van Delen. Zij kon daar ongestoord een middagslaapje houden uit het zicht van het huis.*3 Opmerkelijk was de aanleg van Tobservatoire caché' (4) een omheinde plek door middel van een houten wal. Hierin waren openin gen naar de weg aangebracht, zodat alles gezien kon worden terwijl de persoon zelf onopgemerkt bleef. Van geheel andere aard was de 'niche' (5), waar met een Afb. 3: De oorspronkelijke hondenherberg theetafeltje 'en parade' gezeten kon worden, oftewel in het zicht van iedereen. Waar oorspronkelijk een naald- bomenkwekerij, de z.g. 'Enterij' (6), was gevestigd, werd een Dennenrondje aangelegd. Van alle komische voorstellen die Leonard van Delen in zijn ontwerp deed, zijn in ieder geval de Batterij (7), de Goudvissenkom (8), de Comédie (9) en het Dennen rondje (6), werkelijkheid geworden. Er liggen drie slingerlanen: de Lindenslinger, de Eikenslinger en de Beukenslinger, en talloze kronkel paadjes. Ook dit padenpatroon is tot op de dag van vandaag grotendeels in stand gebleven. De zuidelijke oprijlaan werd vroeger Kerkelaan genoemd, omdat de familie daarlangs ter kerke ging. Alvorens deze laan in te lopen ziet men links, langs de gracht die noord-zuid gericht is, een paadje, 't Hengelaartje (1) genaamd. Dit pad dankt zijn naam aan een op een steen zittend loden beeldje van een hengelaar dat zich ooit tegenover het huis bevond. Op een tekening uit 1787 van tekenaar Hendrik Tavenier (Haarlem, 1734-1807) is te zien dat de hengelaar net een vis omhooghaalt en het snoer grijpt. Hondenherberg Vooraan 't Hengelaartje bevond zich vroeger een houten stoep met een trappetje tot aan het water. Via dit trap petje konden de trekhonden, die onderweg waren van Heiloo naar Alkmaar of omgekeerd, hun dorst lessen in de vijver. Ze werden dan even losgemaakt van de trekkar. De houten trap en de trekhonden zijn er niet meer, alleen de duiker in de gracht is er nog. Deze gaat onder de weg door naar een beek in het bos. Op de duiker is nu de volgende tekst te lezen: 100 jaar geleden was hier de hondenherbergde plek waar trekhonden konden rusten en water drinken, (afb. 3) Via het pad rechts van het toegangshek kan men begin nen aan een wandeling. Dwalend over de slingerende paadjes kan men zich een voorstelling maken van het 'Engelse Werk' zoals het er in vroeger tijden moet hebben uitgezien. Als men in zuidoostelijke richting loopt, tot aan het weiland, is men aangekomen op de Batterij. De Batterij Uniek was de aanleg van een 'battle garden' 4, de z.g. Batterij, een open landschapje met walletjes en hagen. Op het ontwerp is te zien dat het pad dat naar de Batte rij leidde rechte vormen had in de vorm van een Z. Uiteindelijk bleek dit geen werkelijk pad te zijn, maar waren het loopgraven. Waarom is hier een batterij aangelegd? Er zijn tenminste drie mogelijke verklaringen. Afb. 4: Fragment uit het ontwerp 'Engelse Werk', ca. 1800, waarin rechtsonder de Z-vormige loopgraven te herkennen zijn. 5

Heylooer Cronyck | 2017 | | pagina 7