niet vast dat de Batterij overeenkomstig het ontwerp en de brief daadwerkelijk is aangelegd. Vereniging Natuur monumenten staat alleen archeologisch onderzoek toe als er sprake is van bedreiging. Wel is zeker dat men tot 1960, vóór de aanleg van plan Oost, vanuit de Batterij over de weilanden een ruim zicht had op de theekoepel van Ter Coulster en dat men er, zoals blijkt uit de brief, 's zomers bij mooi weer thee ging drinken, (afb. 6) Via de Lindenslinger in noordelijke richting komt men bij de Comédie en de Goudvissenkom. De Comédie Barones van Delen overleed in 1830. Nog voor haar dood werd de Comédie aangelegd, een openluchtthea tertje waar het publiek een zitplaats vond op halfronde aarden wallen. Geschoren beuken- en lindenhagen vormden de kleedkamers en dienden als coulissen waar achter de acteurs zich schuilhielden voordat zij het toneel opkwamen. Gelukkig is het originele ontwerp van de Comédie, hoewel zonder jaartal maar met maataanduidingen, in het familie-archief Van Foreest bewaard gebleven, (afb. 7) Tot in de 20e eeuw werd het Afb. 7: Originele schets van de Comédie Afb. 8: De Comédie in ere hersteld en linksonder nog in oorspronkelijke staat 1935) theatertje regelmatig gebruikt voor openluchtvoorstel lingen, voornamelijk in familiekring. Ook de Heiloose bevolking werd uitgenodigd. In rustige zomermaanden traden bekende acteurs van de Amster damse Stadsschouwburg op.*5 Het Bataviaasch Nieuws blad van 18 september 1926 schrijft o.a.: Een groepje artisten, zich tijdelijk "Zomertoneel" noemend, heeft op het landgoed Nijenburg te Heiloo een voorstelling gegeven van Vondel's "Joseph in Dothan". Op het landgoed was hiertoe door de familie Van Foreest aa?i de vereeniging voor vreemdelingenverkeer "Heiloo Vooruit" ruimte ter beschikking gesteld. En niet zonder succes, want een vierhonderd personen woonden de voorstelling bij, een aantal voor de meeste openluchtspelers om van te watertanden! Aan de overzijde van het pad lag vroeger een kleine vijver, de z.g. Goudvissenkom. Omdat deze vijver steile kanten had, vond mevrouw Van Foreest-Momma (1852-1926) dit water te gevaarlijk voor spelende kinde ren en liet zij de vijver dempen. Rondom de vijver staan drie oude moerascypressen *6, exotische bomen, waarvan er oorspronkelijk meer stonden. Alleen deze cypressen en een kuil in het terrein herinneren nog aan de vroe gere Goudvissenkom. In 1928 heeft Toneelvereniging Falkland Vondels treurspel wederom uitgevoerd. Omdat de 'Comédie' (afb. 8) voor het grote aantal bezoekers (400 in 1926!) te klein was, hebben beide voorstellingen op de gedempte Goudvissenkom onder de moeras cypressen plaatsgevonden. Langs een kronkelig paadje westelijk van de Comédie staat de eerste in het Delensbos geplante boom, een 'taxus baccata', nog van voor 1800. tont+n*iM*h»8»n wtktmop y® 7

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 9