Woord vooraf In deze decemberedide van de Heylooër Cronyck drie artikelen die bij elkaar een heel lange periode in de geschiedenis van Heiloo bestrijken. Van de oudheid via de middeleeuwen over de vroege bewoning van ons dorp naar de vroegmoderne tijd met de bouw van Nijenburg, tot aan de komst van de moderne tijd door de aanleg van het spoor. In vervolg op haar artikel in de jubileumuitgave van de Cronyck in 2014 brengt Silke Lange ons verder op de hoogte over het archeologisch onderzoek in Heiloo. Deze keer over recente vondsten in het ontwik kelingsgebied Zuiderloo. Uit het daaruit volgend onder zoek blijkt dat in onze omgeving al ongeveer 3500 jaar sprake is van bewoning. Die interessante conclusie is gebaseerd op de restanten van waterputten die in het gebied gevonden zijn. Dat zijn belangrijke bronnen van informatie over de leefomstandigheden en het voedsel van de toenmalige bewoners. Daarnaast geven de gevon den houten materialen ook aanwijzingen over boom soorten die toen in onze streek voorkwamen. Interessant is te lezen dat er materiaal is gebruikt van wijnvaten uit het Rijnland die al in de 6de en 7de eeuw naar hier zijn getransporteerd. Dat er een historische band bestaat tussen Heiloo en onze buurgemeente Egmond ligt voor de hand. Die band is er natuurlijk op velerlei gebied, zoals gebruikelijk bij gemeenten die aan elkaar grenzen. In hun artikel over de nazaten van het Huis Egmond en de familie Van Foreest zetten Peter van den Berg en Ina Blekemolen uiteen hoe de geschiedenis van het Huis Nijenburg nauw verweven is met de afstammelingen van de graaf van Egmond. Tijdens het schrijven van het stuk kwam er nog een interessant detail aan het licht. Jarenlang dach ten we dat het portret dat in Nijenburg hangt van bouwheer Gerard van Egmond van de Nijenburg toege schreven kon worden aan de schilder G. van der Steur. Echter, onderzoek door de curator van het Stedelijk Museum in Alkmaar, Christi Klinkert, toonde aan dat deze schilder hoofdzakelijk de interieurdecoraties van het huis had verzorgd en dat het niet aannemelijk is dat hij dit portret schilderde. In het volgende artikel staat de zorg voor de armen in onze gemeente centraal. Een onderwerp dat, dankzij de huidige sociale voorzieningen en grotere welvaart, tegenwoordig in Heiloo minder onder de aaandacht komt. Dat was wel in de 18e en 19e eeuw wel anders. Jan de Gruyter legt uit hoe dit in Heiloo geregeld was. Een uitgebreid en deskundig geschreven artikel over de komst van het treinverkeer naar Heiloo in de 19de eeuw komt van de hand van de heer Admiraal. Uitge breid gaat hij in op de voorgeschiedenis en de uiteinde lijke realisatie van de spoorweg dwars door het dorp. Leuk is het te lezen dat de oorspronkelijk bedachte locatie van de halteplaats, later station, de nu nog onbe bouwde strook grond langs het spoor bij de Kerkelaan was. De Heiloose spoorweggeschiedenis heeft heel lang geduurd. Een enkel artikel bleek dan ook niet voldoende te zijn. In deze Cronyck leest u het eerste deel. De vaste rubriek "Heiloo toen en nu van Dick Slag ter gaat ditmaal over het Malevoort. Opvallend hoe het landelijk karakter dat daar in 1965 nog aanwezig was nu totaal is verdwenen. Van Dick zijn hand verscheen recent het nieuwe stratenboek van Heiloo. Tevens kwam op 17 november een boek over de 1000-jarige geschiedenis van de Witte Kerk uit, dat geschreven is door Jaap de Graaf. Voor de redactie zijn deze heuglijke gebeurtenissen een mooie aanleiding om een bespreldng van beide publica ties op te nemen. Tenslotte heeft de redactie afscheid genomen van Jan de Gruijter. Jarenlang is hij lid van de redactie geweest. Hij werd zeer gewaardeerd vanwege de vele artikelen waarmee deze kenner van de geschiedenis van Heiloo aan de Cronyck bijgedragen heeft. Alhoewel hij al heel lang in het Gelderse Vorden woonde, kon de redactie altijd op zijn inzet en aanwezigheid rekenen. We vertrouwen erop dat u hiermee weer een interes sante uitgave van de Heylooër Cronyck onder ogen hebt gekregen. Wij wensen onze lezers veel leesplezier, fijne feestdagen en een gezond en voorspoedig 2018 toe. Namens de redactie Jan C. van der Giessen 2

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 4