als oorspronkelijke eigenaar Piet Haaker. In 1910 namen Dirk Broers en zijn vrouw Maartje het café over. Net als bij het voorgaande café was ook aan dit café een winkel tje gekoppeld. Maartje verkocht hier, naast devotie- en souvenirartikelen, ook kruidenierswaren. Op de Kapellaan nog steeds bevinden we ons omstreeks 1910 treffen we aan 'Koffiehuis St. Willibrordus'. Dit pand werd in 1908 gebouwd in opdracht van Klaas Ruiter. In 1970 vond ook hier sloop plaats en kwamen er vier woningen voor in de plaats. Afb. 17: Café, Pension, Melksalon 'Genadeoord' (1920) We steken nu de onbewaakte spoorovergang over (tegen woordig is daar een voetgangers/fietserstunneltje) en komen aan bij een, voor die omgeving, groot pand met de naam 't Haeringbuysje'. Dit hotel werd gebouwd in de verwachting dat er bij Het Kapel een vaste halteplaats voor de trein zou komen. Zoals reeds opgemerkt, werd dit plan nooit gerealiseerd waardoor de bezettingsgraad van het hotel ver onder de door exploitant Merks gestelde verwachtingen bleef. fltLB SAlOf ty.- U i tl"'. 8 e&t

Heylooer Cronyck | 2018 | | pagina 10