heette (afb. 3). Hij gaf hem de opdracht een huis te bouwen dat passend was bij de nieuw verworven status van de familie: de buitenplaats Nijenburg. Deze groot schalige bouwcampagne was o.a. mogelijk omdat bouw heer Gerard getrouwd was met Machteld van Foreest, erfgename van een groot vermogen. Dit huwelijk zou voor de toekomst van Nijenburg van grote betekenis worden. Onder leiding van bouwmeester Steven Vennecool bouwden Gerard en Machteld samen hun buitenplaats in Hollands classicistische stijl. De bouw begon in 1705 - vader Jan was toen al 87 jaar oud - duurde vijf jaar en bestond uit een verbreding aan de voorzijde van de 'Groote Woninge'. Het alliantiewapen van Gerard en Afb.3: Bouwheer Gerard van Egmond van de Nijenbur (1646-1712) Machteld (afb. 4) prijkte destijds zowel op de voorgevel (afb. 7) als op het centrale beeldhouwwerk in de vijver voor het huis. Afb.4: Het hierboven op een rouwbord afgebeelde alliantiewapen is ontleend aan de adelsbrieven van de familie van Egmond van de Nijenburg (1705 door keizer I), en Van Foreest 1817 door koning Willem I), aanivezig in de betreffende familiearchieven in het gemeentearchief van Alkmaar. De linkerhelft toont het wapen van de familie Van Egmond van de Nijenburg, de hoekige rode dwarsbalk rechts is het wapen van de familie Van Foreest Lang heeft Gerard niet van de buitenplaats kunnen genieten. Hij stierf in 1712, twee jaar na de voltooiing van de bouw en tevens het jaar waarin ook zijn vader op 94-jarige leeftijd overleed. Gerard liet zeven kinderen na die alle kinderloos bleven. Vier van hen overleefden hun beide ouders. Maria, Vrouw van de drie Egmonden Zoals hiervoor beschreven, boden de Staten van Holland de Hoge Heerlijkheid Egmond in 1722 als ambachts heerlijkheid te koop aan. Genoemde koper, Gerard van Egmond van de Nijenburg, was een van de zonen van Gerard en Machteld. Hij overleed kinderloos in 1727, waarna het bezit respectievelijk in eigendom kwam van zijn oudere broer Jan Adriaan en zijn oudste zuster Catharina Christina die kort na elkaar eveneens 13

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 15