Bijzondere vondsten uit waterputten In veel van de waterputten uit prehistorie, Romeinse tijd en vroege middeleeuwen zijn opmerkelijke voorwerpen gevonden. Hierboven is bij de grote vroegmiddeleeuwse waterput al een aantal zaken genoemd. Sommige zullen per ongeluk in de waterput terecht zijn gekomen, zoals een emmer of een aardewerken pot waarmee water uit de put werd gehaald en die van het touw of de ketting los is geschoten. Andere voorwerpen zijn vermoedelijk als afval in de (in onbruik geraakte) put gegooid. Daarnaast zijn er voorwerpen waarvan we niet weten hoe en waarom ze in de waterput zijn beland. Ook al ontbreken schrif telijke bronnen waaruit informatie over geloof en bijge loof kan worden afgeleid, toch zijn er aanwijzingen op basis van het archeologische vondstmateriaal dat er rondom het gebruik van de waterput wel degelijk sprake was van rituele handelingen. Dit zijn rituelen die met de ingebruikname van de waterput of juist met verlatings- rituelen (buiten gebruik raken) te maken hebben gehad. Een voorbeeld is het reeds genoemde voorkomen van hazelnoten in de grootste, vroegmiddeleeuwse waterput, wat kan duiden op een betekenis van hazelaar als vrucht baarheidssymbool. Van andere voorwerpen, zoals een bronzen mantelspeld (type Domburg), is niet direct te verwachten dat het een offer is. Hij is namelijk aange troffen in de insteek van de waterput. Bij een offer verwacht men dat deze speld op de bodem ligt (afb. 13). Afb. 13: Een vroegmiddeleeuwse mantelspeld met heidense decoratie uit een van de waterputten. Tot slot Het archeologisch onderzoek in Zuiderloo is nog in volle gang. Zodra het veldwerk is afgerond, begint de uitwer king die uiteindelijk tot een rapportage over de bewoning vanaf prehistorie tot vroege middeleeuwen zal leiden. De verwachting is dat tijdens de uitwerking nog verrassin gen aan het licht zullen komen. In elk geval worden de best bewaarde karrenwielen uit de Romeinse tijd gecon serveerd en zullen ze over een jaar of twee in Het Huis van Hilde voor iedereen te bezichtigen zijn. Noten 1 Hierover is eerder in de Heilooër Cronyck een artikel gepubliceerd. 2 Voorbeelden zijn de heerenwegen, heerwegen, zoals de Heereweg tussen Bakkum en Egmond of de Hoogeweg Heerenweg in Heiloo. 3 Uit historische bron is bekend dat tenminste een deel van het huidige bos is aangelegd in het kader van de bouw van landgoed Nijenburg. Bronnen Moesker, T.P./M.F.P. Dijkstra, in voorbereiding.: Een vroegtniddeleeuwse nederzetting langs de Hoogeweg in Heiloo. Archeologische opgravingen in plangebied ZuiderlooUWP 2 en 3, gemeente Heiloo, Amsterdam (Diachron-publicatie 62). Dijkstra, M.F.P./T.P. Moesker, in voorbereiding: Begra ven bewoning uit de Vroege Middeleeuwen. Archeologische proefsleuven en opgravingen aan de Hoogeweg in Heiloo, plangebied Zuiderloo, UWP 5, gemeente Heiloo, Amsterdam (Diachron-publicatie 63). Heiden, M. van der, 2017: Bronstijdbewoning op de strandwal. Definitief archeologisch onderzoek in het plan gebied Zuiderloo, UWP 1, gemeente Heiloo (Diachron publicatie 133), Amsterdam Lange, S., 2014: Archeologisch onderzoek tussen Kennemerstraatweg en Hoogeweg, in: Heylooer Cronyck jubileumuitgave 2014, 31-47 Drs. Silke Lange studeerde archeologie in de richting prehistorie van Noordwest Europa. Het onderwerp van haar scriptie was Grafheuvelwegen op de Noordwest Veluwe. Zij specialiseerde zich in de determinatie van hout uit archeologische context. Zij werkte mee aan veel opgravingscampagnes en gaf leiding aan divers archeolo gisch onderzoek in de regio. Momenteel werkt zij als archeologe en houtspecialiste bij BIAX Consult in Zaandam. Dit bedrijf houdt zich bezig met landschaps reconstructies en ecologisch materiaal uit opgravingen. Silke Lange woont in Heiloo. 10 e&i

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 12