3mq£oohiUh Stukken Overigelaanbuurt (Het kroftje van Nel Nek). Het armenbestuur bezat diverse akkers in Bollen- dorp: de Gertoomsakker, gelegen in het verlengde van de Lijnbaan, het Hooge Kroftje, de Juffrouws- kroff, de Ridderakker, de Twee akkers in de Waard, de Aafjesakker en het Akkertje in de Berg. De tijd dat er schrijnende armoede in Heiloo voor kwam, ligt overigens nog niet eens zo heel ver achter ons. In de jaren dertig van de vorige eeuw, de crisis tijd, was er nog veel ellende. Uit onderstaand artikel blijkt hoe ernstig de situatie soms was. HEILOO. Het Crisis-Comité „Heiloo" hield Maan dagavond vergadering in café-Admiraal. In gekomen waren eenige aanvragen om steun in natura. Er bleek uit hoe hoog de nood in de gemeente is gestegen. Wel dient erkend te worden dat het gemeentebestuur en het I Burg. Armbestuur veel doet om den nood te lenigen, doch er is dat blijkt telkens weer behoefte can kleeding. schoeisel en bedde- goea. Er zijn gezinnen die zoo uitgeput zijn. dat men niet weet hoe zich te kleeden en ook niet waai onder men moet rusten. Het comité is aan handen en voeten gebonden Door de weinige medewerking van den burgemeester kan men weinig doen. Alkmaarsche Courant, 25 oktober 1933 Hiernaast een ingezonden stukje in de Alkmaarsche Courant van Mevr. H.- D. uit Heiloo, een huis vrouw uit een gezin van 6 personen. Zij spreekt haar verontwaardiging uit over een van de corres pondenten van de krant en geeft daarbij helder weer hoe moeilijk het is om rond te komen van het loon uit de werkverschaffing. Wie vandaag nog wel eens wil mopperen, wordt van deze uiteenzetting wellicht een beetje stil DE LOONEN IN WERKVER SCHAFFING. Heiloo, 14 November 1931. Mijnheer de Redacteur! Wik U zoo goed zijn onderstaand In Uw blad te plaatsen. Het medegedeelde door Uw correspondent te Heiloo over het loon der arbeiders aan de werkverschaffing, heeft mij ten zeerste ver ontwaardigd Hij schijnt er steeds op uit om critiek uit te oefenen op deze menachen, ter wijl de „renteniers" zijn algeheele sympathie hebben. Hij kent er onder deze die minder inkomen hebben, dan de arbeiders, boven bedoeld. Dan zou ik die maar niet meer bij de categorie „renteniers" rangschikken. Waar haalt die man den moed vandaan om te be weren, .dat esn gezin van zes personen te veej heeft aan 19, althans acht hij dK in komen te hoog. Mijn n^n geniet ook het voorrechif?) óm bij die arbeiders te be- hoorep en mijn huisgezin bestaat ook uit zes personen. Nu zou ik Uw correspondent twee vragen willen stellen: le. Hoeveel acht hij voldoende loon voor de betrokken arbeiders, en 2e. Hoe en waaraan moet het besteed, want hierin zou ik gaarne een lesje van hem willen hebben. Laat mij U dit zeggen, dat er voor huur 4 af moet. verplichte ziekenfondsen ruim 1dan nog electrisch litht en brandstoffen er schiet zoo ongeveer elf gulden over om van te „leven". Waar moeten nu kleeding, schoenen, enz. van betaald worden? Zij, die zelf kinderen hebben, wfeien wel wat die kosten, daar zal ik het dus niet over hebben. Zou het Uw correspondent misschien tot troost strekken, als ik zeg, dat zijn „rente niers" niet alleen belasting betalen? Wij, als werkloos gezin, betalen nog f 15.38 aan per- soneele belasting. Dit moet dus ook nog van dat veel te hooge loon af. Werd dit loon minder, dan zouden ongetwijfeld de rente niers bewerkt worden om op te brengen voor Crisis Comité of anderzins om den nood te lenigen. Daar Uw correspondent al meerdere malen de gewoonte bad om op oie wijze over deze arbeiders te schrijven, verwondert het mij, dat nog nooit één van hen de pen opgenomen beeff, om die dingen eens recht te zetten. Misschien durven zij niet, want er is veel risico aan verbonden. Er is een spreekwoord dat zegt: Slechts de waarheid doet plin. Met hartelijken dank voor de plaatsing, M. H.-D. Alkmaarsche Courant, 20 november 1934 19

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 21