Onlangs VERSCHENEN BOEKEN: In die ruim 1000 jaar waren er ontelbaar veel mensen in en bij de kerk. Het gebouw is ■BK9 ook vele malen ver- of herbouwd. De huidige kerk stamt deels uit 1100, maar al onge veer in het jaar 725 stond er op dezelfde plaats een houten kerkgebouwtje. De kerk is zodoende getuige geweest van zo'n dertien eeuwen geschiedenis, te beginnen met de kerstening van de Heilooër bevolking rond het jaar 700. De middeleeuwen en de riddertijd, de beeldenstorm, de 80-jarige oorlog, het Alkmaars ontzet in 1573, de Franse tijd met Napoleon, de Tweede Wereldoorlog, de Witte Kerk maakte het mee. In zijn boek Meer dan 1000jaar Witte Kerk in Heiloo vertelt Jaap de Graaf het verhaal van de kerk, van heidense heilige plaats tot Rijksmonument. De ontwikkeling van het gebouw en maatschappelijke ontwikkelingen passeren de revue. Grote namen uit de geschiedenis als Willibrordus, Floris de Vijfde, Grote Pier, Maarten Luther, Johannes Calvijn, J.P. Hasebroek, speelden een rol in de historie van de Witte Kerk en komen dus aan bod door Jaap de Graaf. Het boek is rijk geïllustreerd met prenten, archiefstukken en foto's. Bovendien hebben twee Heilooër kunstenaars het boek verrijkt met hun aquarellen en pentekeningen. Een fraai geheel van tekst en beeldmateriaal, dat uitnodigt tot lezen of bladeren. Afgelopen november verscheen: Meer dan 1000 jaar Witte Kerk in Heiloo door Jaap de Graaf Afgelopen september verscheen: Het nieuwe straatnamenboek van Heiloo door Dick Slagter Jaren geleden verschenen er twee straatnamenboeken over Heiloo. De auteur hiervan was Henk Oostendorp. Tussen toen en nu is er veel veranderd in het dorp. Niet alleen het straatbeeld veranderde, ook meer dan 50 nieuwe straatnamen kwamen erbij. In de wandelgangen van de vereniging werd regelmatig aangegeven dat een update van de eerdere boeken zeer gewenst was. Ook werd nog wel eens het gemis aan een overzicht van verdwenen straatnamen geuit. Dit was aanleiding voor Dick Slagter Het Nieuwe Straatnamenboek van Heiloo te schrijven.Het boek is in full colour uitgevoerd en is beslist geen herdruk van de eerdere straatnamenboeken. Behalve de nieuwe straatnamen is nu ook plaats ingeruimd voor een overzicht van de verdwenen straatnamen, de namen van wegen en paden die ontbraken in eerdere uitgaven, een overzicht van wijken, (formele en informele) buurten en alle monumenten en openbare kunstwerken in Heiloo. Het fotomateriaal moest geheel opnieuw worden verzameld en meer dan 70 niet eerder gepubliceerde foto's werden in het boek opgenomen. Hierbij is vooral dankbaar gebruik gemaakt van het digitaal fotoarchief van de vereniging. Zowel naamgevingen in het algemeen, als van oude en minder bekende plekken in het bijzonder vindt men in het boek terug. Een 'vandaag' vastgestelde straatnaam is 'morgen' al geschiedenis en zal ook niet meer zo snel verdwijnen. Ook de vraag naar de achtergrond van een gegeven straatnaam zal altijd blijven bestaan. Het nieuwe straatnamenboek va?i Heiloo is daarmee een fraai en actueel naslagwerk geworden. MEER DAN 1000 JAAR 1.. Jaaf de Graaf iAs 29

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 31