Afb. 10: Tonput dendrochronologisch ^onderzoekaan hout) onderzocht: de oudste ton is na 573 na Chr. gedateerd en de tweede ton na 680 na Chr. Omdat de duigen zijn vervaardigd uit eiken kernhout en het spintgedeelte met de laatstgevormde jaarring niet meer aanwezig is, zijn dit terminus post gwwz-dateringen. Daarbij wordt het ontbrekende aantal spintringen geschat. Dat wil zeggen dat de boom waarvan de duigen zijn gemaakt enkele jaren na het genoemde moment is gekapt. Het dendrochronologisch onderzoek heeft niet alleen een datering opgeleverd maar bovenal ook de herkomst van het eikenhout en daarmee van de ton bepaald. De tonnen zijn niet lokaal vervaardigd maar als containers voor wijn uit het Rijnland in onze streken terecht gekomen. Rare eend in de bijt In de noordoostelijke randzone van de vroegmiddel eeuwse bewoning is een enorme waterput opgegraven die met zijn 2,5 bij 2,5 meter meer dan twee keer zo groot is als de overige putten. Bovenop lagen vier zware eiken takken in een vierkant. Daaronder bevond zich een met verticale planken opgebouwde kistput met daarin een vlechtwerkput van mogelijk een oudere gebruiksfase. Tussen het hout lagen complete en gebro ken schalen van hazelnoten. Uit het pollenonderzoek is gebleken dat hazelaar in elk geval niet deel heeft uitge maakt van de bosbestanden in de directe omgeving, dat wil zeggen dat er geen hazelaar naast de waterput heeft gestaan en de hazelnoten daarom ook niet op een natuurlijke manier in de grote waterput zijn beland. Uit de vulling van de put is bovendien een eiken wortelstel sel geborgen waarin een onbeschadigde pen van vogel kers was gestoken. Zowel de aanwezigheid van de hazelnootschalen als ook de ongebruikte pen in de wortel kunnen met rituelen worden geassocieerd. Aan de zuidkant van de put bevond zich bovendien een kuil waarin een menselijke onderkaak is gevonden. Het dendrochronologisch onderzoek uit de put heeft een vroege datering opgeleverd en plaatst de put in het laatste kwart van de 6e eeuw. Waarom men behoefte had aan zo'n grote put is niet duidelijk. Werd de put gemeen schappelijk gebruikt, had men veel drenkwater nodig voor vee of een bepaald ambacht? (afb. 11) Afb. 11: Een mogelijke stichtersput? ÏÖ9 9

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 11