I BEWONINGSGESCHIEDENIS VAN HEILOO TERVOORZIENING IN DE PREHISTORIE TOT DE VROEGE MIDDELEEUWEN Silke Lange Afb. 1: Kaart ligging Zuiderloo in Heiloo Het is nu bijna tien jaar geleden dat de eerste schop de grond in ging voor het verrichten van archeologisch onderzoek aan de zuidrand van Heiloo, in het plange bied Zuiderloo.1 Het bouwen van huizen, aanleggen van leidingen, kabels en riolen vernietigen de resten van vroegere bewoning en dit maakt het opgraven ervan noodzakelijk. Gebeurt dit niet dan gaat het bodemar chief onherroepelijk verloren. Om dit te voorkomen is in opdracht van de gemeente Heiloo de archeologie in Zuiderloo voorafgaande aan de huizenbouw gedetail leerd in kaart gebracht. In eerste instantie is dit gedaan door proefsleuven te graven om te kijken wat er in de grond zit, vervolgens zijn de delen opgegraven die arche ologisch waardevol bleken te zijn. De waarde wordt daarbij bepaald door de volgende factoren: hoe represen tatief zijn de sporen en vondsten voor de bewoning in een bepaalde periode, hoe hoog is de infor- matiewaarde en wat levert het eigenlijk aan nieuwe kennis op? Het doel van de opgravin gen is om alle gegevens uiteindelijk in een verhaal samen te brengen. De recente onder zoeken hebben tot nieuwe inzichten in de bewoningsgeschiedenis van Heiloo geleid. Sporen en vondsten getuigen van menselijke aanwezigheid op de strandwal sinds de prehistorie, wat betekent dat dit deel van Heiloo al sinds 1500 voor Chr. bewoond was. In het voorliggende stuk wordt ingegaan op een specifiek onderdeel van de bewoning in het verleden, namelijk op de vele water putten uit de prehistorie tot aan de vroege middeleeuwen die tijdens het archeologisch onderzoek aan het licht zijn gekomen. Zuiderloo De nieuwe woonwijk Zuiderloo (afb. 1) is gelegen tussen de Hoogeweg en de Kenne- merstraatweg, aan de zuidrand van Heiloo, en landschappelijk gezien op de oostelijke flank van de strandwal Limmen-Heiloo- Alkmaar. De strandwal is omstreeks 1900 voor Chr. door veran deringen in de zeespiegelstijging en onder invloed van eb en vloed ontstaan. Op een gegeven moment werd dit langgerekte zandlichaam, dat parallel aan de kust was gelegen, ook bij hoogwater niet meer overspoeld en begon de zandrug droog te vallen. Duinen ontstonden door zandverstuiving. Dit zijn de oude duinen die door latere zandverstuivingen grotendeels weer overdekt zijn geraakt. Al gauw na het ontstaan van de strandwal begonnen mensen de nieuwe gronden te koloniseren. Waarschijnlijk kwamen de eerste kolonisten uit de omgeving van het Oer-IJ en hebben ze de bestaansmo gelijkheden op de strandwal tijdens een van hun ontdek kingstochten met de kano verkend. De oudste sporen in Zuiderloo dateren uit de midden-bronstijd en liggen ten oosten van de Spanjaardslaan en ten zuiden van de

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 5