sloopwoede werd haar niet in dank afgenomen.... en heeft gesloopt en is blijven slopen. Men heeft boomen, statige boomen geveild, bossen uitgeroeid; de Hofstede Vredesteijn der Ambachtsheerlijkheid is die algemee?ie verwoesting niet ontgaan.sneerde de historicus Hellingwerf.8 En Jacob van Lennep sprak naar aanlei ding van het laten slopen en ontruimen van de begraaf plaatsen op het Abdij terrein in 1841: .hebzucht welke geen eerbied had voor asch en het gebeente van hen, die de eerste grondleggers waren van Holland's vermogen en roem.9 Haar werd verweten dat zij, als niet ingezetene van Egmond, de Egmondse belangen en haar bezittingen daar verkwanselde. Toch zijn er ook enkele positieve ontwikkelingen aan haar toe te schrijven. Samen met Nicolaas Beets was zij lid van Het Réveil 10, een protes tantse beweging die ontstond als reactie op het Verlich tingsdenken. Vanuit die opvatting bevorderde ze het herstel van de Slotkapel in Egmond aan den Hoef en de bouw van de nieuwe Hervormde Kerk te Egmond - Binnen op de plaats van de voormalige Buurkerk van de Abdij van Egmond. Mevrouw Gregory Tinne overleed op 30 augustus 1862 op 84 jarige leeftijd op Mariënstein. De Heerlijkheid Egmond erfde haar dochter Johanna Christina, die in hetzelfde jaar ook in Heiloo overleed. Zij was in 1844 in het huwelijk getreden met Mr. Carl Frederik Gülcher, rechter van de Arrondissementsrechtbank in Amsterdam en zoon van de Amsterdamse bankier en koopman Theodor Gülcher. Daarmee kwam De Heerlijkheid Egmond in het bezit van de familie Gülcher en verdween het bezit definitief uit Heiloo. Huis van Egmond en Huis Nijenburg: historisch verbonden Maria van Egmond van de Nijenburg,Vrouw van de drie Egmonden had voor het Huis Nijenburg - hoewel dit slechts een onderdeel was van haar totale bezit - een grote voorliefde. In haar testament bepaalde zij dat haar erfgenamen het Huis met de plantagie moesten onder houden zoals zij het van haar gekregen hadden, dat het in de familie onder de naam Nijenburg moest blijven voortbestaan en dat zij het nooit mochten verkopen. In 1929 was Herpert van Foreest (1882 - 1940) tot zijn spijt genoodzaakt het bos tussen de spoorlijn en de Kennemerstraatweg te verkopen aan Natuurmonumen ten en in 1966 volgde de verkoop van het tweede deel. De gebouwen met het huiserf zijn in 2004 overgedragen aan Vereniging Hendrik de Keyser. Voor het onderbren gen van de familieportretten, het familiearchief het wapenbord van de familie van Foreest en het poppenhuis richtten zijn kinderen de Stichting Van Foreest Van Egmond van de Nijenburg op die nog altijd bestaat. Zo leeft, 275 jaar na het overlijden van de Vrouw van de drie Egmonden, de naam van het Huis van Egmond op het Huis Nijenburg voort. (afb. 6) tea* Afb. 6: Huis Nijenburg (1760, tekening D.D. De Vries) Langs de dakrand het alliantiewapen tussen vier hoge beelden voorstellende Diana, Apollo, Meleager en Atalante zie ook afb. 4 Noten 1. Zie Herman Vandormael en Aline Goosens. Slachtoffer van verraad en intrige. Graaf Lamoraal van Egmond 1522-1568. Leuven 2007. 2. Idem p. 156. 'Zelfs binnen de Raad van Beroerte was niet iedereen overtuigd van Egmonds schuld Pieter Asset schreef in 1568 een uitvoerige verdedi ging van de Graaf, waarin beschuldiging punt voor punt weerlegde en tot vrijspraak besloot.' 3. Een pond was een rekeneenheid. 1 pond was 1 gulden. Via de rekentool van het HSG kan men berekenen dat de koopkracht van 1 gulden in 1568 gelijk was aan die van 32,75 nu. Zie voor de afwik keling van de bezittingen van de Graaf van Egmond: Slachtoffer van verraad en intrige, pp. 172-174. 4. H.G. Mos. De Heerlijkheid Egmond. In: Geestgron den, 4 (1997), nr. 1. 5. Zeeuws Archief. Collectie familie Borssele van der Hooge. Toegangsnummer 68, inventarisnummer 58; folio 25vO, 47, en ins. nr. 137. De datum: 3 juni y^> 15 NYE NBITRC XI«U* KKX TT XI* ■III

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 17