J si Afb. 3: Uitsnede van de kaart (uit 1865) waarop aangege ven de aan te kopen c.q. te onteigenen percelen met hun eigenareii ten behoeve van de aanleg van de spoorbaan (Lijn K, Secie I, blad nr. 3). Onteigening van gronden Nadat de commissie in alle betreffende gemeenten zitting heeft gehouden (Alkmaar, Heiloo, Limmen, Castricum, Heemskerk, Uitgeest, Assendelft, Wormerveer, Zaandijk, Koog aan de Zaan en Zaandam) wordt bij Koninklijk Besluit van 21 November 1864, nummer 50, besloten tot onteigening van de voor de spoorweg benodigde percelen grond, waarna de aankoop dan wel onteigening plaatsvindt. Ook dit besluit wordt in de Haarlemsche Courant en de Alkmaarsche Courant van 5 Februari 1868 gepubliceerd. Het gaat om 151 percelen of perceelsgedeelten. Onder de eigenaren bevinden zich toenmalige grootgrondbezitters in Heiloo met bekende namen zoals Lourens Berger, Petrus J. de Sonnaville, Jhr. Mr. Cornelis van Foreest en de familie Fontein Verschuir. Voor de hierop volgende onderhan delingen over de aankoop van de benodigde gronden met de betreffende eigenaren worden door de Staat als haar gemachtigden aangewezen de heren Frederik Roem, fabrikant wonende te Alkmaar, en Gerrit Groot, land bouwer te Schermer. Er wordt met de Gemeente overleg gepleegd over de voorwaarden waarop deze de benodigde gronden wil afstaan. Dit leidt tot het besluit van de Gemeenteraad van 9 November 1865, waarbij wordt besloten de beno digde gronden aan de Staat te verkopen, te weten 9 perceelsgedeelten ter grootte van in totaal 83.84 aren So® 23 J14

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 25